وسواس ۱۳۹۳/۰۵/۲۶ - ۷۸۰ بازدید

با سلام من همیشه در خواندن نماز وسواس دارم گاهی فکر میکنم ادارم از م خارج شده یا نفخم...من دیگه اون لذت نماز و از دست دادم به نظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

پرسشگر محترم!از این که ما را امین خود دانستید کمال تشکر وقدردانی را داریم. ما قدر ارتباط با شما را می دانیم.
وضعیتی که توصیف کرده‌اید با توجه به احساس اجبار در نماز ،کاملا با نشانه‌های وسواس تطبیق دارد در ادامه به آشنایی و در مان این مشکل میپردازیم.
وسواس در واقع فکر , کلمه یا تصویری است که علی رغم اراده انسان به هشیاری او هجوم میآورد , سازمان روانی او را تحت سیطره خود قرار میدهد . فکر وسواسی مثل یک سکسکه مغزی بی اراده تکرار میشود و در فرد اضطراب و کلافگی ایجاد میکند .این حالات برای شخص ایجاد مزاحمت کرده به طوری که وی را اسیر خود ساخته و دچار نوعی فلج همه جانبه خواهد ساخت که جز با انجام دوباره و تکرار افکار و اعمال مختلف , رضایت به ترک آنها نخواهد داد .
تشبیه ساده یک فرد مفلوج با فرد وسواسی میتواند خطر آفرینی این اختلال را برای ما بازگو کند وبدین صورت که یک فرد فلج از ناحیه عضوی یا ذهنی بخاطر نقصی که دارد از بسیاری از اعمال روز مره اش باز میماند و نمیتواند آن گونه که دیگران زندگی میکنند به راحتی در حل مشکلاتش بر آید همین گونه فرد وسواسی نیز با تکرار یکسری از رفتارها و مشغول کردن ذهن به افکار مزاحم از فعالیتهای عادی اش باز خواهد ماند . لذا افرادی که به اختلال وسواس دچارند در انسجام بخشیدن به کارهای خود مشکل دارند. واین بیماری موجب افت عملکرد فرد در حوزه های مختلف زندگی اعم از شغلی , تحصیلی و روابط بین فردی میشود

ضررهای بیماری وسواس


همان گونه که بیان شد مشکل وسواس، موجب اختلال در بسیارى از کارهاى انسان مى شود. در اینجا براى این که شما به صورت جدى تر به فکر درمان این بیمارى باشید و راه کارهاى ارائه شده را، دقیقاً به کار گیرید به بعضى از اثرات و پیامدهاى وسواس در زندگى انفرادى و اجتماعى اشاره مى شود:
1- یکى از ضررهاى جبران ناپذیر وسواس، اتلاف وقت و از دست دادن سرمایه ارزشمند عمر است و این خسارت بزرگى است زیرا بازیابى زمان از دست رفته امکان پذیر نیست.
2- اسراف در مصرف آب یا چیزهاى دیگر
3- صرف انرژى زیاد براى انجام کارهاى تکرارى
4- بازماندن از انجام کارهاى مهم زندگى از جمله تحصیل یا کارهاى دیگر
5- از دست دادن تمرکز فکرى
6- منزوى شدن و کم رنگ گشتن هویت و شخصیت اجتماعى
7- روبه رو شدن با تمسخر و استهزاى دیگران
8- ایجاد مشکل در خانواده و آزار و اذیت براى آنها و یا کسانى که به نحوى با شخص ارتباط دارند (مانند هم اتاقى ها ) و...

الگوهای وسواس


در این اختلال چهار الگوى عمده علائم را مى توان یافت:
1- شایع ترین الگو، وسواس آلودگى و متعاقب آن اقدام به شست وشوى مکرر براى رفع آلودگى و یا کسب طهارت است. بنابراین عمل وسواس به شکل شستن یا تمیز کردن است.
2- دومین الگوى شایع وسواس، وسواس تردید و متعاقب آن اقدام جبرى براى امتحان کردن است. مثلاً احتمال باز ماندن شیرگاز، کلید برق و. به سراغ فرد مى آید و به دنبال آن چندین بار براى مطمئن شدن از بسته بودن شیرگاز و یا. به خانه برمى گردد و به اجاق گاز مثلاً سر مى زند.
3- افکار وسواسى سومین الگوى وسواس است این افکار که به طور تکرارى و ناخواسته به سراغ فرد آمده و ذهن او را به خود مشغول مى کند محتواى این افکار معمولاً عمل جنسى یا پرخاشگرى یا آسیب رساندن است و از نظر بیمار غیرقابل تحمل و شرم آور است.
4- چهارمین الگو، کندى وسواس است. این بیماران ساعتها وقت خود را صرف خوردن غذا یا اصلاح سر و صورت، مسواک یا آماده شدن براى خواب یا مرتب کردن لباسها مى کنند.
لازم به ذکر است گاهى ترکیبى از دو یا چند الگوى فوق به سراغ فرد مى آید.

