همزاد جنی و ترس از جن ۱۳۹۸/۰۲/۱۸ - ۱۰۳۶۶۵ بازدید

باسلام .ببخشیدمیخواستم بدونم چیزی به اسم همزادوجودداره یاخرافاته؟واینکه میگن کسی که همزاد ازنوع بدش داشته باشه باعث ازار و اذیت اون فردهست وباعث گره انداختن درکارهاشه.ایا جن میتونه برانسان مسلط بشه و باعث ناکامی فرددرکارهاش بشه؟برای محفوظ ماندن ازشر دشمنان ازجمله جن وانس چه اذکاری مفیده.باتشکر

در عالم هستى برخى از موجودات غیرمحسوس اند و با حواس طبیعى و عادى، قابل درک نیستند. یکى از این موجودات «جن» است. جن که در اصل معنا و مفهوم «پوشیدگى» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره اى به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد. در قرآن گاهى از این موجود به «جانّ» نیز یاد مى شود. الرحمن / 39 و حجر/ 27 .ماهیت و حقیقت این موجودات، چندان براى ما روشن نیست.اگر با زبان عربى آشنایى داشته باشید، در این باب کتاب هاى ذیل خواندنى است:1 - الجن فى الکتاب والسنة، اعداد ولى زاربن شاه زالدین، دارالبشائر الاسلامیه، بیروت، چاپ اول 1996 م ، ص 94 - 88. 2 - الجن فى القرآن والسنة، عبدالامیر على مهنّا، مؤسسه الاعلمى للمطبوعات، بیروت، چاپ اول، 1992م ، ص 33 - 31.3 - الجن بین الاشارات القرآنیة وعلم الفیزیاء، عبدالرحمن محمد الرفاعى، مکتبة مربوسى الصغیر، چاپ اول 1997م.امّا در زبان پارسى، منبع ذیل مفید است:4 - جن و شیطان، علیرضا رجالى، تهران، نشر نبوغ. چیزی به نام همزاد وجود ندارد و در نصوص دینی از آن خبری نیست . البته برخی کلمه همزاد را در مورد «جن » به کار می برند. این استعمال هر چند درست نیست ; ولی جن وجود واقعی دارد و قرآن مجید و روایات با صراحت تمام به وجود و خلقت جن گواهند. نسبت به این که از چه زمان و چگونه مسئله همزاد شایع شده است , اطلاع دقیقی نداریم ; لیکن این مسئله از عهد باستان و عقاید پیش از اسلام مطرح است. در هر صورت برخی گفته اند مقصود از همزاد، موجودی به نام جن می باشد به این معنا که غیر از انسان ها، موجودات دیگری به نام «جن ها» وجوددارند که در ردیف انسان ها و کنار آنها از آن یاد می شود نه آن که هر انسانی یک همزادی در باطن خود و یا در سایه خود داشته باشد. حرفهای در اینخصوص بدون هیچ مستند شرعی و عقلی مطرح میشود و اعتباری ندارد. ایمان راستین به قدرت خدای متعال موجب نجات انسان است. اساساً جنیان کاری به انسان ندارند و به محیط زندگی انسان ها وارد نمی شوند. جالب اینجاست که آنها در محیط هایی که انسان وجود دارد، می ترسند و از ابزار و آلات ساخت بشر وحشت دارند و در این گونه محیط ها وارد نمی شوند. در قدیم در مخروبه ها و آب انبارها که انسانی حضور نمی داشت مشاهده می شدند؛ بنابراین دلیلی برای ترس بیش از حد از چنین موجوداتی وجود ندارد. اگر هم چنین ترس و هراسی به خاطر خواندن و شنیدن داستان هایی در مورد جنیان دارید، می توانید با راهکارهایی که در این خصوص وجود دارد بر ترس خود غلبه کنید و این مشکل را حل کنید.
در روایات برای کسانی که از آزار و اذیت جنّیان می‌ترسند و برای دفع جنّ، دستورالعمل های ذکر شده است که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:
1- دورى از تنهایى.
2- تغییر مکان و محل زندگى اگر چه به طور موقت.
3- صدقه دادن.
4- خواندن سوره هایى از قرآن که به چهار قل معروفند: که عبارتنداز: «کافرون»، «اخلاص»، «ناس»، «فلق» و نیز خواندن آیه «و ان یکاد». برخی توصیه کرده‌اند که بهتر است بعد از نماز صبح، «آیت‌الکرسی» خوانده شود و چهار قل به ترتیب زیر خوانده شود:
اول فلق، دوم ناس، سوم کافرون، چهارم اخلاص.
5- خواندن آیه 83 سوره آل عمران با صدای بلند در مکان های ترسناک. (أَ فَغَیْرَ دِینِ اللَّهِ یَبْغُونَ وَ لَهُ أَسْلَمَ مَنْ فِی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ طَوْعاً وَ کَرْهاً وَ إِلَیْهِ یُرْجَعُون)
6- نوشتن دعای معروف به دعای ابودجانه، که در بحارالأنوار ج91 ص: 221-224 آمده است.
7- امام باقر (علیه‌السلام) برای کسی که ارواح جنیان او را اذیت می‌کردند، دستورالعمل زیر را فرمودند:
امام باقر (علیه‌السلام) به فردی که ارواح جنیان او را اذیت می‌کردند، فرمود: با فاتحه الکتاب و سوره ناس و فلق تعویذ کنید (هر کدام 10 بار) و آن سوره ها را با مُشک و زعفران در جامی (ظرفی) بنویسید و برای خوردن و وضو و غسل از آن ظرف استفاده کنید. آن شخص سه روز این عمل را انجام داد و آن عارضه بر طرف شد.
8- خواندن دعایی که جبرئیل برای دفع جن به پیامبر اعظم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) یاد داد:
«أَعُوذُ بِکَلِمَاتِ اللَّهِ التَّامَّاتِ الَّتِی لَا یُجَاوِزُهُنَّ بَرٌّ وَ لَا فَاجِرٌ مِنْ شَرِّ مَا خَلَقَ وَ ذَرَأَ وَ بَرَأَ وَ مِنْ شَرِّ ما یَنْزِلُ مِنَ السَّماءِ وَ مِنْ شَرِّ ما یَعْرُجُ فِیها وَ مِنْ شَرِّ مَا یَلِجُ فِی الْأَرْضِ وَ مِنْ شَرِّ ما یَخْرُجُ مِنْها وَ مِنْ شَرِّ فِتَنِ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ وَ شَرِّ الطَّوَارِقِ إِلَّا طَارِقاً یَطْرُقُ بِخَیْرٍ یَا رَحْمَان».
