وسواس در نجاست ۱۳۹۰/۴/۲۷ - ۲۹۳ بازدید

پرسشگر ارجمند از اینکه می توانیم یاور شما در گزینش مسیر صحیح زندگی باشیم به خود می بالیم.امیدواریم که پاسخ ارائه شده برای شما مفید باشد و بتوانید با بکار گیری نکات این پاسخ بر مشکل خود غلبه کنید.
پرسشگر ارجمند از اینکه می توانیم یاور شما در گزینش مسیر صحیح زندگی باشیم به خود می بالیم.امیدواریم که پاسخ ارائه شده برای شما مفید باشد و بتوانید با بکار گیری نکات این پاسخ بر مشکل خود غلبه کنید.
ما سؤال شما را چندین بار مرور کردیم و نگرانی شما را کاملا درک مینمائیم . البته شما تنها نیستید که از این مشکل رنج می برید بلکه جوانان دیگری نیز هستند که متأسفانه به دلایلی به وسواس گرفتار شده اند . اما از آنجا که شما خود قبول دارید که دچار نوعی بیماری شده اید و به فکر درمان افتاده اید ،گام بلندی در این راه برداشته اید. آرزو می کنیم با استفاده از این پاسخ و مراجعه حضوری برای مشاوره بتوانید به صورت کامل بر بیماری وسواس غلبه نمائید. ظاهرا از سؤالتان نیز پیداست که چند سالی است به این فکر و عمل وسواسی مبتلا هستید، اما به هر حال اولین نکته که قبل از هر جیزی توجه به آن لازم است اینکه :
موثرترین عاملی که در درمان این بیماری موثر هست تصمیم جدی خود فرد است . اگرشخص واقعا می خواهد خود و خانواده و اطرافیان را از عوارض این بیماری نجات دهد باید عزم خود را جزم کند و مطمئن باشد که با پشتکار و حوصله به تدریج می توان بر این مشکل غلبه کرد . حتما می دانید با پاک کردن صورت مسئله و مثلا آب نخوردن و به دستشوئی نرفتن مشکل حل نمی شود و چه بسا باعث ضررهای جسمانی دیگری نیز شود، لذا اراده کامل خود را برای درمان کردن و مبارزه با این بیماری به کار بگیرید و امیدوار به موفقیت باشید .
دومین نکته اینکه : یکی از آفتهای درمان وسواس این است که درمان جو کمتر به توصیه های درمان گر توجه می کند و محور مقابله با مشکل را تفکر وفهم خود قرار می دهد . حال آنکه یکی از عوامل اصلی در به وجود آمدن بیماری وسواس شناخت غلط بیمار است، بنابراین :
گام اول : اولین قدم برای حل مشکل این است که فرد وسواسی باید تفکر،منطق و نگرش خود را اصلاح کند ، وگرنه حاصل تفکرات نادرست و منطق اشتباه چیزی جز همان افکار وسواسی نیست . اگربیمار بپذیرد که در حال حاضر در محاصره افکار واعمال وسواسی هست پس اول باید افکار خود را کنترل و آنها را اصلاح کند.
گام دوم : این است که باید علت اصلی این بیماری را شناسایی کنیم . تقریبا همه متخصصان ریشه وسواس را اضطراب می دانند، بنابراین وسواس زیر مجموعه بیماریهای اضطرابی است که ریشه آن باید شناسایی شود.
با توجه به آنچه که بیان شد باید گفت کسانی که دچار وسواس هستند باید بوسیله مشاوره حضوری با یک مشاور متعهد متخصص مشکل خود را مطرح کنند، چرا که سوال و پاسخ کتبی نمی تواند ثمربخشی زیاد و صد در صدی داشته باشد و نیاز را برطرف نماید، لذا چاره ای نیست جز اینکه به روان پزشک یا روان شناس بالینی مراجعه و به صورت حضوری و طی جلسات متعدد به حل بیماری وسواس بپردازید . ما تنها می توانیم شما را راهنمائی کنیم، اما درمان چیزی بیش از راهنمائی است و باید در یک بستر مناسب انجام گیرد .