و اما درمان وسواس


این بیماری از آن جهت که هم به عنوان یک بیماری روان تنی شناخته شده است و هم زمینه ساز بسیاری از انحراف های دینی در انسان است، دارای روشهای درمانی متعدد است؛ مانند درمان دارویی، مشاوره و درمان روانی و توصیه های دینی.
درمان دارویی: بیماری وسواس چون دارای ریشه های هورمونی است و با فعالیت های هورمونی بدن نیز در ارتباط است، پزشکان با تجویز داروهایی سعی می نمایند فعالیت های هورمونی بدن را متعادل سازند و از این طریق کمک می کنند تا فرد بتواند راحت تر با این مشکل طرف شود و آن را از خویش براند.
مشاوره و درمان روانی: دراین نوع درمان ، از الگوهاى مختلف براى کاهش این اختلال بهره مى گیرند که به برخى از آنها به طور اجمال اشاره مى کنیم زیرا از این تکنیک ها متناسب با نوع و شدت و ضعف بیمارى استفاده مى شود:
1- شناخت درمانى، در این روش طى جلسات مکرر و متعدد، بینش بیمار درباره تعارضهاى درونى خود به کمک روان درمان گر تغییر مى یابد.
2- رفتار درمانى: روشهاى متعدد و متنوعى است از کارشناس مربوطه بیمار را به کارها و فعالیت هایى جهت کاهش سطح اضطراب و در نتیجه فکر یا عمل وسواس او وا مى دارد.
3- گاهى نیز روانشناس با ایجاد ارتباط با خانواده بیمار به کاهش ناهماهنگى هاى احتمالى در خانواده و تصحیح ارتباطات خانوادگى آنها مى پردازد.

روشهای کلی درمان:


برای علاج و درمان این بیماری ابتدا باید نوع آن را شناخت و روش درمانی مناسب با آن را انتخاب نمود. ما در این قسمت به برخی از روشهای کلی مبارزه با این حالت اشاره می نماییم.
1- عدم پاسخ دهی: مهمترین و کلی ترین راه درمان وسواس، بی توجهی به پیام های آن و عدم پاسخ دهی عملی به آن است. این بیماری در صورتی ادامه می یابد و تشدید می شود که به نداهای درونی آن که مبتنی بر تکرار عمل، یا دقت بی مورد و یا قضاوت غیر منطقی و افراطی نسبت به امور است، پاسخ دهی عملی شود. برای مقابله با این حالت بهترین راه بی اعتنایی به این پیامها و ترتیب اثر ندادن به آنها است. اگر مدتی این روش عملی شود، به طور قطع از شدت ابتلا به آن کاسته خواهد شد.
2- تقابل به ضد: . موفق ترین راه برای مبارزه با وسواس عملی بی اعتنائی به فکر وبر عکس انجام دادن آن است . برای کسانی که از آلودگی و نجاست هراس دارند و این هراس منشا اضطراب و وسواس در آنها شده است، آلوده سازی عمدی شخص توسط خود او یا دیگران، از راههای درمان و رفع حساسیت به این امر است. اگر این روش با تکرار تحمل شود به طور قطع موثر خواهد بود. شما نیز سعی کنید با یک برنامه ریزی منظم به صورت تدریجی از تکرار نماز و اعمال دیگر بکاهید . وبرعکس ندای درون خود عمل نمائید .
3- فرمان ایست: در منابع علمی جدید، برای متوقف کردن افکار وسواسی، علاوه بر درمانهای دارویی و قبل از آن درمانها، از روشهای خاصی استفاده می شود که مهمترین آنها روش توقیف فکر نام دارد، بدین ترتیب است که از بیمار خواسته می شود که به طور عمد افکار وسواسی خود را آزاد بگذارد و در این بین ناگهان درمانگر با صدای بلند و بیزار کننده، فریاد می زند : ایست !؟! به نظر می رسد این عمل جریان فکر وسواسی را متوقف می کند.
4- تلقین : به خودتان تلقین کنید که «وسواس» یک نوع کار شیطانى است و باید هر چه زودتر دست از آن بردارم.
5- به خدا توکل کنید و از او استعانت بجویید تا هر چه زودتر بر این مشکل فایق آیید.

دعا، ذکر و عبادت


در منابع اسلامی وسواس پدیده شناخته شده ایست و به آن به عنوان وسوسه ای از سوی شیطان اشاره می شود. به عنوان مثال در کتاب اصول کافی (باب عقل و جهل ) آمده است : در نزد امام صادق (ع) شخصی را به عقل و درایت نام بردند و گفتند او وسواس دارد، حضرت فرمود : چگونه عاقل است که شیطان را اطاعت می کند؟
در این مورد حتی منابع اسلامی از قول معصومین (ع) روشهای متعددی را برای پیشگیری و درمان وسواس پیشنهاد کرده اند، که از آن جمله، بهره از ادعیه و اذکار خاصی از جمله «لا اله الاالله» و «لاحول و لا قوة الابا الله» می باشد که در حقیقت ماحصل همه آن روشها را می توان در ذکر خدا خلاصه کرد.
همراهی با شما برایمان افتخار است. خوشحال می شویم در مکاتبات بعدی ما را در جریان تاثیر مطالب ارائه شده، قرار دهید.منتظرتان هستیم . موفق وپیروز باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.