والدینم درکم نمی کنند! ۱۳۹۱/۳/۶ - ۳۹ بازدید

دانشجوی گرامی؛ گرچه مناسب بود در مورد روابط خود با نزدیکانتان به صورت مفصّل برای ما می نوشتید تا به روشنی دریابیم که چه چیزی باعث دل شکستگی و رنجش خاطرتان شده، اما به هر حال وضعیتی را که با آن مواجه هستید به خوبی درک کرده و خوب می دانیم که خواه ناخواه با برخوردهایی رو به رو هستید که به نظر شما پایه منطقی و عقلایی ندارد. شاید مسایلی که باعث گردیده شما به احساسات ناخوشایندی که در متن ارسالی بدان اشاره نموده اید، برسید کمی پیچیده به نظر رسد، اما باور نمایید که به هیچ وجه حل آن تا این حد که شما تصور می نمایید، پیچیده نیست؛ زیرا فقط شما نیستید که با چنین مسأله ای در خانواده خود مواجهید.
دانشجوی گرامی؛ گرچه مناسب بود در مورد روابط خود با نزدیکانتان به صورت مفصّل برای ما می نوشتید تا به روشنی دریابیم که چه چیزی باعث دل شکستگی و رنجش خاطرتان شده، اما به هر حال وضعیتی را که با آن مواجه هستید به خوبی درک کرده و خوب می دانیم که خواه ناخواه با برخوردهایی رو به رو هستید که به نظر شما پایه منطقی و عقلایی ندارد. شاید مسایلی که باعث گردیده شما به احساسات ناخوشایندی که در متن ارسالی بدان اشاره نموده اید، برسید کمی پیچیده به نظر رسد، اما باور نمایید که به هیچ وجه حل آن تا این حد که شما تصور می نمایید، پیچیده نیست؛ زیرا فقط شما نیستید که با چنین مسأله ای در خانواده خود مواجهید. بسیاری از هم سن و سالان شما نیز وجود داشته اند که با شرایط مشابه مواجه بوده ولی توانستند با درایت، چنین مسأله ای را به درستی حل نمایند. در این متن سعی خواهیم کرد به دلیل عدم اطلاع کافی از مسأله اصلی، نکاتی کلی به خدمتتان ارائه دهیم تا ان شاءالله در نامه ارسالی بعدی خود جزئیات بیشتری را در جهت شناخت صحیح مسأله ای که با آن درگیر هستید، در اختیارمان قرار دهید.
یکى از مشکلات اساسى افراد نوجوان و جوان این است که در ارزیابی های خود از مسایلی که با آن مواجهند معمولاً دچار نوعى افراط یا تفریط اند, لذا با گذشت زمان دچار ناامیدى و سرخوردگى مى شوند؛ بنابراین، یکى از رمزهاى موفقیت شما در هر امری واقع نگرى خواهد بود. واقع نگری حکم می کند که بدون از میان برداشتن علل تنیدگی و فقط با ابراز احساسات و ...، مشکلتان برطرف نمی گردد؛ لذا نقش خود را در شناخت زمینه های بروز مسائل پیش آمده در خانواده بپذیرید تا به درستی از طریق شناخت منبع تنیدگی راه حل مدبّرانه ای برای رفع آن بیابید؛ زیرا در اینصورت حتی اگر نتوانید تمام شرائط و امکانات را بر وفق مراد خود فراهم نمایید، اما لااقل مى توانید خود را به گونه ای با شرائط موجود وفق داده و هماهنگ سازید که از موقعیت همیشه نگران و مضطرب موجود به درآمده و به ساحل آرامش برسید.
توجه شما به مسائل فرهنگى, اجتماعى , رعایت ارزش ها و هنجارهاى دینى و اخلاقى و احساس مسؤولیتتان در مسأله حجاب و ... در قبال افراد خانواده قابل تقدیر و تحسین است. اختلاف نظر در همه موارد و حتی در میان اعضای خانواده امری طبیعی است. این شما هستید که باید سعی نمایید با توجه به این که فرد تحصیل کرده و متدینی هستید با مدیریت صحیح کشمکش ها و نزاع های خود با دیگران به ویژه اعضای خانوداه به سازگاری مطلوبی با آنها دست یابید. البته شایسته آن است که خیلی هم به خود زحمت ندهید و برخی از واقعیت ها را پذیرفته و با آن کنار بیایید تا خدای ناکرده، اعصابتان به هم نریزد؛ زیرا هیچ کس