9- دور کردن شیاطین به دستور پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله) که فرموند: شیطان دو نوع است: شیطان جنی و شیطان انسی. شیطان جنی با گفتن«لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیم » دور می‌شود و شیطان انسی با فرستادن صلوات بر محمد و آل محمد از انسان دور می‌شود.
10- برای پناه بردن از شر شیطان و جن «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ» بگویید و سوره ناس و فلق و «آیت‌الکرسی» را بخوانید.
11- نوشتن آیت الکرسی و نصب آن در منزل.
12- نگهداری قرآن در منزل.
13- نوشتن سوره جاثیه و همراه داشتن آن و یا قرار دادن زیر بالشت به هنگام خواب.
14- نگهداری اسپند در منزل؛ می‌توان از آویزهای تزئینی که با اسپند ساخته می‌شود، استفاده کنید.
با استفاده از این راهکارها هیچ چیزی شما را تهدید نخواهد کرد و باید ترس تان از جن از بین برود. اگر هم ترس تان هنوز باقی است باید با آن مقابله کنید تا مشکلی برای تان ایجاد نشود.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام بله جن وجود داره ۴سال که متوجه شدم من بازنم اختلاف داشتم بجای رسیدم میخاستم اعدام کنم فکر میکردم با ۱۰۰ نفر اما فهمیدم جن اذارم میدادن الان ۲سال بها نمیدم اونا زندگی خودشان میکنن منم زندگی خودم اما بمن ضربه فیزکی نزدن چون اجازه ندارن قدرت ندارن ایمانم کم بود اما ۲سال عشق به خدا پیدا کردم میخام فداش بشم اما قابل نمیدونه بندگی میکنم شکرش بجا میارم هرچی میخام داره بمن میده ۲ماه پاک شدم معبودم بمن داد من چکار کنم بندگی چطور اداکنم راهنمایم کنی ممنونم
پرسمان
سلام علیکم، در اینجا به دو سؤال باید پاسخ داد :
۱ . بندگی کردن یعنی چه؟ ۲ . و چیکار باید کرد؟

۱ . بندگی کردن یعنی چه؟
بندگی یعنی انسان از خودش بگذرد و خودش را نبیند و خواسته های نفسانی خودش را رها کند و خودش را مالک نداند و فانی در خدا شود و خدا بین و خداپرست شود و دنبال تحقق خواسته ها و اوامر خدا باشد و خدا را مالک بداند. بندگی یعنی از خود گذشتن و به خداپیوستن. درست مانند عبد هایی که مالک و صاحب دارند. آنها تمام وقت در اخیار مولای خود هستند و از خودشان چیزی ندارند و دنبال کارهای خودشان نیستند مگر به ضرورت. این حقیقت بندگی است که باعث می شود انسان به ربوبیت و عرفان و نهایت شکوفایی برسد. ۲ . و چیکار باید کرد؟
بندگی کردن خدا ، مراحلی دارد و ما دراینجا دومرحله آن را به اختصار بیان می کنیم ، شاید مقبول افتد!
اولین قدم :
اولین قدمش این است که واجبات را انجام دهد وحرام وگناه را ترک کند! یعنی ارتباطش باخدا ارتباط انجام فرمان خداوندگاریش باشد! ازمعنی ومفهوم کلمه «واجب» میتوانیم چنین استفاده کنیم : «واجب » دورکن دارد: ۱ - لازم و ضروری باشد ۲ - فعلی که عمل بدان لازم است و ترکش گناه دارد.
دورکن واجب؛ مارا بر این راهنمایی می کند که به انجام واجبات بپردازیم وقبل از انجام آن ،به مستحبات نپردازیم ، به این دلیل که انجام واجبات لازم وضروری است وترکش گناه دارد( برخلاف مستحبات که انجامش بهتراست ولی ترکش گناهی ندارد.)
البته گاهی موانعی برای یک ارتباط زیبا با خدا وجود دارد ! خوب است که آنها را بشناسیم ، بعضی از آنها چنین است : ۱. گناه: یکى از عوامل مهمى که رابطه انسان با خدای متعال را ضعیف نموده و مانع اجابت دعا می شود، نافرمانى از دستورهاى خداست. حضرت على (علیه السّلام) در دعاى کمیل چنین مى فرماید: پروردگارا! گناهانى را بر من ببخش که موجب حبس و بالا نرفتن دعا مى شوند و در جاى دیگر از همان دعا چنین مى فرماید: اى آقا و مولاى من! به عزتت قسم! از تو مى خواهم که بدى کردار و رفتارم موجب پوشیده شدن دعاى من از تو نشود.
امام باقر(علیه السلام) در این باره فرمود: بنده حاجتى ازخدا طلب مى کند و مقرر مى شود آن حاجت در زمانى برآورده شود; پس در این فاصله، او گناهى مرتکب مى شود و در نتیجه، خداوند مى فرماید: حاجت این بنده برآورده نشود و از آن محروم شود; چون او خشم و غضب مرا برانگیخت و همین باعث محروم شدن اوست. (بحار الانوار،ج۷۳،ص۳۲۹) دومین قدم :
دومین قدم این است که به انسانهای خدایی نزدیک شود! علائم انسانهای خدایی چیست؟
۱- قلبشان فقط مشغول به خدا است .
اولیاء خدا و خصّیصین حضرت حق، آن گاه به این مقام قرب رسیدند که وجودشان پر از اخلاص شد، آن‌قدر که جز خدا چیزی ندیدند و جز برای خدا، کار نکردند.
هرگز ظواهر دنیا مخلصین عالم را فریب نداده و جلوات دنیا آن‌ها را با خود نبرده است؛ بلکه برعکس، به تعبیر آن مرد عظیم‌الشّأن و الهی، آیت‌الله انصاری همدانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) هر چه دنیا به آن‌ها رو کرد، آن‌ها از دنیا رو برگرداندند. گویی که دنیا ناز آن‌ها را می‌کشد، نه این که آن¬ها ناز دنیا را بکشند. در این دنیا هستند و مثل دیگران زندگی می‌کنند؛ امّا هیچ‌گاه به دنیا جواب مثبت نمی‌دهند.