بر این اساس مطالبی به عنوان راهنمائی بیان می شود تا زمینه ای برای درمان اصلی باشد:
وسواس در واقع فکر، کلمه یا تصویری است که علی رغم اراده انسان به هشیاری او هجوم می آورد، سازمان روانی او را تحت سیطره خود قرار می دهد . فکر وسواسی مثل یک سکسکه مغزی بی اراده تکرار می شود و در فرد اضطراب و کلافگی ایجاد می کند .این حالات برای شخص ایجاد مزاحمت کرده به طوری که وی را اسیر خود ساخته و دچار نوعی فلج همه جانبه خواهد ساخت که جز با انجام دوباره و تکرار افکار و اعمال مختلف، رضایت به ترک آنها نخواهد داد .
الگوهای وسواس
در این اختلال چهار الگوى عمده علائم را مى توان یافت:
۱- شایع ترین الگو، وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست و شوى مکرر براى رفع آلودگى و یا کسب طهارت است، بنابراین عمل وسواس به شکل شستن یا تمیز کردن است.
۲- دومین الگوى شایع وسواس، وسواس تردید و متعاقب آن اقدام جبرى براى امتحان کردن است. مثلاً احتمال باز ماندن شیرگاز، کلید برق و... به سراغ فرد مى آید و به دنبال آن چندین بار براى مطمئن شدن از بسته بودن شیرگاز و یا به خانه برمى گردد و به اجاق گاز مثلاً سر مى زند.
۳- افکار وسواسى سومین الگوى وسواس است این افکار که به طور تکرارى و ناخواسته به سراغ فرد آمده و ذهن او را به خود مشغول مى کند محتواى این افکار معمولاً عمل جنسى یا پرخاشگرى یا آسیب رساندن است و از نظر بیمار غیرقابل تحمل و شرم آور است.
۴- چهارمین الگو، کندى وسواس است. این بیماران ساعتها وقت خود را صرف خوردن غذا یا اصلاح سر و صورت، مسواک یا آماده شدن براى خواب یا مرتب کردن لباسها مى کنند. لازم به ذکر است گاهى ترکیبى از دو یا چند الگوى فوق به سراغ فرد مى آید.
عوامل بروز بیماری وسواس
اختلال وسواسی مانند غالب اختلالات روان پزشکی به دنبال تأثیر چند عامل ایجاد می شود که توجه به آن نقش مهمی در تشخیص و درمان آن خواهد داشت. در واقع این اختلال نوعی اختلال عصبی است که علل ارثی، روانی و خانوادگی دارد که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد :
۱- گاهى ترشح ناموزون بعضى مواد شیمیایى در مغز باعث به وجود آمدن این بیمارى مى شود. طبق بررسی های دقیق و با روشهای مختلف عکس برداری از مغز، اثبات شده است که تعدادی هسته های قاعده ای در مغز وجود دارد که در ایجاد اختلال وسواس نقش دارند.
۲- اضطراب نیز یکى از عوامل این بیمارى است که البته گاهى علت آن اضطراب نیز براى فرد مبتلا به وسواس معلوم نیست.
۳- گاهى بر اثر یک اتفاق مشکل آفرین و پرفشار مثل مرگ یکى از نزدیکان یا بعضى مسائل جنسى یا بیمارى وسواس رخ مى دهد.
۴- عقده هاى فرو خورده، ناکامى هاى درون ریخته شده نیز گاهى باعث این بیمارى مى شود.
۵- گاهى نیز احساس گناه کار بودن باعث وسواس شدن است.
نکاتی در باره درمان وسواس
این بیماری از آن جهت که هم به عنوان یک بیماری روان تنی شناخته شده است و هم زمینه ساز بسیاری از انحراف های دینی در انسان است، دارای روشهای درمانی متعدد است؛ مانند درمان دارویی، مشاوره و درمان روانی و توصیه های دینی.
