وضو در فقه شافعی ۱۳۹۴/۰۹/۱۵ - ۱۳۵۴۷ بازدید

نحوه وضو گرفتن شافعیها چگونه است؟

مراحل انجام وضو در فقه شافعی به ترتیب ذیل است: 1ـ قبل از هر چیز به آرامی اَعُوْذُ بِاللهِ مِنَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیْمِ بِسْمِ اللهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیْمِ، میگوییم. یعنی از شرّ شیطان رانده شده به خداوند پناه میبرم و با نام خداوند بخشنده ی مهربان شروع میکنم.
2ـ نیت. سپس اینگونه نیت می‌کنیم: نیت کردم وضو گرفتن را جهت تقرّب به درگاه الهی.
3ـ شستن دستها تا مچ. دستها را تا مچ میشوییم و دقت میکنیم که لای انگشتان نیز کاملاً شسته شوند.
4ـ شستن صورت. سپس صورت را از بالای پیشانی ـ از محلی که موی سر روئیده است ـ و از دو طرف تا گوش و از پایین تا زیر چانه سه بار کامل و دقیق میشوییم.
5ـ شستن دست راست. دست راست را از نوک انگشتان تا آرنج سه بار میشوییم. باید توجه داشت که خود آرنج نیز شسته شود
6ـ شستن دست چپ. دست چپ را نیز همانند دست راست سه بار میشوییم .
7ـ مسح سر. به دستها آب تازه‌ای گرفته و تَر میکنیم. سپس سر را با دستهای خیس لمس میکنیم.
8ـ شستن پای راست. پای راست را از نوک انگشتان تا قوزک پا سه بار میشوییم. باید توجه داشت که قوزک پا و لای انگشتان نیز کاملاً شسته شوند.
9ـ شستن پای چپ. پای چپ را نیز همانند پای راست سه بار تا قوزک پا میشوییم .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
باسلام و وقت بخیر یک سوالی که ذهنم رو مشغول کرده اینه که چرا وضوی زن و شوهر از هم میشکند درحالی که قرآن می فرماید لباس همدیگرند ممنون میشم اگرزود جواب بدهید🙏
پرسمان
سلام علیکم، در پاسخ به این سوال به مطالب زیر عنایت نمایید
۱. ازمنظر فقه اسلامی دوازده چیز موجب بطلان وضو است. از جمله رطوبت مشتبه که بیرون بیاید از حشفه در حال استبرا نمودن از بول یا پیش از آن، چه فاصله در میان بول و رطوبت باشد ودیگری جنابت است که با نزدیکی و یا خروج منی محقق می شود. جنابت اگر چه ناقض و شکننده وضو هست، لکن موجب غسلِ فقط است و به آن غسل، نماز و نحو آن را به عمل مى آورد بدون وضو.
۲. دلیل غسل جنابت چیست؟
به هنگام خروج منی یا آمیزش جنسی ، روح و جسم متأثر می شوند . روح به سوی شهوات مادی کشیده می شود و جسم به سوی سستی و رکود. غسل جنابت علاوه بر شستشوی جسم ، چون به علت قصد قربت انجام می شود ، شستشوی جان نیز می باشد ، اثر دوگانه ای روی جسم و روح می گذارد تا روح را به سوی خدا و معنویت سوق دهد و جسم را به سوی پاکی و نشاط و فعالیت بدنی و فکری می شود.
انجام غسل جنابت یک الزام اسلامی برای پاک نگه داشتن بدن و رعایت بهداشت در طول زندگی است .زیرا افراد بسیاری وجود دارند که اهمیتی به نظافت و بهداشت خود نمی دهند ولی این حکم اسلامی آنها را وادار می کند که در فواصل مختلفی خود را شستشو داده و بدن را پاک نگه دارند.
این موضوع ارتباطی به مردم گذشته ندارد زیرا ، در عصر و زمان ما نیز بسیارند کسانی که به علل مختلفی از نظافت و بهداشت بدن غافلند. البته این حکم به صورت یک قانون کلی و عمومی است حتی افرادی را که به تازگی استحمام کرده اند را نیز شامل می شود.
این مجموعه فوق روشن می سازد که چرا باید به هنگام خروج منی (در خواب یا بیداری) و همچنین آمیزش جنسی (اگر چه منی خارج نشود) غسل کرد و تمام بدن را شست.
۳. فواید غسل جنابت.