این حقیقت همان فرمایش نبیّ مکرّم، خاتم رسل، محمّد مصطفی(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم) است - فرمودند: «طُوبَى لِمَنْ أَخْلَصَ لِلَّهِ الْعِبَادَةَ وَ الدُّعَاءَ» خوشا به حال آن کسانی که دعا و عبادتشان را فقط برای خدا خالص گرداندند. حضرت در ادامه می فرمایند: چون آن ها قلب خود را به خدا سپردند، دیگر مسائل دنیا آن‌ها را مشغول نمی‌کند. «وَ لَمْ یَشْغَلْ قَلْبَهُ بِمَا تَرَى عَیْنَاهُ» دلش را به آنچه که می‌بیند، مشغول نمی‌کند، بلکه فقط مشغول پروردگار عالم است. دنیا او را با خود نمی‌برد، ظواهر دنیا، زیبایی‌ها و جلوات آن او را فریب نمی‌دهد؛ چون مخلصین عالم قلبشان را به خدا سپردند. کسی که قلبش به خدا سپرده شده، دیگر طبیعی است ظواهر دنیا قلبش را مشغول نمی‌کند و باعث نمی‌شود که هر‌چه او ببیند قلبش بلرزد.
۲- فریب ظاهر دنیا را نمی خورند.
امیر‌المؤمنین، علی‌بن ابیطالب(صلوات اللّه و سلامه علیه) می‌فرمایند: یکی از نشانه‌های بندگان خاص پروردگار عالم همین است که هیچ‌گاه ظواهر، آن‌ها را فریب نمی‌دهد. چون آن ها بنده خاص خدا شدند و قلبشان آکنده است، هرچه ظواهر دنیا زیبا و فریبنده هم باشد، ابداً آنچه که می‌بینند، آن‌ها را مشغول نمی‌کند.
راجع به شیخ بهاء(اعلی اللّه مقامه الشّریف) ، آن مرد عظیم‌الشّأن و عارف بزرگوار بیان می‌کنند: با این که ایشان برای ترویج تشیّع و اسلام ناب به دستگاه صفوی ورود پیدا کرد، امّا آن‌قدر قلبش محکم بود و اراده قوی داشت که هیچ‌گاه جلوات سلطنت ایشان را نگرفت - خیلی مهم است -تعبیر بسیار عالی و زیبایی را از میرداماد(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن عالم بزرگوار و ربّانی بیان کردند که فرمودند: اگر کسی غیر از حضرت شیخ بهاء(اعلی اللّه مقامه الشّریف) ورود به این دستگاه پیدا می‌کرد، شاید دینش را هم از دست می‌داد امّا هرگز جلوات دنیا او را فریب نداد. معلوم است؛ مردان خدا و کسانی که خالص هستند، قلبشان با دیدن ظواهر دنیا تکان نمی‌خورد، آن ها مراقب و مواظبند.
۳- شیفتگان جمال حضرت حقند .
شاید یک معنای قلب سلیم - که اولیاء الهی از جمله آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن عارف عظیم‌الشّأن بیان می‌فرماید: سلیم بودن قلب سلیم به این است که دنیا در نظرش فاسد است جز این که از دنیا فقط برای آخرت بهره ببرد «الدُّنْیَا مَزْرَعَةُ الْآخِرَةِ» - همین باشد که آن ها قلبشان به دنیا مشغول نمی‌شود و هر‌چه را که دیدند، فریفته نمی‌شوند. ما این‌طور هستیم که هر جمالی که بدیدیم بدو یارشدیم، امّا آن‌ها جز جمال حضرت حق چیز دیگری نمی‌بینند.
قلبی که حق‌بین شد و جمال حضرت حق را دید؛ دیگر هر آنچه در دنیا ببیند، او را مشغول نمی‌کند. کوچک و بزرگ هم ندارد. اندازه هم ندارد. آن ها آن‌قدر قوی هستند که هر‌چه جلوات دنیا بزرگ‌تر، قلب محکم‌تر، ابداً آن‌ها را تکان نمی‌دهد. طوری هستند که به قول ابرار الهی، گویی در حقیقت، همه مطالب در دست آن‌هاست و قبلاً از این ظواهر دنیا که دارند می‌بینند، بهره بردند. گویی همه این‌ها را دارند؛ خانه آن چنانی، وسیله نقلیه آن چنانی و ... . گرچه ندارند امّا طوری نگاه می‌کنند که گویی دارند؛ چون برای آن‌ها هیچ است.
۴- از غیر خدا بی نیازند.
معلوم است کسی که اصل را دارد، فرع برایش هیچ است. آن کس که خدا را دارد، عالم را دارد. آن کس که پروردگار عالم را دارد چه چیز ندارد؟ امّا آن که خدا را ندارد، همه چیز هم داشته باشد، گویی هیچ چیز ندارد. حریص‌تراست، طوری که گویی اصلاً هیچ ندارد. فقط همیشه می‌خواهد.
امّا آن‌هایی که عبادتشان را برای خدا خالص می‌کنند، قلبشان طوری است که گویی عالم در تملّک آن هاست. آن ها در ضمیرشان این‌گونه می‌گویند: دنیا چرا نگردد اینک مسخّر ما. عالم در تسخیر آن هاست. یک خانه، باغ، ویلا و وسیله نقلیّه چنین و چنان برای آن ها نیست، عالم در ید قدرت آن هاست.
لذا برای همین است که قلب خدابین مشغول به دنیا نمی‌شود و با نگاه کردن به هر چه که در دنیاست، قلبش نمی‌لرزد؛ چون قلب یک جای دیگر مشغول است. قلبی که به خدا مشغول است دیگر به دنیا مشغول نیست! قلبی که خدابین است معلوم است «لَمْ یشْغَلْ قَلْبَهُ بِمَا تَرَى عَینَاهُ» هر آنچه که می-بیند دیگر قلبش را مشغول نمی‌کند؛ چون قلبش جای دیگری مشغول است.