درمان دارویی: بیماری وسواس چون دارای ریشه های هورمونی است و با فعالیت های هورمونی بدن نیز در ارتباط است، پزشکان با تجویز داروهایی سعی می نمایند فعالیت های هورمونی بدن را متعادل سازند و از این طریق کمک می کنند تا فرد بتواند راحت تر با این مشکل طرف شود و آن را از خویش براند.
مشاوره و درمان روانی: دراین نوع درمان ، از الگوهاى مختلف براى کاهش این اختلال بهره مى گیرند که به برخى از آنها به طور اجمال اشاره مى کنیم زیرا از این تکنیک ها متناسب با نوع و شدت و ضعف بیمارى استفاده مى شود:
۱- شناخت درمانى، در این روش طى جلسات مکرر و متعدد، بینش بیمار درباره تعارضهاى درونى خود به کمک روان درمان گر تغییر مى یابد.
۲- رفتار درمانى: روشهاى متعدد و متنوعى است از کارشناس مربوطه بیمار را به کارها و فعالیت هایى جهت کاهش سطح اضطراب و در نتیجه فکر یا عمل وسواس او وا مى دارد.
۳- گاهى نیز روانشناس با ایجاد ارتباط با خانواده بیمار به کاهش ناهماهنگى هاى احتمالى در خانواده و تصحیح ارتباطات خانوادگى آنها مى پردازد.
روشهای کلی درمان:
برای علاج و درمان این بیماری ابتدا باید نوع آن را شناخت و روش درمانی مناسب با آن را انتخاب نمود. ما در این قسمت به برخی از روشهای کلی مبارزه با این حالت اشاره می نماییم.
۱- عدم پاسخ دهی: مهمترین و کلی ترین راه درمان وسواس، بی توجهی به پیام های آن و عدم پاسخ دهی عملی به آن است. این بیماری در صورتی ادامه می یابد و تشدید می شود که به نداهای درونی آن که مبتنی بر تکرار عمل، یا دقت بی مورد و یا قضاوت غیر منطقی و افراطی نسبت به امور است، پاسخ دهی عملی شود. برای مقابله با این حالت بهترین راه بی اعتنایی به این پیامها و ترتیب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتی این روش عملی شود، به طور قطع از شدت ابتلا به آن کاسته خواهد شد.
۲- تقابل به ضد: موفق ترین راه برای مبارزه با وسواس عملی بی اعتنائی به فکر و برعکس انجام دادن آن است. برای کسانی که از آلودگی و نجاست هراس دارند و این هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازی عمدی شخص توسط خود او یا دیگران، از راههای درمان و رفع حساسیت به این امر است. اگر این روش با تکرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود. شما نیز سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم به صورت تدریجی از تکرار نماز و اعمال دیگر بکاهید . و برعکس ندای درون خود عمل نمائید .
۳- فرمان ایست: در منابع علمی جدید، برای متوقف کردن افکار وسواسی، علاوه بر درمانهای دارویی و قبل از آن درمانها، از روشهای خاصی استفاده می شود که مهمترین آنها روش توقیف فکر نام دارد، بدین ترتیب است که از بیمار خواسته می شود که به طور عمد افکار وسواسی خود را آزاد بگذارد و در این بین ناگهان درمانگر با صدای بلند و بیزار کننده، فریاد می زند : ایست !؟! به نظر می رسد این عمل جریان فکر وسواسی را متوقف می کند.
۴- تلقین: شخص مبتلا به وسواس باید به خودتان تلقین کند که «وسواس» یک نوع کار شیطانى است و باید هر چه زودتر دست از آن بردارم.
۵- به خدا توکل کند و از او استعانت بجوید تا هر چه زودتر بر این مشکل فایق آئید.
