وسیله جنگی عمود-وسیله جنگی گرز ۱۳۹۰/۱۲/۱۵ - ۲۳۶۸ بازدید

عمود( وسیله جنگى) چه شکلیه؟

عمود یا گُرز نام یک جنگ افزار باستانی است که در جنگهای روزگار پیشین کاربرد داشته است. ساختمان کلی آن معمولا از یک دسته و یک گوی سخت گردآمده است. این ابزار را در پارسی گُرزه، کوپال و دَبوس هم می‌گویند که واژه واپسین به عربی هم راه یافته و جمعش هم دبابیس گردیده است.این ابزار جنگی به شکل های مختلفی بوده و ظاهرا براساس سلیقه افراد و یا توانایی آنها ساخته می شده است مثلا در لغت نامه دهخدا از گرز گاوچهره صحبت شده که یک ترکیب وصفی مرکب است و به معنی گرزی است که هیائت آن بشکل گاو باشد:شود شیران میدان را ز گرز گاوچهر او *** سواد چشم در کله چو سنگ سرمه در هاون .
شکل های بیضی مانند، دایره ای و یا ترکیبی با پره هایی که روی آنها ایجاد میشده از شکلهایی هستند که از این کرزها در موزه ها دیده می شود.
جنس این ساخته عصر قدیم، از آهن، چوب و یا سنگ بوده که این هم بر اساس شرائط اقلیمی و خصوصیات منطقه جغرافیایی تعیین می شده است.
یکی گرز پولاد بر مغز خورد *** کسی گفت صندل بمالش به درد [۱]
در ایران علاوه بر موزه ها نمونه این وسیله جنگی در کتیبه ها نیز دیده می شود. مثلا در مجموعه ساسانی تنگ چوگان در شهرستان کازرون، گرزی همراه مجسمه بهرام بوده است. که چند ماه پیش بر اثر آسیب رسیدن به آن، به کلی شکسته شد و از بین رفت[۲]. [۱] بوستان سعدی ،باب۸،ص۳۷۲
[۲] http://www.mehrnews.com/fa/NewsDetail.aspx?NewsID=۱۴۸۰۱۲۵

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.