واهمه دارم ۱۳۹۴/۱۱/۱۹ - ۱۵۷۶ بازدید

از امربه معروف و نهی از منکر کردن واهمه دارم، چه کنم؟ چگونه جرأت نهی از منکر را در خود ایجاد کنم؟

اصولاً امر به معروف و نهی از منکر نقطه اعتراض و تعارض صالحان و گناهکاران است. البته لازم است با استفاده از شگردهای مختلف، عکس العمل منفی و مقاومت مخاطب را به حداقل رساند، اما در هر صورت باید تحمل سختی و پرداخت هزینه انجام چنین کار مهمی را بپذیریم.[ موانع نهی از منکر از منظر شهید رمضان، محمد عابدی، مبلغان، آذر 1380، شماره 23، ص58.]در مواجهه با چنین احساسی باید گفت: ترس های انسان بر دو نوع است. ترس های معقول که از تجزیه و تحلیل و عاقبت اندیشی های صحیح ناشی می شود و دیگری ترس هایی که از ضعف انسان سرچشمه می گیرد.راه حل های متعددی برای رفع ترس های بی مورد و جرأت یافتن در انجام فریضه امر به معروف و نهی از منکر وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می نماییم:

ترس از خدا

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرموده اند:
«هیچ یک از شما، خود را این‌گونه حقیر و پست نگرداند که اگر مسئله ای مشاهده کند که خداوند را حقی در آن باشد، حق خدا را اظهار نکند، مبادا که خدای عزوجل، شخص را در روز قیامت نگه می دارد و به او می گوید: وقتی چنین و چنان (عملی) را دیدی، چه چیز مانع تو شد که درباره آن سخن بگویی؟ شخص می گوید: خدایا ترسیدم. خداوند می گوید: من سزاوارتر بودم که از من بترسی».[ محمدبن زین‌الدین ابن أبی‌جمهور، عوالی اللئالی العزیزیة فی الأحادیث الدینیة، قم ، دارسیدالشهداء، 1405 ق، اول، ج 1، 115.]
امام حسین(علیه السلام) در پاسخ به نامه شخصی که از وی درخواست نموده بود تا او را از خیر دنیا و آخرت آگاه نماید چنین نوشتند:
«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ مَنْ طَلَبَ رِضَی اللَّهِ بِسَخَطِ النَّاسِ کَفَاهُ اللَّهُ أُمُورَ النَّاسِ وَ مَنْ طَلَبَ رِضَی النَّاسِ بِسَخَطِ اللَّهِ وَکَلَهُ اللَّهُ إِلَی النَّاسِ وَ السَّلَام »[ أمالی الصدوق، المجلس السادس و الثلاثون، ص 201.]؛ «هر که رضای خدا جوید در برابر خشم مردم خدا امورش را کفایت کند و هر که رضای مردم جوید در برابر خشم خدا، خدا او را به مردم واگذارد والسلام».

حرف خوب، و خوب حرف زدن

گاهی امر کننده به معروف از این می ترسد که وقتی به شخص خطاکار، امر به معروف می کند آن شخص، برخورد نامناسبی با او داشته باشد؛ با خود می گوید: نکند با من تندی کند، نکند با من دعوا کند، نکند مرا تهدید کند، نکند مرا مسخره کند، نکند به من کم محلی و بی اعتنایی کند! و از این قبیل امور.
یکی از عوامل این ترس ها مربوط می شود به این‌که برخورد با خطاکار را بلد نیستیم و نمی دانیم با چه جملات و منطقی با او صحبت کنیم که در صورت فراگیری شیوه هایی صحیح امر و نهی بخش عمده ای از این ترس ها از بین خواهد رفت.
البته این نکته را باید توجه داشت که همیشه حق گویی، باعث ایجاد رعب و ترس در خطاکار می شود و این چیزی است که خدا در حق گویی مؤمن قرار داده تا با ابهتی که از حق طلبی و حق گویی او ایجاد می شود افراد گنه کار از او حساب ببرند لذا با دانستن این نکته ممکن است خیلی از ترس های آمر به معروف زائل شود.[ روح الله ولی ابرقویی، جذاب‌سازی امر و نهی، قم، مشهور، 1389ش، اول، ص13.]
به عبارت دیگر حرف خوب زدن و خوب حرف زدن در درون انسان احساس منطقی بودن و حق بودن ایجاد می کند و مخالفان در نگاه او بدون منطق و توخالی می شوند. در نتیجه نه تنها احساس ترس نمی کند بلکه احساس قدرت و برتری پیدا می کند.

اعتماد به نفس

یکی از مهم ترین راه های جرأت پیدا کردن بر امر به معروف و نهی از منکر تمرین و تکرار صحبت با دیگران در موضوعات مختلف است. آن گاه بعد از مدتی می تواند بدون هراس به امر و نهی دینی بپردازد.[ ر.ک: محمد رضا اکبری، تحلیلی نو و عملی از امر به معروف و نهی از منکر در عصر حاضر، پیام عترت، 1378ش، ششم، ص156.]

اعتماد به خدا

یکی دیگر از راه حل های جرأت یافتن بر امر به معروف و نهی از منکر اعتماد به وعده های الهی می باشد که در روایات ما تبلور یافته است؛ امیرالمؤمنین(علیه السلام) در این باره فرموده اند:
«اَیهَا النّاسُ مُرُوا بِالمَعرُوفِ وَانَهو عَنِ المُنکَر فَاِنَّ الاَمرَ بِالمَعرُوفِ وَ النَّهی عَنِ المُنکَر لا یقَرِّبُ اجَلاً وَ لا یؤخِّرُ رِزقاً»[ محمد بن محمد مفید،الإختصاص ، ایران؛ قم، الموتمر العالمى لالفیة الشیخ المفید، 1413 ق ، اول، النص، ص159.]؛ «ای مردم! امر به معروف و نهی از منکر کنید (و ترسی به دل راه مدهید) چرا که امر به معروف و نهی از منکر نه اجلی را نزدیک می کند نه رزقی را دور».

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.
حاصل جمع را در کادر وارد کنید