همه زندگیم با استمناء از بین رفت! ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ - ۳۰۴۰ بازدید

افتخار این مرکز این است که با جوانان پاکی مثل شما در ارتباط است. جوانانی که یا گناه نمی کنند و یا خدایی ناکرده اگر گناهی هم مرتکب شوند خیلی زود به فکر توبه و جبران گناه می افتند.

افتخار این مرکز این است که با جوانان پاکی مثل شما در ارتباط است. جوانانی که یا گناه نمی کنند و یا خدایی ناکرده اگر گناهی هم مرتکب شوند خیلی زود به فکر توبه و جبران گناه می افتند. 
پرسشگر گرامی، در مورد ترک این گناه اول چیزی که باید انجام داد این است که از هرگونه تلقین منفی خودداری کرد؛ هیچ وقت نگویید که من به این گناه عادت کرده ام و نمی توانم آن را کنار بگذارم.این افکار را به کلی کنار بگذارید خیلی ها بودند که به گناهانی بدتر از گناه شما مبتلا بودند ولی با عزمی راسخ و با توبه ای واقعی مسیر زندگی خود را عوض کردند . پس این را همیشه با خود تکرار کنید که من توانایی این را دارم که هر گناهی را کنار بگذارم. 
1. به هیچ وجه خود را ناپاک ندانید. فرد مؤمنی هستید که به هر دلیلی دچار یک کژ رفتاری گشته‌اید. هیچ‌گاه خودتان مساوی با رفتار ناشایست خود ندانید. بنده خدا هستید و خداوند بنده ای را که به سویش آید ،طرد نمی کند. برای جبران گناهان ریز و درشت راه روی همه بندگان باز است؛ زیرا رحمت و بخشایش الهی بسیار بزرگ و گسترده تر از هر گناهی است. 
2. احساس گناه اگر چه به معنای بیداری وجدان و نفس سرزنشگر انسان و مطلوب است، اما احساس افراطی به هیچ وجه مطلوب خدا و دین نیست، بلکه احساس گناه فزاینده در راستای وسوسه های شیطانی است. احساس گناه یکی از بزرگ‌ترین منابع اضطراب‌زاست. می‌توان دریافت که احساس گناه بیش از حد زمینه‌ای برای خودارضایی بیش تر فراهم می‌آورد، پس با بالا بردن سطح عزت نفس و اعتماد به نفس و امید به لطف و بخشش بیکران الهی به تعدیل احساس گناه بپردازید. 
احساس گناه اگر چه نشان از بیداری نفس لوامه و وجدان پاک شما دارد و این بسیار خوب است، اما این احساس تا حدی خوب و مفید که فرد را به سمت جبران خطاها از طریق انجام اعمال نیک و خداپسندانه رهنمون سازد، و احساس گناه اطرافی و خود سرزنشی بیش از حد که تمام خوشی را از انسان بگیرد، به هیچ روی مطلوب نبوده و با ایجاد اضطراب ناخواسته و ندانسته به گناه بیش تر سوق می دهد. 
3. مانند یک محقق دست به تحقیق در زمینه افکار، احساسات و رفتارهای انگیزاننده میل به خودارضایی در خود بزنید. در طی مدت یک ماه مراحل آغاز تا پایان یک وهله خودارضایی را در برگه‌ای یاد داشت نمایید . این کار را برای وهله‌های دیگری که اتفاق می‌افتد، تکرار کنید. زمان و مکان و شرایط جسمی و روحی در قبل و بعد از خودارضایی را ثبت نمایید. در طی یک ماه ببینید یک وهله خودارضایی با چه فکری آغاز می‌گردد، سپس این فکر مزاحم چه احساس در شما برمی‌انگیزد و این احساس چگونه به رفتار خودارضایی در شما می‌انجامد، همچنین معمولاً در چه زمان هایی و در چه مکان‌هایی و در چه شرایط جسمی ـ روحی میل به خودارضایی در شما تشدید می‌گردد. 
پس از پایش و رصد روانی یک ماهه به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. از نتایج این تحقیق می‌توانید راهکارهای کارآمد ترک یا لااقل تعدیل خودارضایی را استخراج نمایید، مثلاً وقتی که اعصاب تان خرد است، وقتی که دوستان متأهل خود را می‌بینید، وقتی که با مادرتان جر و بحث می‌کنید، وقتی که اضطراب امتحان دارید، یا وقتی که به جنس مخالف یا فیلم یا تصویر خاصی می‌اندیشید. 