فواید غسل جنابت از نظر علمی :
طبق تحقیقات دانشمندان، در بدن انسان دو سلسله اعصاب نباتی وجود دارد که تمام فعالیت های بدن را کنترل می کنند :اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک
این دو رشته اعصاب در سراسر بدن انسان گسترده شده اند. وظیفه اعصاب سمپاتیک تند کردن و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک کند کردن فعالیت دستگاه های مختلف بدن است. گاهی جریان هایی در بدن رخ می دهد که این تعادل را به هم می زند، مانند ارگاسم و اوج لذت جنسی که معمولا حین خروج منی صورت می گیرد.
از جمله اموری که می توان اعصاب سمپاتیک را وادار به کار کرد و تعادل از دست رفته را تأمین نمود، تماس آب با بدن است و از آنجا که تأثیر ارگاسم روی تمام اعضای بدن به طور محسوس دیده می شود، دستور داده شده که بعد از آمیزش جنسی یا خروج منی، تمام بدن با آب شسته شود.در پرتو اثر حیات بخش آن تعادل کامل در میان آن دو دسته اعصاب در سراسر بدن برقرار گردد.
فواید بهداشتی غسل از نظر پزشکی :
کاهش احتقان خون در پوست و دستگاه تناسلی و دفع خون های جمع شده در این قسمت ها به سایر قسمت های بدن به ویژه مغز و قلب
احساس نشاط در بدن و ورزیده شدن آن از طریق تحریک پایانه های عصبی موجود در پوست
از بین بردن سلول های مرده، مواد چربی زائد، گرد و غبار و سایر آلودگی ها از پوست
تامین سلامتی پوست و کمک به عملکرد بهتر پوست در انجام وظایف متعدد که مهمترین آنها، انتقال احساسات و تنظیم دمای بدن و حفظ سلامتی بدن است
ایجاد نشاط قلب و حسن جریان خون در بدن و ورزش عضلات ارادی بدن :زیرا انجام غسل مانند یک فعالیت کامل و بسیار نرم عضلانی عمل می کند
البته فایده غسل منحصر به این نیست بلکه غسل کردن علاوه بر این یک نوع عبادت و پرستش نیز می باشد که اثرات اخلاقی آن قابل انکار نیست.
۴. خواص غسل جنابت
حدیث درباره غسل جنابت
امام صادق علیه السلام
در پاسخ زندیقی که پرسید :علت غسل جنابت چیست ؟ همانا آمیزش کننده ، کاری حلال انجام داده است و کار حلال هم باعث آلودگی نیست. جنابت ، همانند حیض است ؛ چرا که نطفه ، خونی است استحکام نایافته و آمیزش هم امکانپذیر نیست ، مگر به حرکتی سخت و شهوتی چیره . پس ، چون به پایان رسانَد ، بدن ، نفس می کشد و مرد از نفس آن ، در خود بویی بد احساس می کند . غسل برای همین واجب شده است و البته غسل جنابت ، افزون بر این ، امانتی است که خداوند به بندگان خویش سپرده است تا از این رهگذر ، آنان را آزمایش کند.
امام رضا علیه السلام :
علت غسل جنابت ، پاکیزگی است تا انسان از آنچه از آزردگی آن کار دیده است ، تطهیر شود و همه تن او پاک گردد ؛ زیرا جنابت ، از همه بدن شخص برخاسته و از همین رو ، تطهیر همه بدن بر او واجب شده است.
امّا علت آسان تر گرفتن درباره پیشاب و مدفوع ، آن است که تعداد دفعات انجام آنها از جنابت بیشتر و همیشگی تر است . از همین رو ، به سبب فراوانی ، مشقت آوری و بیرون آمدن آنها بدون خواست و شهوت ، خداوند ، در این باره به وضو بسنده کرده است ، در حالی که جنابت ، تنها از لذت جویی و وادار کردن خود به این کار از انسان برمی خیزد.
پی نوشت:
برای اطلاعات بیشتر ر. ک: ناصر مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج۴، ص۲۹۲-۲۹۴.
میهمان
تفاوت فقه شافعی با حنفی
پرسمان
سلام علیکم، برای کسب اطلاعات درباره تفاوت های فقه حنفی و شافعی میتوانید به کتاب الفقه علی المذاهب الاربعه، تألیف عبد الرحمن الخزیری، انتشارات مکتبه الثقافه الدینیه، قاهره. مراجعه نمایید.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.