وسواس ۱۳۹۰/۱۲/۲۷ - ۱۲ بازدید

وسواس :
۱-اختلالات رفتاری ، پرسش و پاسخ های دانشجویی ، ابوالقاسم بشیری ، نشر معارف

۲-شناخت درمان و سواس و وسوسه در اسلام ، محمود رودکانی حائری

وسواس :
۱-اختلالات رفتاری ، پرسش و پاسخ های دانشجویی ، ابوالقاسم بشیری ، نشر معارف

۲-شناخت درمان و سواس و وسوسه در اسلام ، محمود رودکانی حائری


۳-دارو و درمان وسواسی ، پدیدآورنده: علی مومنی حبیب آبادی ، ناشر: حضرت عباس (ع)

چکیده :
راهکارهای درمان بیماری «وسواس» با استفاده از آموزه های اسلامی است. در این نوشتار از منظری قرآنی و روایی به بررسی علل و ریشه های وسواس و درمان افراد وسواسی پرداخته شده و راه‎های در امان ماندن از این مشکل و مبتلا نشدن به آن به ویژه در احکام شرعی بیان شده است. نگارنده بر این باور است که دین اسلام برای سلامتی جسمی و روحی اشخاص ارزش فوق العاده ای قایل است و به هیچ وجه خواستار رسیدن سختی و رنج به آنها نیست. از این رو نباید در امور شرعی و یا شخصی دچار وسواس شده و خود را به مشقت انداخت. وی وسواس را ریشه در القائات شیطانی ارزیابی کرده و دستورات و راهکارهایی از ائمه معصومین در این جهت ارایه می نماید.


۴-راهکارهای عملی درمان وسواس "به انضمام احکام و استفتائات"، پدیدآورنده : حسین مظاهری ، ناشر: موسسه فرهنگی مطالعاتی الزهراء (س)

چکیده :
رویکردی اخلاقی و فقهی درباره راهکارهای عملی درمان بیماری وسواس است. در این نوشتار ضمن تعریف وسواس و اقسام آن راه‎های کاهش این مشکل روانی ارایه شده است. نگارنده شخص وسواسی را انسانی مطرود معرفی کرده و وسواس را نوعی سفاهت ارزیابی نموده و معتقد است که شخص وسواسی قاتل خود و دیگران است. وی دعا، توسل، کمک گرفتن از نماز، اجتناب از گناه، بی اعتنایی به تخیلات، انتخاب الگو، تلقین کردن به خود و مراقبه را از راه‎های کنترل وسواس عنوان کرده و فتاوای فقهی خود را در مورد وسواس در عبادات ارایه نموده است.

۵-اهنمای آموزشی و عملی درمان: وسواس ، پدیدآورنده : مهدی اصفهانی -محمدرضا عابدی-حمید طاهر نشاطدوست ، ناشر: فرهنگ پژوهان دانش

چکیده :
وسواس فکری و عملی یکی از اختلالات اضطرابی است که درصد قابل توجهی از مراجعان به کلینیکها و مراکز مشاوره را تشکیل میدهد. امروزه در روشهای درمان رفتاری وسواس، به آموزش بیمار و آگاهی او در زمینۀ این بیماری و نقش فعال او در فرآیند درمان و انجام تکالیف خانگی، اهمیت زیادی داده میشود. هدف نگارنده از نوشتن راهنمای حاضر، آگاه ساختن بیمار از ماهیت وسواس و عرضۀ راههای عملی و علمی درمان آن است. تا بدینترتیب بیمار نقشی فعال در فرایند درمان ایفا کند و علاوه بر بهبود و ارتقاء کیفیت زندگی، بسیاری از هزینههای درمانی، که به عهده اوست، کاهش یابد. وی در بخش پایانی کتاب به پرسشهای شایع در خصوص این اختلال پاسخ گفته است.

۶-شفای وسواس: پاسخ به ۴۴۴ سوال کاربردی برای فرد وسواسی، همسر وسواسی، خانواده وسواسی، درمانگر فرد وسواسی ، پدیدآورنده : علی اسلامی نسب-فرحناز قربانپور ، ناشر: شفابخش

چکیده :
مطالب این کتاب که در قالب ۴۴۴ پرسش و پاسخ تدوین شده شامل راهکارهایی است به منظور بر طرف ساختن وسواس که برای نمونه در آن خاطرنشان شده است: "حدود ۴۰ درصد مردم ما دچار شخصیت وسواسی و حداقل چهار درصد آنها مبتلا به اختلال اضطرابی وسواس هستند تجربه بالینی ما نشان میدهد که به دلایل متعدد فرهنگی، تربیتی و فشارهای متفاوت و متداوم تعداد بیشتری از مردم، هر روزه مبتلا به وسواس میشوند. فاجعه زمانی است که فرزندان افراد وسواسی نیز پی در پی به تعداد وسواسیها اضافه میشوند. وسواس مثل هراس از مهمترین بیماریهای فکری و روانی بشر است و چون ممکن است فرد را در اتاق کار یا محل زندگی میخکوب و درماندگی مطلق ایجاد کند، باید درمان شود".