عیناً همین قضیه در زمینه مکان‌های تحریک‌زا تکرار می‌گردد. وقتی در اتاق خواب هستم، وقتی تنها در خانه هستم، وقتی به حمام یا دستشویی می‌روم و... 
از سوی دیگر نگاهی موشکافانه به پرونده گذشته خودارضایی خویش بیفکنید، ببینید در چه شرایطی توانسته‌اید بر خودارضایی فایق آیید. با چه تکنیک‌های فاصله بین وهله‌های خودارضایی را افزایش داده‌اید، چه زمانی برای ترک کوتاه مدت یا دراز مدت خودارضایی موفق بوده‌اید. 
در این مرحله نیز تحقیق نیز به تجزیه و تحلیل و جمع‌بندی نتایج بپردازید. پایش روانی دست شما را برای اتخاذ یک راهکار مناسب باز می‌کند. 
4. خودارضایی نوعی اعتیاد روانی محسوب می‌گردد. در برخی جهات شباهات زیادی با انواع دیگر اعتیاد (مانند مواد مخدر، الکل و...) دارد. 
همه متخصصان درمان اعتیاد در این موضوع هم‌ عقیده اند که بازگشت ناخواسته به شرایط قبل امری طبیعی و یکی از مراحل درمان محسوب می‌گردند. بسیاری از معتادانی که اقدام به ترک کرده‌اند، در طول فرایند درمان ناخواسته دچار لغزش‌های رفتاری می‌گردند. لغزش‌های رفتاری به هیچ وجه به معنای شکست درمان نیست. یکی از علت هایی غلطیدن دوباره به اعتیاد قبلی، قرار گرفتن در محیطی است که در آن جا اعتیاد زیاد اتفاق افتاده بود، مثلاً یاد‌آوری یک صحنه خاص، یا قرار گرفتن در مثلاً حمام و هنگام شستن آلت و... به همین خاطر بسیار توصیه می شود که در آن شرایط خاص قرار نگیرند. 
در هر حال لغزش‌های غیر اختیاری طبیعی است. نباید به بزرگ‌نمایی آن پرداخت. متأسفانه در افرادی که به خود درمانی اعتیاد می‌پردازند و از نعمت هدایت درمانگر محرومند، هر گونه بازگشت را به منزله شکست قطعی در درمان تلقی می‌کنند. این باعث توهم عدم کنترل و بی‌ارادگی فرد می گردد. این تصور آسیب‌زا، فرد را از ادامه درمان مأیوس می‌سازد، در حالی که درصد پیشرفت درمان فرد بسیار بالاست. 
اگر نیک بنگرید، با کمی واقع‌نگری می‌توانستید لغزش‌های هر از گاهی خود را با دیدی مثبت‌تر مدیریت نمایید. 
5. منصف باشید. همان طور که به تنبیه ذهنی ـ عملی خودارضایی خویش می‌پردازید، به تشویق ذهنی ـ عملی موفقیت‌هایی هرچند اندک خود در ترک خودارضایی بپردازید.اگر حتى یک روز هم در ترک موفق بودید، با کمال سخاوت به تشویق خود بپردازید. خود تشویقی می‌تواند علاوه بر ارتقای سطح اعتماد به نفس و عزت‌نفس به کاهش اضطراب شما کمک شایانی کند. خود تشویقی می‌تواند به صورت کلامی یا غیر کلامی (مانند خرید یک بستی یا دیدن یک فیلم جذاب یا سجده شکر و ...) باشد. 
6. با پرهیز از هر گونه خودسرزنشی و خود ملامت‌گری به یادداشت نکات مثبت خود بپردازید. هزاران نکته مثبت دارید که نباید با بزرگ نمایی نکات منفی‌تان به بوته فراموشی سپرده شود. ارزشمندی تان نسبت به خود کمک موثری در ترک این گناه فراهم می آورد. 
7. برای 24 ساعت خود برنامه‌ریزی سبک و سهل الوصول انجام دهید. با اشتغال ذهنی به امور مثبت از هر گونه اشتغال فکری به تفکرات تحریک‌زا پرهیز نمایید. وقت فراغت برای خود قرار ندهید و بی خود در جاهای تحریک کننده مانند اینترنت پرسه نزنید. با وجود آماده بودن شرایط محیطی و...ترک گناه بسیار مشکل و حتی نامقدور است. 
8. به هیچ وجه خود را دست و پا بسته فرض نکنید. بدانید صدها هزار توانسته‌اند که ترک کنند و شما از آنان مستثنا نیستید. 

