ورود گالوپ به منطقه ممنوعه غرب؟! ۱۳۹۱/۱۲/۱

هفته گذشته خبری در مورد نظرسنجی جدید موسسه گالوپ درخصوص برنامه هسته ای ایران منتشر شد که بازتاب های مختلفی در رسانه های دنیا داشت. کانون خروجی این نظرسنجی که موجبات خشم مقامات و رسانه های غربی از موسسه گالوپ را فراهم کرد و گالوپ را تا مرز قربانی شدن سوق داد، تمایل ۶۳ درصدی ایرانیان شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه برای تداوم برنامه های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.
2547301.png هفته گذشته خبری در مورد نظرسنجی جدید موسسه گالوپ درخصوص برنامه هسته ای ایران منتشر شد که بازتاب های مختلفی در رسانه های دنیا داشت. کانون خروجی این نظرسنجی که موجبات خشم مقامات و رسانه های غربی از موسسه گالوپ را فراهم کرد و گالوپ را تا مرز قربانی شدن سوق داد، تمایل ۶۳ درصدی ایرانیان شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه برای تداوم برنامه های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

هفته گذشته خبری در مورد نظرسنجی جدید موسسه گالوپ درخصوص برنامه هسته ای ایران منتشر شد که بازتاب های مختلفی در رسانه های دنیا داشت. این موسسه تخصصی در حوزه نظرسنجی، در دی ماه سال جاری، به صورت تلفنی و با جامعه آماری هزار نفری از میان ایرانیان بالای ۱۵ سال در مورد موضوع تحریم های ایران گفت وگو کرد و نتایج نظرسنجی خود را منتشر نمود.کانون خروجی این نظرسنجی که موجبات خشم مقامات و رسانه های غربی از موسسه گالوپ را فراهم کرد و گالوپ را تا مرز قربانی شدن سوق داد، تمایل ۶۳ درصدی ایرانیان شرکت کننده در نظرسنجی این موسسه برای تداوم برنامه های صلح آمیز هسته ای جمهوری اسلامی ایران است. بر اساس این نظرسنجی، ۶۳ درصد از شرکت کنندگان گفته اند به رغم همه ابعاد تحریم های وضع شده علیه ایران، همچنان خواهان ادامه برنامه هسته ای ایران هستند و فقط۱۷درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که ایران باید برنامه هسته ای خود را متوقف کند.این نوشته به اجمال در صدد است تا ضمن اشاره به گونه شناسی بازتاب های این خبر، به دلایل خشم غرب از موسسه نظرسنجی ای که تا دیروز به عنوان بازوی آمریکا عمل می کرد و نظرسازی آن در مورد وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق، مستندات بوش پسر برای حمله به این کشور را تأمین می کرد؛ اشاره کند.خبر نظرسنجی گالوپ به دلایل چندی ارزش خبری و تحلیلی زیادی پیدا کرده و در رسانه های مختلف جهانی به ویژه غربی با سوگیری های گونا گون بازتاب داده شد. از بین آنها به دو گونه آن اشاره می کنیم؛

رسانه های آمریکایی و اروپایی و بنگاه های سخن پراکنی طیف ضد انقلاب خارج نشین به شدت صحت این نظرسنجی را زیر سوال بردند و آن را به دلیل عدم پوشش ایرانیانی که خارج از ایران زندگی می کنند و همچنین مغایرت با داشته ها و گزارش های آماری پیشین این قبیل موسسات نظرسنجی و رسانه های ضد انقلاب که تا به حال نظریاتی خلاف آن را به خورد مخاطبان خود می دادند، غیر واقعی دانستند؛ اما دسته دوم رسانه های خودی، موسسات و رسانه های تخصصی بی طرف و همسو با انقلاب در منطقه بودند که به این خبر پرداخته، این نظرسنجی را به دلیل انتساب به یک موسسه تخصصی با لحاظ ضریب خطای علمی آن درست تلقی کردند.به نظر می رسد علت اصلی رفتار متناقض غربی ها در مورد این نظرسنجی و موسسه گالوپ که تا دیروز این موسسه را تأیید می کردند و با آب و تاب آن معتبر و دارای گرید علمی و بین المللی می دانستند؛ اما امروز که بخشی از داده های این موسسه بر خلاف سیاست های آمریکا و اروپا در باره جمهوری اسلامی است، آن را از اعتبار ساقط می کنند، باید در نوع گفتمان غرب و عملکرد موسسه گالوپ جست وجو کرد. گالوپ به نفع جمهوری اسلامی گاف داده و از چارچوب و خطوط قرمز تعیین شده ذیل گفتمان غرب و آمریکا به عنوان دشمن ایدئولوژیک و راهبردی جمهوری اسلامی ایران خارج شده است.

اگرچه رویکرد کلی و بخشی از عملکرد موسسه گالوپ، به عنوان یکی از معتبرترین موسسات نظرسنجی در جهان، به ویژه در خصوص جمهوری اسلامی ایران عاری از سوگیری سیاسی به نفع منافع و سیاست های آمریکا نبوده و نیست، اما امروز انتشار نتایج نظرسنجی گالوپ موجب به هم ریختگی سیاست های راهبردی آمریکا و غرب و سایت های ضدانقلاب شده و سیاستمداران و رسانه های آمریکا و انگلیس را شوکه کرده است، زیرا نظریاتی که آنان تا به حال به خورد مخاطبان خود می دادند، در تضاد کامل با این نظرسنجی بوده است. آنان همواره درصدد القای این موضوع بودند که اکثریت مردم ایران، خواهان پایان دادن به فعالیت های هسته ای به دلیل وجود تحریم ها هستند، اما در این نظرسنجی مشخص شد که فقط ۱۷ درصد ایرانیان خواهان توقف فعالیت های هسته ای کشور هستند. لذا غرب از گاف گالوپ ناراحت است، زیرا حقایق و مستنداتی که این گزارش می تواند در اختیار افکارعمومی دنیا و سازمان های بین المللی مربوط به حقوق هسته ای بگذارد، مشت گفتمان ظالمانه غرب را برای همگان باز می کند و غرب علی رغم خشم و عصبانیت از گالوپ، نمی تواند هزینه پیامدهای این نظرسنجی را - حتی به قیمت قربانی کردن آن - نپردازد.
فتح الله پریشان، بصیرت

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.