۶- رساله عملیه مرجع تقلید خود را دقیقاً مطالعه کنید (به خصوص بخش هاى مربوط به طهارت، نجاست، غسل و وضو) وخود را ملزم کنید که براى غسل و وضو یا آب کشیدن بدن، لباس و یا چیزهاى دیگر، به همان کیفیتى که در رساله آمده عمل نمایید و از زیاده روى جدّاً پرهیز کنید و بعد از این که طبق رساله غسل کردید یا چیزى را با آب شست و شو دادید و آب کشیدید، هیچ گونه شکى در طهارت آن به دل راه ندهید و اگر احساس مى کنید، هنوز پاک نشده و یا غسل و وضو تحقق پیدا نکرده، اعتنا نکنید و با همان وضع نماز بخوانید و سایر کارهاى خود را انجام دهید .
دعا، ذکر و عبادت
در منابع اسلامی وسواس پدیده شناخته شده ایست و به آن به عنوان وسوسه ای از سوی شیطان اشاره می شود. به عنوان مثال در کتاب اصول کافی (باب عقل و جهل ) آمده است : در نزد امام صادق (ع) شخصی را به عقل و درایت نام بردند و گفتند او وسواس دارد، حضرت فرمود : چگونه عاقل است که شیطان را اطاعت می کند؟
در این مورد حتی منابع اسلامی از قول معصومین (ع) روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد کرده اند، که از آن جمله، بهره از ادعیه و اذکار خاصی از جمله «لا اله الاالله» و «لاحول و لا قوة الابا الله» می باشد که در حقیقت ماحصل همه آن روشها را می توان در ذکر خدا خلاصه کرد.
نکات تکمیلی
دانشجوی گرامی همانطور که می دانید، در روایات، اسلام دین سهله و سمحه دانسته شده است و معنایش همین است که احکام الهی، راحت و آسان است و خداوند هیچ گاه بر انسان ها سخت نمیگیرد، به همین جهت در هیچ حکمی سخت گیری نکرده است.
توجه داشته باشید که در زمان رسول خدا، پاک ترین و بهترین انسان ها زندگی میکردند. آب لوله کشی و امکانات امروز نبود، در حالی که حضرت فرمود: بهترین امت من آن است که با یک مد (۷۵۰ گرم) آب، وضو گرفته و با یک من آب، غسل نماید. امت پیامبر، فقط کسانی نبودند که آن زمان زندگی میکردند بلکه همه اعصار بشری را شامل می شود.
بهر جهت اگر بخواهیم روایات متعددی که در آن شیوه و روش پیامبر و ائمه ( علیهم السلام ) را در طهارت و غسل و وضو بیان کنیم کتاب مستقلی می شود اما از مجموع آنها استفاده می شود که روش آن ها جه در طهارت لباس و بدن و سایر اشیایی که نجس شده بود خیلی آسان تر از آن چیزی است که ما و شما تصور میکنیم .در اینجا شاید ذکر ماجرا هایی با نقل قول آزاد نشان دهد که دین از ما چه خواسته و ما چگونه خود را بی سبب به مشقّت می اندازیم.
نقل شده که امام راحل (ره) در یکی از کشورهای مسلمان به هتلی رفتند که اکثراً مسافران غیر مسلمان در آن ساکن می شدند. برخی اطرافیان به ایشان فرموده بودند که حوله ها و سایر وسائل اینجا نجاست گرفته اند ؛ چون اکثر استفاده کنندگان قبلی این وسائل کافربوده اند. ایشان فرموده بودند: اینجا کشور مسلمان است و برای ما ثابت نیست که این وسائل نجس شده باشند.
باز شخصی می گفت: شیخ عبدالکریم حائری مؤسس حوزه ی علمیّه قم را دیدم که از صحن حمّام عمومی به طرف رختکن آن می آید. در خروجی حمام حوض آب کرّ گذاشته بودند که مردم هنگام خروج پایشان را در آن بزنند تا پاک شود. شیخ این کار را نکرد. به ایشان گفتم: آقا جان پای خود را به آب کرّ نزدید. می گوید: شیخ بزرگوار با حالت تعجّب فرمودند: مگر کف حمّام نجس است؟!! گفتم : چه عرض کنم. فرمودند: هر چه می خواهی عرض کن.
در پایان مجددا تأکید می شود حل چنین مشکلاتی نیازمند زمان است و باید با صبر و حوصله کافی و از طریق مشاوره حضوری یا حداقل مکاتبات متعدد راهکارهای ارائه شده پی گیری و مورد عمل قرار گیرد و انتظار معجزه و حل یک شبه نداشته باشید و از روانشناسان و کارشناسان این دفتر نیز چنین انتظاری متوقع نیست که مطمئناً شما نیز به این مطلب واقف و آگاهید.
کتاب هایی که می توانید در این زمینه مطالعه کنید:
۱- وسواس و درمان آن، آیت الله مظاهری
۲- وسواس و درمان آن، زمانی
۳- درمان رفتاری وسواس، گیل استکتی، ترجمه بخشی پور رودسری و علی لو، نشر روان پویا
۴- شناخت و درمان وسوسه و وسواس در اسلام، محمود ارگانی بهبهانی.
انشاءالله که در زندگی تان همیشه پیروز و سربلند باشید . منتظر مکاتبه بعدی شما نیز هستیم .
نویسنده: حسین رضائیان


ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
من خودم خیلی شدید دچار این وسواس بودم. خدا رو شکر الان هیلی تغییر کردم. راهکارهای من: مدام در زمان شک به نجاست از خودم میپرسیدم میتونی دست روی قران بذاری بگی نجس شده؟
راهکار دوم: تجربه: در مدت تجربه احساس پاشیدن ذرات ادرار روی بدن و لباس کم کم متوجه شدم که گاهی اوقات نقاط پوشیده یا دور از محل پاشش بدنم هم احساس خیس شدن نقطه ای می کنند. و الان احتمال خیلی زیاد میدم که عصب های پوستم ناخوداگاه به این استرس پاشیدن ادرار روی بدن جواب مثبت میدن یعنی بدون اینکه چیزی پاشیده باشه عصب های پوست احساس حالت خیس شدن نقطه ای رو پیدا میکردن. واضح بود که فقط یک احساس روانی بود نه واقعی
میهمان
چندماهه ک پیش روانشناس میرم. هی بدک نیست. تویه میکنم چندجلسه پیش روانشناس روانکاو برید
میهمان
سلام . اگر بخواهیم بالاتر از روانشناسی دین رو بگوییم که کامل و جامع تمام علم هاست وسواس گناه است که باید این گناه ترک شود .
یاعلی
اللهم عجل لولیک الفرج
میهمان
میهمان
با سلام من هم مثل عزیزان بالا دچار وسواس چکی و شستشو و وسواس در نماز هستم اولین بار که دچارذاین مشکل شدم به روانپزشک مراجعه کردم ایشان به من قرص داد خوردم بهتر شدم بار دوم که رفتم باز هم همون قرص راتجویز کرد بعد از مدتی دیگر قطع کردم و قرص را نخوردم الان وسواسم بیشتر شده مرا راهنمایی کنید سپاسگزارم
میهمان
مخاطب گرامی؛ به دلیل حجم بالای سوالات پرسشگران، پروسه پاسخ دهی کمی زمان بر است . لازم به ذکر است در شرایط معمول، بین ۳ تا ۷ روز پاسخ ها ارسال می گردند.