در مجموع خودارضایی یکی از انحرافات جنسی است که عوارض روحی و جسمی فراوانی دارد از جمله : افسردگی و بی حالی و ضعف بینایی، ضعف قوای جسمانی، آسیب دستگاه تناسلى و ناتوانى‌ هاى جنسى و تولید مثل، بیماری هاى مقاربتى ، عقیم شدن ، کم خونى، کم اشتهایى و مشکلات گوارشى، کم خوابى و اختلال در خواب، تنگى نفس، سر درد و سرگیجه، پیدایش تغییرات در نخاع و ستون فقرات، ضعف حافظه، حواس پرتى و ناتوانى در تمرکز فکرى ، اضطراب، افسردگى ، پرخاشگرى و بداخلاقى ، یأس از زندگى ، از بین رفتن خلاقیت ها، توانایى‌ ها و سرکوب شدن استعدادها، عدم میل به تحصیل، مطالعه، تحقیقات علمى و فعالیت هاى فکرى، هوس باز و بى‌ بند و بار شدن، افت تحصیلى ، بزهکارى و ... . 

مهم ترین عوامل ترک عبارتند از : 
1- از بین بردن زمینه های این عمل مانند؛ دیدن و خواندن تثاویر و مطالب تحریک زا، دوستان ناباب، استفاده نادرست از اینترنت و ... 
2- آگاهی از عوارض و آسیب های ناگوار آن. 
3- تقویت اراده. 
عواملی در تقویت اراده مؤثر است مانند: 
الف) تمرکز بخشیدن به فعالیت های گوناگون. 
ب) توجه به عبادات به ویژه نماز که تمرین تمرکز فکر است. 
ج) پایان رسانیدن کارهای نیمه تمام. 
4ـ تلقین مثبت: 
همواره به خود این گونه تلقین کنید که اراده انجام این کار را دارید و شکست مفهومی ندارد. تلقین در ترک عادات نامطلوب و غلبه بر خودارضایی مؤثر است. 
پل ژاگو می گوید: وقتی بخواهیم با عادت زشتی ستیزه کنیم، ابتدا باید نتایج نامطلوب آن را در نظر مجسّم سازیم، بعد منافعی را که در نتیجة ترک آن عاید می شود، در روح خود تصور کنیم، در نتیجة این عمل، هر بار که چنین نمایشی در روح خود می دهیم، بر آن تحریک یا وسوسه چیرگی یافته و لذت ترک آن را در خود احساس می کنیم. اگر تلقین به نفس را بلافاصه پیش از خواب اجرا کنیم، مؤثرتر از مواقع دیگر خواهد بود. 
به طور کلی، متمرکز ساختن فکر در کاری که می خواهیم برای اجرای آن فردا صبح در فلان ساعت بیدار شویم کافی است. 
بنابراین باید خود را باور کنید و ترس و شکست را به خود راه ندهید. بدانید که اگر بخواهید می توانید. این جمله شعار نیست، بلکه در عمل نیز افراد برای ایجاد و تقویت هر چه بیش تر اراده، به فواید و آثار آن و نتیجه ای که به دست خواهید آورد، نیز اهمیت آن و آینده روشنی که دارید، همچنین نجات از مشکل و سختی که با آن روبرو هستید، به شما کمک خواهد کرد. به پاداش عظیم اخروی و رضایت حضرت دوست (به جهت سختی و مشکل بودن ترک عمل) توجه نمایید. به خاطر داشته باشید هر چه گناه و ترک عمل سنگین تر باشد و تلاش بیش تری لازم داشته باشد، در صورت تحقّق، انسان را به کمالات بالاتری می رساند که برای دیگران شاید حتی قابل تصوّر نباشد. 
از این رو هرگز یأس به خود راه ندهید و برای آن برنامه ریزی کنید. به راهکار هایی که مطرح می کنیم، توجه نمایید و آن را به کار ببندید، قطعاً اثر آن را خواهید یافت. 