۵- دنیا در نظر مخلصین حقیراست.
اولیاء و مخلصین عالم از لحاظ روحی به قدری قوی می‌شوند که هر کس کنار آنها بنشیند، دنیا در نظرش حقیر می¬شود. نه‌تنها خودشان این حالت را دارند بلکه خصوصیّت مخلصین عالم این است که بر دیگران اثر‌گذار هستند. نه تنها دنیا و مافیها در نگاه آن‌ها هیچ و پوچ است، بلکه هر کس با آن¬ها نشست، همین حال را دارد.
علّامه آسیّد محمّدحسین حسینی طهرانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) می‌فرمودند: وقتی انسان در محضر آسیّد هاشم حدّاد(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن عارف بزرگوار می‌نشست، احساس می‌کرد دنیا برایش هیچ است. ایشان می‌فرمودند: آسیّد هاشم(اعلی اللّه مقامه الشّریف) هم می-فرمودند: هر موقع ما محضر آقاجانمان آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) می‌نشستیم، هیچ چیز جز خدا نمی‌دیدیم. آن‌قدر دنیا در دید ما کوچک و کوچک می شد که دیگر از دنیا و مافیهای آن بیزار بودیم. این خصوصیّت مخلصین عالم است، نه‌تنها خود آن ها دنیا را کوچک می‌بینند بلکه هر که در محضر آن‌ها نشست و با آن ها همنشینی کرد، دنیا در دیدش حقیر و ناچیز می‌شود.
آن‌وقت معلوم است که اگر کسی این‌طور شد، دیگر مشکلات دنیا برای او مشکل نیست، چون کسی تن به مشکلات دنیا می¬دهد که قلبش به دنیا مشغول باشد و هر چه در دنیا می‌بیند قلبش را تسخیر کند، امّا آن کسی که خدا قلبش را تسخیر کرد و این قلب، حرم ذوالجلال و الاکرام و مصداق «الْقَلْبُ حَرَمُ اللَّهِ» شد، دیگر طبیعی است اگر دنیا پر از مشکلات باشد، او آرام است. مشکلات، او را غرق و به خود مشغول نمی‌کنند؛ چون کسی غم مشکلات می¬خورد که دنیا او را به خود مشغول کرده باشد.
اولیاء می‌فرمایند: دنیا کسی را به خود مشغول می¬کند که چشمش دنیا را گرفته باشد، معلوم است آن‌وقت دائم در دغدغه است، گرفتار است. هر‌چه دید به مشکلاتش افزوده می¬شود. آن کسی دچار مشکل است که چشمش دنیا را ببیند، آن‌ها که دنیا را نمی بینند و خدابین هستند دیگر چه مشکلی دارند؟! آن قدر با همه مشکلات آرام هستند که گویی اصلاً مشکلی در عالم ندارند و این حال خوش مخلصین است، خوشا به حال آنها! - این کد را به ذهن خود بسپارید -
۶- محو یاد خدا هستند.
«وَ لَمْ ینْسَ ذِکْرَ اللَّهِ بِمَا تَسْمَعُ أُذُنَاهُ» خصوصیّت دیگری که پیامبر(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم) فرمودند، این است که آن ها هر‌چه می‌شنوند باعث نمی‌شود یاد خدا فراموش شود. آن ها دائم به ذکر خدا مشغول هستند، اصلاً گویی از دنیا چیزی نمی‌شنوند. این گوش، خدایی شده؛ چون قلب که الهی شد، دیگر چشم و گوش الهی می شوند. معلوم است به واسطه همین، هر‌چه از زیبایی ها، جلوات دنیا، قدرت یا ثروت می‌شنوند، آن‌ها را از یاد خدا غافل نمی‌کند.
ملّا محسن فیض کاشانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن عارف بزرگوار تعبیر زیبایی دارند، ایشان می فرمایند: اولیاء خدا و مخلصین عالم ،گویی فقط در گوششان صدای خداست و کسی که بهترین صدا را شنید، دیگر صداهای دیگر برایش خوشایند نیست.
ملّای نراقی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن متخلّق به اخلاق الهی و عالم ربّانی، صاحب جامع السّعادات بیان می‌فرمودند: مَثَلَش، مثل آن کسی است که وقتی گوشش صدای معشوق خود را شنید، همیشه آوای او در گوشش است و گویی آواهای دیگر برای او آزار‌دهنده است. کسی هم که آوای خدا را شنید، دیگر همیشه به یاد خداست. صداهای دیگر باعث نمی¬شود یاد خدا از ذهن، فکر و وجودش بیرون برود.
کسی که صدای مولا، وجود مقدّس آقاجانمان، حضرت حجّت¬بن¬الحسن-المهدی(صلوات اللّه و سلامه علیه) را شنید، دیگر گوش او هیچ صدا و آوایی را نمی¬شنود - مثل آن چیزی که آن آیت عظمی، آیت‌الله‌العظمی آسیّد ابوالحسن اصفهانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) که از وجود مقدّس حضرت توقیع دارند، بیان فرمودند - وقتی صدا را شنید، دیگر معلوم است، دائم فکر و ذکرش آن صدای خوش ملکوتی آقاست. چه خوش است صوت قرآن ز تو دلربا شنیدن! دیگر این آوا دائم بر گوش است. معلوم است، یاد و فکر آقا همیشه در وجودش هست. آن که خدا را همیشه یاد می¬کند، معلوم است که آواها و صداهای دیگر گویی اصلاً در گوشش نخواهد بود، او محو یاد خداست. اصلاً به جایی می¬رسند که به قول آیت‌الله سیّد عبدالکریم کشمیری(اعلی اللّه مقامه الشّریف) خودشان ذکر الله می‌شوند؛ یعنی انسان دیگر به جایی می‌رسد که خودش یاد خدا می‌شود.
این¬که بیان می¬کنند انسان به وجه عالم ربّانی نگاه کند، عبادت محسوب می‌شود برای این است که نگاه به چهره اولیاء خدا، علمای ربّانی و خصّیصین حضرت حق انسان را یاد خدا می‌اندازد؛ یعنی وجودشان یاد خدا می‌شود.