۷-نکتههایی درباره: وسواس و راه درمان آن ، پدیدآورنده : سیداسماعیل شاکراردکانی ، ناشر: فرهنگ اهل بیت (ع)

۸-وسواس: پیدایش، رشد و علاج ، پدیدآورنده : مصطفی زمانی ، ناشر: برگ شقایق ، مهدی یار

چکیده :
این کتاب، پژوهشی است در باره بیماری «وسواس»، که نویسنده در آن، از ریشه ها و علل وسواس، عوامل رشد و تداوم وسواس، و راههای درمان آن سخن می گوید. عناوین مورد بحث در مقدمه عبارت اند از: رابطه جسم و فکر؛ شیطان یا ابلیس؛ وسوسه های بی اساس؛ وسوسه های سیاسی. نویسنده در بخش اول تعریف وسواس، انواع وسواس، مراحل وسواس، و منشأ وسواس از نظر روانشناسی نقد و بررسی می کند. وی در ضمن از درک شرایط زمان، اعتدال و بدعت؛ نقش «شیطان» در وسواس؛ نقش فرشتگان و پیامبران در جلوگیری از وسواس؛ روش ائمه اطهار (ع) در مبارزه با وسواس سخن می گوید. در بخش دوم - با عنوان رشد وسواس - بیشتر از زمینه های رشد وسواس در میان افراد مذهبی بحث شده که شامل این موارد است: وسواس در طهارت؛ وسواس در نماز و روزه؛ وسواس در «ازدواج»؛ وسوسه در شوهر دادن دختر؛ وسوسه در نیت.

۹-وسواس: شناخت و راههای درمان ، پدیدآورنده :علی محمد حیدری نراقی ، ناشر: مهدی نراقی

چکیده :
مراحل و نشانه های بیماری وسواس و راههای درمان آن با استناد به منابع دینی و آیات و روایات در کتاب حاضر بررسی شده است. نویسنده داستانها و آموزه های متعددی از منابع مختلف درخصوص خطرات و آثار منفی وسواس و نحوه نفوذ شیطان از طریق این بیماری بیان کرده و با بررسی رابطه روح و بدن از راهکارهای مختلفی سخن گفته که باعث رهایی از خاطرات بد، مبارزه با نگرانی و اضطراب و غلبه بر ترس و تلقینات رنج آور می شود. ابعاد وسواس، شناخت وسواس، نشانه های وسواس، ترسهای نابجا، حدیث نفس، ترس از آینده و تلقین برخی از عناوین کتاب است.


۱۰-اختلال وسواس فکری و عملی و درمان آن با تاکید بر رویکرد نوین ذهن آگاهی (راهنمای عملی برای روانشناسان و مراجعین) ، پدیدآورنده:حیدرعلی نیک روش-ایلناز سجادیان-محمدعلی نادری ، ناشر: دانشگاه آزاد اسلامی (خوارسگان)


۱۱-اختلال وسواسی – جبری ، پدیدآورنده:محمدرضا سرگلزایی-هاله آذرپژوه ، ناشر: سیاپه
چکیده :
مطالب این کتاب که راجع به بیماری وسواسی است ابتدا این بیماری را تعریف کرده است و علائم آن را بیان کرده است سپس درمان دارویی آن را توضیح داده است و بعد از آن هم مقیاسهای سنجش اختلال وسواسی جبری را بیان کرده است .

۱۲- راهکارهای عملی درمان وسواس ، آیت الله حسین مظاهری
http://www.almazaheri.org/farsi/Index.aspx?TabID=۰۶۰۲&BookNum=۱۰۶&BookName=%D۸%B۱%D۸%A۷%D۹%۸۷%DA%A۹%D۸%A۷%D۸%B۱%D۹%۸۷%D۸%A۷%D۹%۸A%۲۰%D۸%B۹%D۹%۸۵%D۹%۸۴%D۹%۸A%۲۰%D۸%AF%D۸%B۱%D۹%۸۵%D۸%A۷%D۹%۸۶%۲۰%D۹%۸۸%D۸%B۳%D۹%۸۸%D۸%A۷%D۸%B۳&CompileNum=۲۲&CompileName=%D۸%A۷%D۸%AE%D۹%۸۴%D۸%A۷%D۹%۸۲

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.