راهکارهای ترک خود ارضایی: 
1- سعی کنید همیشه پیش از خواب مثانه خود را تخلیه کنید. شب ها به خصوص غذایی سبک میل کنید. 
2- هرگز شکم خود را بیش از حد معمول پر نکنید بلکه اگر تا چند لقمه دیگر جای دارید، از غذا دست بکشید. 
3- از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان (به خصوص لباس زیر ) اجتناب ورزید. 
4-هرگز در حمام به طور کامل لخت نشوید. از لیف و صابون زدن به اندام جنسی خود که باعث تحریک آن می شود بپرهیزید. مطمئن باشید صرف تماس آب و صابون با اندام جنسی بدون دست ورزی برای بهداشت آن کفایت می کند. 
5- هرگز فکر گناه را به ذهن خود راه ندهید. از تصور و تخیل امور جنسی و شهوانی سخت پرهیز کنید. 
6- از خواندن، شنیدن، نگاه کردن به امور و تصاویر شهوت زا دوری کنید. 
7- از خوردن مواد غذایی محرک مانند: پیاز، فلفل و غذاهای چرب اجتناب و یا به حداقل اکتفا نمایید. 
8- از نگاه کردن و دست ورزی به اندام جنسی خود پرهیز کنید. 
9- هرگز به رو نخوابید. 
10- هیچ گاه تنها در یک مکان نباشید تا فرصت و زمینه گناه از بین برود. 
11- برای تخلیه انرژی زاید بدن به طور منظم و زیاد ورزش کنید. 
12- هیچ گاه بیکار نباشید. همیشه برای مشغول ساختن خود به فعالیتی مطلوب و مثبت برنامه داشته باشید. 
13- روزه بگیرید. حتی اگر روزه واجب به عهده ندارید ،روزه مستحبی بگیرید. اگر قادر نیستید، روزه تربیتی بگیرید، یعنی به کم ترین مقدار غذا و کم حجم ترین نوع غذاها اکتفا کنید. وعده غذایی خود را کم کنید. 
14- هرگز به نامحرم نگاه نکنید، حتی اگر به ارتباط کلامی با آن ها مجبور باشید. 
15- با جنس مخالف رفتار متکبرانه داشته باشید، هرگز با روی باز و نرمی با آن ها برخورد نکنید. 
16- لیستی از فعالیت های مورد علاقه تان تهیه کنید و هرگاه افکار جنسی به ذهن شما حمله ور شد، به یکی از آن فعالیتها بپردازید. 
17- به بدی این گناه و عواقب آن بیاندیشید، ولی احساس گناه شما از این کار نباید به حدی باشد که در شما ایجاد اضطراب مخل به سلامت روان کند. 
18- به محض لغزش فوراً توبه کنید. هرگز از رحمت خدا مأیوس نباشید و بدانید رحمت خدا از گناه شما بزرگ تر است. 
19- قرآن زیاد بخوانید و در معانی آیات آن تفکر کنید. 
20-در مجالس مذهبی، دعا و توسل و موعظه زیاد شرکت کنید. 
21- از کتبی که جنبه موعظه و بیدارگری قلبی دارد بهره بگیرید. مقید باشید در روز چند ساعت به مطالعه این گونه کتب بپردازید. برای مثال مجموعه کتاب های شهید دستغیب توصیه می شود به خصوص کتاب گناهان کبیره، قلب قرآن، ایمان، قلب سلیم و معاد و…. 
22- اوقات فراغت خود را با مطالعه، ورزش، زیارت، عبادت و عیادت از نزدیکان و... پر کنید. 
23-به معاد و قیامت فکر کنید. 
24- ذکر لاحول ولا قوة الا باللَّه را زیاد بر زبان جاری سازید. 
این راهکارها وقتی نتیجه می بخشد که هر چه دقیق تر به آن عمل شود. زمان نتیجه آن بستگی به شرایط و خصوصیات افراد دارد، ازاین رو فقط انرژی شما صرف عمل به دستورات شود. 

نویسنده : گروه روانشناسی و مشاوره پرسمان 
 

نظرات

میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
همچنین جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن، به لینک زیر مراجعه نمایید :
خود ارضایی و آسیب ها و راه های درمان آن
میهمان
دیگه خسته شدم از همه چی...از این زندگی..از این اتفاق و گناه مکرر...گاهی دوس ندارم زنده باشم...هرچند که با مرگ همه چیز بدتر میشه:(
میهمان
نمیدونم کی هستین ولی ازتون ممنونم کمک بزرگی به هممون میکنید

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید