وجوب حفظ نظام ۱۳۹۹/۰۳/۲۳ - ۴۳۸ بازدید

با سلام و خسته نباشید مدتی فکر میکردم بسیجی بودن یک وظیفه لست و تکلیف است و اینکه الان هم جنگ در صحنه های اقتصادی فرهنگی و غیره هست و باید به ندای هل من ناصر ینصرنی امام زمان و ولایت فقیه پاسخ دهیم و اینکه لازم نیست مدام رهبری دستور دهند و چیزی بگویند و ما در همه ی زمینه ها وظیفه داریم و باید به وظیفمون عمل کنیماما از کسی پرسیدم گفت اینطور باشی خوب است ولی وظیفه نیست و تکلیفی نداریم

دوست گرامی. نظر ایشان را ما قبول نداریم. حضور در جامعه و کمک به نظام و دفاع از رهبری و نظام اسلامی در تمامی جبهه های نظامی و سیاسی و اقتصادی وظیفه فرد ایمانی است و از بزرگترین وظایف و واجبات دین است. امام خمینی رض می فرمایند. حفظ نظام از نماز هم واجب تر است.
در اندیشه امام خمینی رض حفظ نظام اسلامی ، از اهم واجبات دینی و ‌یکی از اساسی ترین موضوعات فقه سیاسی است و اگر زمانی به خاطر موضوعی میان حفظ نظام اسلامی با حفظ برخی احکام اسلامی نیازمند به انتخاب یکی باشیم، مسلماً حفظ نظام اسلامی مقدم است . چنانکه حضرت امام (قدس سره) می فرمایند : « حفظ نظام از اوجب واجبات است.» تبیین چرایی این موضوع و حدود و ضوابط آن، نیازمند ارائه مباحث مفصلی است که اندیشمندان اسلامی در منابع مربوط بدان پرداخته اند. در ادامه به صورت مختصری مطالبی در این زمینه ارائه می شود:
در سخنان بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران تعبیرات گوناگونی در این رابطه وارد شده است ؛ یکی از واجبات مهم اسلام، حفظ نظام جامعه، زندگی و معیشت مردم است.مقصود از حفظ نظام زندگی ، رعایت اموری است که اخلال به آنها، امنیت جامعه یا زندگی مردم را دچار اختلال و مشکل می کندو چون اسلام می خواهد که زندگی اجتماعی مردم، نظام و سامان داشته باشد آن افعال را بر مردم واجب کفایی کرده است. ( ر.ک : مرتضی مطهری، آشنایی با علوم اسلامی، منطق، فلسفه، انتشارات صدرا، ص ۱۲.) بر این اساس آنچه سبب برهم ریختن نظام زندگی و معیشت جامعه می گردد، حرام و کارهایی که برای حفظ نظام جامعه لازم است، واجب می باشد. از دیدگاه حضرت امام (ره) حفظ نظام واجب و اختلال امور مسلمانان مبغوض شارع است و حفظ نظام متوقف بر تشکیل حکومت است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.