آیت‌الله مولوی قندهاری(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، آن کنز خفیّ الهی می‌فرمودند: آن مرجع بزرگوار آسیّد ابوالحسن اصفهانی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) که خود مرجع یکّه‌تاز هستند و توقیع از دست مبارک آقا دارند، می‌فرمودند: نگاه به آیت‌الله قاضی(اعلی اللّه مقامه الشّریف)، خدا را در وجود انسان زنده می‌کند. بعد می‌فرمودند: حتّی نگاه به درب خانه او انسان را به یاد خدا می‌اندازد.
لذا دیدید گاهی انسان وقتی قلبش مبتلا به گناه و گرفتاری‌های دنیا می‌شود، محضر یکی از اعاظم و علمای ربّانی می‌رود، گویی صیقل داده می‌شود. وقتی بیرون می‌آید آرام می‌شود. وقتی انسان در محضرشان می‌نشیند، گویی دیگر همه مشکلات فراموش می‌شود. چرا این‌گونه است؟ چون وجودشان انسان را یاد خدا می‌اندازد. مهم این است: چون خودشان دائم یاد خدا هستند.
این‌ها طوری شدند که مَثَلِشان همان فرمایش نبیّ مکرّم است که فرمودند: نفس زدنشان هم تسبیح است. به قول آیت‌الله مقدّس اردبیلی(اعلی اللّه مقامه الشّریف) آن‌هایی که نفسشان تسبیح است و نومشان عبادت است، آغازش ماه مبارک رمضان است امّا دیگر انتها ندارد، همیشه این‌طور هستند. دلیل هم این است: در ماه مبارک رمضان چون انسان روزه است، می‌گوید: زبانم را کنترل کنم: غیبت نکنم، تهمت نزنم، چشمم را کنترل کنم: گناه نکنم، گوشم را کنترل کنم ، موسیقی‌های مبتذل و غیبت گوش ندهم و ...، دستم را کنترل کنم و ... . وقتی به واسطه این که روزه است، خودش را کنترل می‌کند، آن موقع به قول نبیّ مکرّم «أَنْفَاسُکُمْ فِیهِ تَسْبِیحٌ وَ نَوْمُکُمْ فِیهِ عِبَادَةٌ» ، خوابشان هم عبادت می‌شود، نفس زدن‌هایشان هم تسبیح می‌شود امّا این آغاز است، نه انتها. دیگر انسان به جایی می‌رسد که وجودش یاد خدا می‌شود.
وقتی وجودت یاد خدا شد، چشمت خدا می‌شود، وقتی نگاه می‌کنی، نگاهت نافذ می‌شود، مذنب را تغییر می‌دهد. چهره عالم ربّانی، تک‌تک سلول‌هایش، بافت صورتش، همه یاد خداست. برای همین انسان وقتی به این چهره‌های نورانی و الهی نگاه می‌کند، یاد خدا در وجودش زنده می‌شود؛ چون آنها همه وجود‌شان ذکر الله و یاد خدا شده است.
طبیعی است آن که ذکر الله است، دیگر گوشش هم خدایی است، دیگر هیچ چیزی نمی‌شنود. معلوم است دیگر یاد خدا فراموش نمی‌شود. گویی جز آوای خدایی آواها را نمی‌شنود. هر آوایی که رنگ و بوی الهی بدهد، آن را متوجّه می‌شود، «صِبْغَةَ اللَّهِ» . خصّیصین حضرت حق و مخلصین عالم این گونه هستند.
بعضی از آنچه گفته شد در ابیات زیر آمده!
آب کم جو, تشنگی آور به دست // تا بجوشد آبت از بالا و پست
هرکه جویا شد بـیابد عاقـبت // مایه اش درد است و اصل مرحمت
رحمتم موقوف آن خوش گریه هاست // چون گرست ازبحر رحمت موج خاست
هرکه او بیدارتر پر دردتر// هرکه او آگاه تر رخ زردتر
پیش حق یک ناله از روی نیاز // به که عمری بی نیازاندر نماز
چون خداخواهد که مان یاری کند // میل ما را جانب زاری کند
ای خدا زاری زتو مرهم زتو // هم دعا از تو اجابت هم ز تو(مثنوی معنوی )
میهمان
سلام
میهمان
با سلام چرا علما کار دعا نویسی را حرام اعلام نمیکنن و اجازه میدن که تداخل در کار انسانها و مخلوقاتی که دیده نمیشوند بوجود بیاورن
پرسمان
سلام علیکم، حرمتها در این زمینه بارها اعلام شده است . دلسوزان فرهیخته موظف به نشر معارف حق هستند . تلاش خود را برای ارتقای مخاطبینتان افزایش دهید. تا از ورود در این وادیها صرف نظر نمایند.
میهمان
برادر دینی اگه علم شما در حد جواب دادن به این سوال کامل نیست جواب نده شما که همزاد رو رد میکنی برو قرآن را بخوان به مردم اطلاعات غلط نده کمی مطالعه کن تا مردم رو به گمراهی نکشی . دوستان عزیز همزاد وجود دارد همزاد همانند روح است من همزاد و روح . همزاد هیچگاه خود شخص را مورد ازار قرار نمیدهد همزاد اصولا باعث میشود رفتار ناپسندی از ما سر بزند و یا مرتکب گناه شویم و انجام گناه هم سبب گره افتادن در زندگی میشود . درضمن خداوند موجوداتی با عناصر متفاوت و منطق دیگری و نگرش دیگری خلق کرده که ما از وجود انها بی خبریم و انها نیز از ما بی خبرند و نیازی نیست که خبری داشته باشیم . بهتر فضولی نکنیم و روزمره را کیفیت ببخشیم تا به سعادت برسیم . موفق باشید
پرسمان
سلام علیکم، اگر دلایل علمی و مستند خود را در این باره ارایه فرمایید از شما بسیار متشکر خواهیم بود.
میهمان
سلام بنده به علت دردهای شدیدی که دربدن داشتم یکی ازاشناها یک دعا نویس سیارمعرفی کردوماهم خرشدیم ازش دعا گرفتیم وبهشت زهرا هم بردمون بعدازان اجنه را انداخت داخل زندگی هم خانه وهم کارم ازدست دادم وهم مریضی گرفتم چکارکنم ازشراین شخص نجات پیدا کنم بعدفهمیدم این شخص انس بوده ممنون
پرسمان
سلام علیکم، با ایمان به قدرت خدای متعال به ترس را از وجود خودتان دور نموده و بیرون کنید تا هیچ مخلوقی نتواند با شما دشمنی نماید. مطالب دفع ترس از جن در همین پایگاه پرسمان را نیز مطالعه نمایید.
میهمان
سلام خیلی خسته نباشید.سوال من درباره ی همزاد هستش.خواهش به سوالم پاسخ بدید چون من سه ساله که درگیره این موضوع هستم و میخوام بدونم همزاد دارم یا نه.چند وقت پیش نزدیکای هفت صبح وقتی آروم چشمامو باز کردم متوجه شدم یه نفر منو از پشت بغل کرده.انقدرررر سنگین بود که هرچی سعی میکردم تا به عقب برگردم و ببینم کیه این اجازه رو بهم نمیداد.اون موقع یادمه که هیچکس جز خودم تو خونه نبود و من تنهای تنها بودم.وقتی دیدم نمیتونم به عقب برگردم دیگه بیخیال شدم و به خوابم ادامه دادم.چند یاعت بعد که از خواب بیدار شدم حسابی ترسیده بودم.من فکر میکردم که جن باشه چون من از بچگی اونارو از نزدیک میدیدم ولی یکی از دوستام گفت که شاید همزادت باشه.قبل از این اتفاق هم من به مدت یک ماه داعم هر شب موقع خواب یه مردی رو میدیدم که روبروی تختم می ایسته و بهم زل میرنه و من هم اصلا ازش نمیترسیدم.توروخدا جوابمو بدید.به نظر شما اون جسم سنگین همزادم بوده؟ یا جن؟ اصلا من توهم زدم؟!!!!.
پرسمان
سلام علیکم، شاید خواب دیدین چیزی به نام همزاد وجود ندارد.
میهمان
سلام من از دعا نویس پرسیدم سرکتاب بازکنه و گفت توهم زاد داری تا ۴۰سالگیت هم بگذره نمیتونی ازدواج کنی چون هم زادت نمیزاره دقیقا هم اینطوریه خیلی خواستگاردارم ولی هیچ کدوم جور نمیشه برای ازدواج هیچ پسری هم تورابطه اجتماعی بامن فکر ازدواج نداره دوسم داره ولی نیت ازدواج نداره من خیلی اذیت میکشم خواهش میکنم یه راهی و برام نشون بدین؟
پرسمان
سلام علیکم، چیزی به نام همزاد وجود ندارد.
امور واقعی و موانع خارجی را اصلاح نموده و متوسل باشید انشاءالله فوری زندگی مبارکتان شروع خواهد شد.
میهمان
سلام وقت بخیر بهم گفتن همزادت باهات دشمن شده بخاطری آب جوش یا میله آهنی یا یه چیز تیز از دستت افتاده اون رو اذیت کرده واسه همین میخواد تلافی کنه واسه نمیزاره شوهر کنی خواستگار بیاد در کار و درآمد شما مشکل می ندازه خواستم بدونم واقعا همچین چیزی وجود داره راسته
پرسمان
سلام علیکم، از خودتان بپرسید چرا بجای توجه به آنچه که دیدنی و فهمیدنی است باید سراغ امر ندیدنی و ناشناخته رفت ؟ مطلب را بار دیگر مرور و دستورات دفع ترس از ناشناخته ها را انجام نمایید.
میهمان
نه فال بگیرید نه پیش دعا نویس برید چون من یبار اینکارو کردم الان اسیر یه جن شدم هرشب خواب ندارم دفع نمیشه خدا دفعش کنه آزارم میده خدا به حسابش برسع و عذابش کنه
پرسمان
سلام علیکم، برای همین پیامبران الاهی بر تفکر و نگرش عقلانی اینقدر تأکید کرده اند.
پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده‌اند:
«به راستی که همه خیر با عقل درک می‌شود، و کسی که عقل ندارد، دین نیز ندارد.»[ . «انما یدرک الخیر کلّه بالعقل، و لا دین لمن لا عقل له.» (بحار الانوار، ج ۷۷، ص ۱۵۸، ف.)]
در این موارد پس عقل ما کجاست؟ آیا عقل نمی گوید برای محافظت از خودمان پیشگیری کنیم؟ درمان کنیم و از خطرات بپرهیزیم؟ تفکر، مشورت، رجوع به متخصص، و... همگی اسباب عقلانی حل مسأله اند.
میهمان
دفع جن از منزل و یا از بدن:سوره بقره و آل عمران را دانلود کنید و شب ها تا صبح سوره بقره و صبح ها آل عمران را از موبایل خود پخش کنید به طوری که صدای آن در اتاق خوابتان بپیچد.(ممکن است شب صدای تکان خوردن کمد یا صدای پا یا محکم راه رفتن رو از سقف منزل بشنوید . برخی از دوستانم که منزل شیروانی داشتند هم این علایم رو گزارش کردند. این صدای پا احتمالا صدای پای جنیان مزاحم است که قرآن مانع ورودشان به منزل می شود.) سایر سوره ها این اثر را تا این حد ندارند. سوره بقره = ضد جن. اینکار را تا زمانی انجام دهید اثرات حضور جن در منزل از بین برود و برای مدت طولانی این کار را انجام ندهید چرا که باعث جذب جن های مسلمان می شود.
آب قرآنی شده تهیه کنید و از این آب بنوشید و با آن چای شربت و غذا درست کنید و هر هفته با آن غسل کنید و سعی کنید این آب را در فاضلاب نریزید. این اب را در اب پاش بریزید و کنار تخت خواب خود قرار دهید. هر لحضه احساس کردید شیاطین و اجنه به شما نزدیک شدند این اب را در تمام جهات اسپری کنید تا انها را برانید. کافی است موبایل خود را در کنار قابلمه آب قرار دهید تا صوت به آب برسد:
سوره های ناس فلق توحید (هر کدام ۳بار) + سوره حمد هفت بار + آیت الکرسی یکبار + از سوره بقره (پنج آیه اول + آیه ۱۰۲ و دو آیه آخر سوره بقره)یکبار + (اعوذ بکلمات الله التامات من شر ما خلق ۳ بار) + (بسم الله الذی لا یضر مع اسمه شی ء فی الارض و لا فی السماء و هو السمیع العلیم ۳ بار). میتوانید این آیات را دانلود کنید و همه را در یک پوشه در موبایل خود قرار دهید تا راحتتر استفاده کنید. می توانید یک قاشق صدر هم به آن اضافه کنید.