میهمان
با سلام دختری هستم ۲۶ ساله حدود ۱ اسال است دچار وسواس شده ام به گونه ای که دستشویی میرم پاهای خود را با تاید آب میکشم البته نه یکبار بلکه بارها و اونقدر این حساسیت بیشتر شده که چند قطره از ادرارم ریخته میشود میترسم به فرش رسیده باشد با این حال یکبار از روی شک فرش را شستم ولی بازم این اتفاق می افتد با این که لباس خود را عوض می کنم باز هم شک پیدا میکنم نکند به زمین رسیده باشد با این که به خودم می گویم که فقط دو قطزه بوده و در لباسم نشان از چند قطره است تورو خدا جوابم را بدهید که چیکار کنم؟

سوال شما با شناسه ۹۶۶۲۶۰ و گذرواژه bbeow ثبت گردید
میهمان
مخاطب گرامی، از حسن توجه تان به این مرکز سپاسگزاریم. برای اینکه امکان پاسخ به دغدغه هایتان فراهم شود، باید از راه های ارتباطی زیر کمک بگیرید و آنها را مطرح نمایید تا محققان به آنها پاسخ دهند و برایتان ارسال نمایند :
** درج سوال در همین سایت : http://moshavereh.porsemani.ir/soal
** درج سوال به وسیله پیامک : ۳۰۰۰۱۶۱۹
** درج سوال در سایت پرسمان : http://www.porseman.org/q/newq.aspx
** درج سوال به وسیله ایمیل : info@porseman.org
* توجه : اگر سوال تان را در سایت درج می کنید، شماره تلفن همراه یا آدرس ایمیل تان را حتماً وارد کنید تا امکان ارسال پاسخ به شما فراهم گردد.
میهمان
چند سالیه که دچار وسواس شدم،نمیدونم چطور اینطوریشدم،شاید بخاطر ازدواجم باشه،خیلی با شوهر و خانوادش مشکل دارم، همش توی خونه تنهام مخصوصا از وقتی بچم بدنیا اومده من که همش بیرون بودم مشغول بودم الان همش تنهام،شاید بخاطر دوری هم باشه از خانوادم توی یه شهر غریب تنها،شوهرم هم مدام سرکوفتم میکنه کافیه ببینه دارم ی جا رو میشورم شروع میکنه ب داد فریاد،اگر ی روز بهم نگه وسواسی مریض روزش شب نمیشه میگم دست خودم نیس خیلی سعی میکنم توجه نکنم ولی خوب نمیشه زمان میبره ولی اون اصلا توجه نداره که راهش ارامش و مهربانیه،خیلی بد دهنه،یبار داشتم در مورد اسراف ایرانی ها در غذا باهاش حرف میزذمگ ی دفعه گفت تو که خودت اسراف کاری و...گفتم اصلا غلط کردم باهات حرف زدم گفت اره ...خوردی حرف همین باعث دعوا شد و کلی منو زد،اخه چرا ؟خدایا خسته شدم،ازدواج کردم ب ارامش که نرسیدم هیچ ی مرضی گرفتم که همش باید ازش حرف و فحش بخورم،شاید ی دلیل دیگه اینم باشه که شنیدم شکلات بستنی شیرینی ژله و...از چربی و ژله خوکی استفاده میشه سعی میکنم استفاده نکنم اگه کسی ب بچم شکلات بده میبرمش حموم میگم نجسه،اخه ادمای مطرح اینا رو میگن خودم سی دیش دیدم میگفت کارخونه سوسیس سگ انداختن یکی دیگه میگفت ماشین حمل گربه برای سوسیس دیده بود ،اینطور باشه همه مردم و خونه ها و حتی حرم امامان هم،بخاطر استفاده از اینا نجسه؟؟چی کار کنم خیلی خستم کلی نذر کردم سعی میکنم عمل نکنم ولی وقتی در مورد اینجور چیزا ب کسی میگم مسخره میکنن میگن بخور، الکیه
میهمان
بسیار بسیار عالی بود.بی نهایت ممنونم، با آرزوی سلامتی و موفقیت برای شما
میهمان
سلام.با تشکر از آقای حسین رضائیان، من دچار وسواس شستشو و آبکشی هستم و این مطلب به من خیلی کمک و راهنمایی کرد.