دقیقاً همان چیزی نیست که خواهان آن هستید. گاه افراد با اعمالشان شما را نا امید می‌کنند. یک رابطه سالم به این معناست که دیگران را به همان صورتی که هستند، بپذیرید و قصد تغییر آنها را نداشته باشید. شاید نکته اصلی احساساتی که در محیط خانواده با آن درگیر هستید به این موضوع برمی گردد که سعی می‌کنید افراد و موقعیتها را تابع خواسته‌های خود سازید. طبیعی است وقتی آنها به شیوه خود عمل می‌کنند شما آمادگی آن را نداشته و احساس نگرانی و غم می‌کنید.
شایسته است:
۱. متفاوت بودن سلیقه والدینتان را با خود در مسائل مختلف بپذیرید و به رسمیت بشناسید. هر انسانی در مغز خود منبع معنی خاص خود را دارد و بر اساس آن ارتباط برقرار می سازد.[۱]
۲. اگر عادت کنید زندگی خود را به سرزنش اطرافیان بپردازید، هیچ کاری از پیش نخواهید برد. با شناخت افکار، احساسات و الگوهای رایج زندگی خودتان و دیگران و مواجه شدن با واقعیات زندگی سعی کنید، بر مشکلات فایق آیید.
۳. زندگی در این دنیا برای هیچ کس کامل نیست. بدون شک زندگی « داشته ها»و «نداشته های» فراوانی دارد. اگر انسان به داشته های خود توجه کند و از آنها لذّت ببرد، راحت تر می تواند نداشته ها را تحمّل کند، اما اگر کسی داشته های خود را نبیند، زندگی را یکسره محرومیت می داند و در آن ،هیچ نقطه امیدی نمی یابد و همه زندگی ،یکپارچه برای او سختی و تلخی است که واقعاً چنین زندگی ای را نمی توان تحمّل کرد.
۴. در برابر مخالفان حجاب و... جبهه گیرى نکنید. تنها زمانی که اگر آنها از حرف شما متأثر مى شوند، شما نیز به آنها پند و اندرز دهید.
۵. هرگز به کسانی که با شما هم عقیده نیستند، بى احترامى نکنید. سعی کنید با رعایت ادب و احترام و رعایت حجاب و احکام شرعی به دور از افراط و تفریط، در عمل, دیگران را شیفته حجاب و ... نمایید.
۶. سعی کنید در بحث های علمی و اجتماعی خود آنها را متوجه فلسفه حجاب، عبادت و بحث محرم و نامحرم نمایید؛ زیرا بسیاری از مخالفت هایی که با حجاب و ... صورت می گیرد به دلیل عدم شناخت صحیح کارکردهای آن است.
۷. مدارا با دیگران از لوازم زندگی است و بدون آن روابط انسانها, سست شده و لذت و آرامش به مقدار زیادی کاهش می یابد؛ لذا هیچگاه در مقابل خانواده و والدین خود جبهه نگیرید. گاه گذر زمان عامل بسیار خوبی در بهبود روابط در این زمینه ها است. یادتان باشد که اگر با یکدیگر مدارا نکنید اختلاف ها و تضادها گسترش پیدا می کند و دلهای شما از هم فاصله می گیرد. سعی کنید با حفظ احترام والدینتان و به دور از هر گونه چک و چانه زنی دنبال موارد مذکور در بالا باشید.
نکته پایانی
دانشجوی گرامی؛ حال که والدینتان با مراجعه شما به مشاور برخورد مناسبی ندارند، خواهشمندیم دغدغه¬های خود را به صورت روشن با ما در میان بگذارید تا در صورت امکان مساعدت¬های لازم صورت پذیرد. مطمئن باشید بسیاری از مسائلی( مثل اینکه به قول خود هدف مشخصی در زندگی ندارید) که با آن مواجهید برای افرادی در سن و سال شما طبیعی است و خود از عهده حل آن برخواهید آمد. در این میان ما نیز در کنارتان خواهیم بود تا در صورت تماس بعدی و شرح و تفصیل بیشتری که نسبت به مسائل ابراز می کنید، با دقت و شناخت بیشتری در خدمتتان باشیم.
۱.اصول و تکنیک های بر قراری ارتباط مؤثر با دیگران ،‌قادر باستانی.
رضا وظیفه مند

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
منم همینم

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.