نمازهای روزانه رابه موقع بخوانید. همیشه لباس و بدن پاک باشد.از کتاب "پناهگاه مسلمان" اذکار صبح و عصر و خواب رو تهیه کنید و بخوانید.
قبل از غروب آفتاب در منزل اسپند دود کنید و در تمام منزل پخش کنید. یک گیاه مناسب برای دور کردن انرژی های منفی از محیط گیاه مریم گلی است. باید موقع استفاده از مریم گلی آن را در یک ظرف نسوز قرار داد و همزمان با تولید دود از آن باید در تمام نقاط منزل حرکت کرد تا دود آن به تمام نقاط منزل برسد. درب کمد ها و کابینت ها باز باشد تا اثرگذاری بیشتر باشد.
تمام مجسمه ها و شکل حیوانات و دکورهایی که به شکل حیوانات و عروسک ها(خرس. کیتی. باربی و ...)هستند از منزل خارج کنید. از پوشیدن لباس هایی که شکل حیوانات روی آنهاست و خوابیدن با این لباس ها خوداری کنید. لباس قرمز رنگ نپوشید(جن ها از آتش ساخته شده اند و رنگ قرمز را دوست دارند).
دستورات خوراکی
ناشتا ۷ عدد خرما بخورید همراه با خواندن سوره حمد + یک انجیر را داخل لیوان انداخته و شب بنوشید.(طبق حدیث پیامبر).
مالیدن روغن زیتون به پشت و شگم و مالیدن برعکس عقربه های ساعت.
سه قاشق روغن سیاه دانه + یک کیلو عسل و قبل از هر وعده غذا یک قاشق از آن بخورید.
در موقع خواب: مالیدن گلاب یا عطر به نوک انگشتان دست و پا و بینی و ناف و گوش. مقداری نمک دریا (تسفیه نشده) در نعلبکی یا ظرف کوچک ریخته و در چهارگوشه اتاق ها قرار دهید. برای اینکه ظرف نمک برای طولانی مدت جلوی دست و پا نباشد و زمین ریخته نشود بهتر است ظرف نمک را در بالای کمد ها و یا کابینت ها و یا زیر تخت خواب قرار دهید. نمک دور کننده انرژی های منفی از محیط است.
پرسمان
سلام علیکم، در صورت شناخت نویسنده و اطمینان از گفته او مختار قبول یا رد آن هستید .ولی نباید هر حرفی را به دین نسبت داد مگر از نظر اهل فن مستند باشد .
میهمان
سلام من همزاد جن دارم و مدام از چند سال پیش بامن به صورت تله پاتیک صحبت میکنه و هرچی بهش میگم برو میگه نمیتونم و میحوام بگم واقعیت داره و هرکی بخواد میتونم باهاش بحث کنم و شکی درش نیست و من وجودشو کاملا تایید میکنم حتی دکتر هم رفتم و داروها اصلا چاره ساز نشده
میهمان
سلام و عرض خسته نباشید من چندین سال هست که دست به هر کاری میزنم به سرانجام نمیرسه یعنی اولش خیلی خوبه ولی اخرش شکست میخوره - با مادرم چندین بار در خصوص صحبت کردم ایشون هم رفته پیش یه دعا نویس و بهش گفته پسرتون طلسم شده و یک نفر طلسمش کرده و گفته که باطل کردن طلسمش کار من نیست و باید پیش یه دعا نویس یا کسی دیگه برید - خلاصه منم کم کمک به این نتیجه رسیدم همینطوره چون چند مدتی هم میشه بین من و خانمم رابطه خوبی برقرار نیست و بیشتر اوقات در حال جدل و دعوا هستیم
میخاستم راهنمائیم کنین
با تشکر
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. گرچه نمى خواهیم بگوییم سحر و جادو و طلسم، هیچ گونه واقعیتى ندارد، ولى از طرف دیگر نمى توان مطمئن بود که مورد و مشکل شما ریشه در همین مسئله دارد. وجود نیروهایى نظیر آن چه از سحر و جادو ناشى مى شود، به مقتضاى نظام دنیا مى باشد. در این نظام، تزاحم بین زشتى ها و پلیدى ها وجود دارد و همچنان که انسان هاى شیطان صفت و زشت کار وجود دارد، جن هاى پلید و آزار دهنده نیز وجود دارد؛ ولى باید توجه داشت که غالب آن چه امروزه در میان مردم در این باره شایع است، بى اساس است و بیشتر به افکار روانى، تخیلات، سوءظن ها، توهمات و مشکلات واقفى موجود در رفتار و اعمال آنها مربوط است .
در هر صورت اگر بر فرض موردى پیدا شد که سحرى در کار بود، مى توان از راه هاى زیر براى بطلان آن استفاده نمود:
۱. استعاذه به خداوند و خواندن سوره هاى فلق و ناس.
۲. خواندن و نوشتن آیات ۷۵ تا۸۲ سوره یونس و همراه داشتن آن.
۳. دعا و تضرع به درگاه خداوند.
۴. درخواست دعا از اولیاى واقعى خداوند.
۵. صدقه دادن.
۶. در پایان گفتنی است این گونه روش ها به طور موردی و تجربی است ولی روش عمومی و تأیید شده از سوی امامان(ع) همان تداوم صدقه و خواندن سوره یس و آیه «و ان یکاد» و «چهار قل» است. ان شاء الله با تداوم صدقه، و تکرار سوره «یس» و آیات فوق ، مشکلات و نفوس بد از اطراف شما دور خواهد شد. و در هر صورت به خداوند و حاکمیتی اراده الهی همچنان معتقد باشید چه بسا همین فراز و نشیب ها دامی از سوی شیطان باشد که ایمان شما را متزلزل کند. لذا با پایداری و استقامت ایمان خود را حفظ کنید تا در نتیجه آن شیطان ناامید شود و درهای رحمت الهی به سوی شما باز گردد.
درباره راه های رسیدن به موفقیت و معاشرت با همسر مطالعه و تحقیق نمایید به احتمال زیاد ربطی به طلسم و جادو ندارد هر کاری روش خاص خود را دارد و بیشتر مشکلات ما مربوط به نداشتن آگاهی و مهارت های لازم زندگی است. موفق باشید.
میهمان
من به دعا نویس اعتقاد ندااااارم. ب نظرم جن هست ولی حق نزدیک شدن به محل زندگی انسان ها و حتی ذره ای آزار دادن را ندارند. خدا آنها را برای آزار دادن ما خلق نکرده. همه عکس ها هم قلابی است در اینترنت.
میهمان
دوستانی که از وجود جن در منزلشان میترسند به چند تا چیز بسنده کنند هرچی باشه کامل از بین میره یکی دود کردن زیاد اسفند وکندر مخصوصا صبح وغروب،تلاوت قرآن مخصوصا معوذتین وایه الکرسی با صدای بلند درخانه طوری که صدا در تمام اتاقها طنین انداز بشود،وخواندن نماز اول وقت و پرهیز از افکار منفی،پاک نگه داشتن خانه از نجاسات،با انجام ومداومت به این کارها شک نکنید که برطرف میشه،التماس دعا
میهمان
ایا همزاد ادما بدن یا خوبن اگه خوبن باید از کجا بفهمیم؟
پرسمان
سلام علیکم، متن مطلب تصریح دارد : چیزی به نام همزاد وجود ندارد.
میهمان
سلام،یکی ازدوستانم یکی ازاین دعانویسهادرخانواده اش بعلت سادگی زیادنفوذزیادکرده وریزتادرشت زندگیش رامیداندوهربار بچه هایش رابجان هم میندازد واین دوستمان راتلکه میکند،بعدازسالهاحالا پی برده که دوست دعانویسش برخودش وخانواده اش تسلط کامل پیداکرده برای رهایی ازش نمیداندچیکارکندودرضمن ترس زیادازش داره که زندگیش وآبروش را خراب نکند
پرسمان
سلام علیکم، با عرض سلام حضور پرسشگر گرامی، متاسفانه برخی از شیادان با استفاده از جهل برخی از مردم به تاراج مال و جان و آبروی دست می زنند، دعا نویسی اصلا و ابدا در اسلام مشروع نیست و مبادرت به آن اکل مال مردم به باطل است که حرام است، به نظر می رسد دوستتان از مهارت جرات ورزی که یکی از مهارتهای مهم زندگی است بی بهره است، ایشان باید الهام گیری از ضرب المثل «مرگ یکبار شیون یکبار» با جرات مندی تمان اقدام به قطع رابطه با این شیاد بنماید و در صورت مزاحمت وی با نیروی انتظامی تماس بگیرد و مراحل قانونی جهت شکایت کیفری از او را پیگیری نماید.
میهمان
سلام سالها پیش بسبب علاقه و استعدادی که در خودم میدیدم روی آوردم به دعا نویسی کتاب بزرگان علوم غریبه را مطالعه کردم و نسخه برداری و شروع به کار کردم و اکثر تعویذها که کتابت کردم موفقیت امیز بود ولی ناگهان زندگی من دگرگون شد و بلا پشت سر بلا و خلاصه دست به هر کاری میزدم برا کسب انجام نمیشد روزی از من عکسی انداختن یکی از بستگان در عکس در جلوی من که آتشی محیا کرده بودم در مرکز آتش عکس یه موجود وحشتناک پدیدار شد که همه دیدن آیا راهی برای برون رفت از این مخمصه دارم تا مدتها در منزلم صدای ناله می آمد که همسرم نیز میشنید حالا میخام از همه اینها نجات پیدا کنم راهی دارید؟
میهمان
سلام ببخشید من یه سوال داشتم میخواستم ببینم اگر تو خونه تنها باشیم که یه صدایی بیاد ممکن است در آن خونه جن باشه؟؟
میهمان
سلام پسر من ۸ساله است و از حدود سه سالگی تو خواب میترسیده و جدیدا سحر ها از خواب بیدار میشه و ادعا میکنه یه چیزایی مثل جن میبینه و خیلی وهشتناک جیغ میزنه و میترسه.آیا واقعا همین طوره.لطفا راهنمایی کنید.چون هم خودش خیلی اذیت میشه هم ما
میهمان
اگه جن وجود داره خدا به خاطر ما این سوره هارا گفته بخونینی جن ازتون دورمیشه چرا از بین نمیبرتشون
میهمان
با سلام اگر جای میدونین جن دارد یا اذیت میکنن می‌ترسین فکر میکنی داره خبر بدین برای بازدید میام اگر باشه واذیت میکنن کاری میکنم برن از آنجا اگرم می‌ترسین فکر میکنین هست خاطر جم میکنم هست یانه ترستون بره این کارو بخاطر علاقه خودم میکنم و رایگان هر شهری باشه میام به امید دیدار خدانگهدار
پرسمان
سلام علیکم، سلام و ممنون، زحمت می کشید.
اما واقعیت این است که اگر چه جن ها بخشی از دنیای ما هستند، اما در مورد ترس از آنها اغراق شده است و خرافات و شایعات حول و حوش آن به شکلی غیر طبیعی گسترش یافته است.
میهمان
سلام و خسته نباشید میخواستم ازتون بپرسم مترادف یا هم ردیف کلمه جن که به تعداد خود کلمه جن در قران تکرار شده چیه
پرسمان
سلام علیکم، سلام
با این مشخصات موردی یافت نشد.
میهمان
باسلام اینکه گروهی معتقدن که روز وعدد تولد واسم فرد دراونروز میتونه باعث ایجاد طلسم واختلال باموکلین ازابتدا خلقت ینفربشه صحت داره یعنی مثلا فردی متولد شش ماهی هست این عدد واسم ومادر بررسی کنن وبگن دیدن حالات شما و ارزیابی طالعتون اینها ازابتدا بودن
پرسمان
سلام علیکم، دوست گرامی. این حرف ها خرافات است و دعا نویس ها رواج می دهند تا مردم را تلکه کنند و جیبشان را خالی نمایند. موفق باشید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.