میهمان
من دچار وسواس هستم واین مطلب خیلی بهم کمک کرد. خیلی ممنون!
میهمان
با سلام تورو خدا جواب سوال منو زود بدید دیوانه شدم .من ی مدت هس که دچار وسواس شده امالان سوالی که دارم دستم نجس بود کمی هم عرق کردهبود دستگیره در را گرفتم درو بازو بسته کردم حالا شک دارم که دستگیره نجس شده یا نه. لطفا راهنمایی کنید.
میهمان
باسلام دختری هستم ۲۲ساله حدود۶ ماه است که دچار وسواس شده ام.وسواسم بیشتر در زمینه طهارت است.مثلا وقتی در دستشویی طهارت می گیرم احساس می کنم دوباره ادرارم می ریزد.یا وقتی توی خونه نشستم یا در خیابان راه میی رم این احساس سراغم می اید.
میهمان
سلام.
وقتی کمی آب به لباسم بپاشدفکرمی کنم شلوارم نجس است ودر توالت هم فکرمی کنم شلوارم نجس شده وپاهایم راهم مدام می شویم.
میهمان
سلام من زهرا هستم ایا من دچار وسواس شدم ک ب این خاطر ذهنم خیلی مشغوله نمیتونم درسم بخونم چون ب ذهنم میاد ک خدا اب طهارت ک بهم ترشح کرد پاک بود یا نجس در واقع نمیدونم اب پاکه یا نجس هروخ پاک میدونم همه چیزو حالم خوبه ولی وقتی نجس میدونم زندگی برام سخ میشه عذاب میکشم هرچی و نجس میدونم ک نشستم یا روش خابیدم نجس شده مثلا رخت خوابم یا نماز چادرم یا شلوارو مانتوم وصندلی ک روش میشینم و...من احساس میکنم ک کلا پشتم نجس میشه موقع طهارت چون اب ترشح میکنه گاهی هم یقین دارم ک اب ترشح کرد ایا این ترشحات پاکه ذهنمو این مسئله کلا مشغول کرده اصلن موقع نماز نمیدونم کدوم رکعتو خودندم یا نخوندم درس میخونم ذهنم میاد این مسئله درسی ک خوندم از یادم میره احساس میکنم نمیدونم چیکا کنم من همه مسائل شرعی و خوندم میگن ب این شرط اب طهارت پاکه ک توش عین نجاست نباشه ورنگ و بو ومزه ادرار و نگرفته باشه(((ایا من ترشحات و پاک بگیرم میگن اگر اب قطع شود اب طهارت نجس محسوب میشود منم اب و میگیرم موقع طهارت بعد میکشم کنار شیلنگ و ک باز میخام بگیرم اب ترشح میکنه ب بدنم از پشت وگاهی پاهام ولباسم این اصلی ترین مشغولی ذهنمه ایا من پاکم البته نمیدونما کاسه توالت پاکه یا نیس ))) البته قبلن حدود چن ماه ب ترشح اب ب پاهام حساس بودم ک درست شد ب این ک داخل پرانتز نوشتم توجه ویژه شود چون من ب این موضوع حساسم ممنون میشم راهنمایی کنین تورو خدا من میخام درسمو بخونم الف شم این ترم جواب نداد درس خوندم سر جلسه این موضوع یادم میفتاد ذهنم مشغول میشد نمیتونسم خوب فک کنم کمکم کنید تورو خدا دیگ انقد فک میکنم خسته شدم الزایمری گرفتم از بس فکرم مشغوله چیزای دیگ رو فراموش میکنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
میهمان
از ابراز لطفتان سپاسگزاریم.
میهمان
از اینکه این مطالب را از نظر روانشناسی مو شکافی میکنید بسیار ممنون و سپاسگذار شما هستم واز شما ممنونم
میهمان
درود بر شرفت اقای حسین رضاییان ، واقعا جالب و مفید گفتی
فقط میتونم بگم درود بر شرف و قلمت

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.