وظایف تشکل دانشجویی ۱۳۹۵/۵/۱۴ - ۵۵ بازدید

لطفا در رابطه با وظایف تشکل های دانشجویی که حضرت آقا در دیدار با دانشجویان در تاریخ ۱۳۹۵/۴/۱۲ بیان شد، یک تحلیل موردی ارایه بقرمایید.

با سلام و احترام
ضمن تشکر از مکاتبه شما با این مرکز، در رابطه با پرسش شما باید بگوییم حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار رمضانی دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی در تاریخ ۱۳۹۵/۴/۱۲ با اشاره به پیچیدگی و چندلایگی اوضاع کنونی سیاسی و برنامه‌‌های پیچیده و درهم‌تنیده‌ی امنیّتی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی دشمن، ۱۲ توصیه‌ی مهم را خطاب به فعالان تشکل‌های دانشجویی برای مواجهه با شرایط کنونی مطرح کردند.
وظایف تشکل‌های دانشجویی انقلابی
مطرح‌شده در دیدار رمضانی دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی ۱۳۹۵/۴/۱۲
۱ حضور فکری و بیانی در مسائل مهم کشور و حضور فیزیکی در مواقع لازم
۲ تبیین و قانع کردن دل‌ها
۳ افزایش سطح آگاهی سیاسی و دینی
۴ افزایش مخاطبان در سطح دانشجویی
۵ دفاع صریح و بدون تقیّه از نظام اسلامی
۶ تداوم و توسعه‌ی اردوهای جهادی
۷ توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل
۸ تقویت گفتمان‌های اصلی انقلاب
۹ تشکیل یک جبهه‌ی واحد ضدآمریکایی - ضدصهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام
۱۰ پرهیز از اتهام بیجا‌ به افراد مبنی بر غیرانقلابی‌بودن
۱۱ هم‌افزایی تشکل‌های انقلابی دانشگاه‌ها
۱۲ نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره‌ی آینده
KHAMENEI.IR
تداوم و توسعه‌ی اردوهای جهادی
مطلب ششم، اردوهای جهادی را توسعه بدهید، تداوم بدهید. من خوشحال شدم که این جوان آمد اینجا و از اردوی جهادی صحبت کرد و شرح داد. بله، همین حرفهایی که ایشان گفت، همه مورد تأیید من است؛ این اردوهای جهادی، هم تمرین است، هم خدمت است، هم خودسازی است، هم آشنایی با فضای جامعه است؛ خیلی چیز با ارزشی است. روزبه‌روز اینها را بتوانید توسعه بدهید؛ جهاد هم هست، واقعاً جهاد است؛ کار است، جهاد است، تلاش است، خدمت به محرومین است.
البتّه این حرفهایی که راجع به روستا گفتند حرفهایی است که ما سالها در دولتهای مختلف، گفته‌ایم. حالا آن مطلبی که من قبل از نماز گفتم که رهبری در کارهای اجرائی نمیتواند دخالت کند مگر در یک موارد خاص، یک نمونه‌اش همین است؛ درباره‌ی روستاها، بنده به دولتهای مختلف -این دولت، دولت قبل، دولت قبل او، دولت قبل او- مکرّر سفارش کرده‌ام. راه‌های روشنی هم دارد؛ حالا چند موردش را این جوان بیان کردند؛ [یکی] صنایع مناسب با روستا که اگر راه بیفتد [کارساز است]. صنایع کوچکی هست که متناسب با روستا است؛ فرض کنید باغهای ارومیّه مثلاً درختهای سیب دارد، سیب‌های اینها می‌افتد و میریزد روی زمین -بنده دیدم این را- و کود میشود. قیمتش آن‌قدر ارزان است که برای صاحب باغ نمی‌ارزد که پول بدهد این را جمع کنند بفرستند یک جایی! [یعنی] قیمت ندارد؛ درحالی‌که اگر فرض کنید کارخانه‌ی افشره‌سازی یا کمپوت‌سازی یا فلان، همان‌جا تشکیل بشود، همه‌ی این ثروت زنده میشود. راه‌ها این‌جوری است؛ یعنی هیچ راه پیچیده‌ی دشواری وجود ندارد؛ خیلی راه‌های آسانی است، با سرمایه‌گذاری‌های کوچک. گاهی به ما میگویند آقا! اگر یک شغل بخواهیم درست بکنیم، صد میلیون لازم دارد؛ این شغلهایی که من میگویم، صد میلیون که هیچ، گاهی ده پانزده میلیون هم لازم ندارد. [اینها] راه‌های روشنی است؛ خب باید همّت کنند و بکنند. بنابراین به نظر من اردوهای جهادی خیلی خوب است؛ پرداختن به مسئله‌ی روستاها مهم است.
۱۳۹۵/۰۴/۱۵ مطرح‌شده توسط رهبر انقلاب در دیدار رمضانی دانشجویان؛
فرهنگ‌سازی
روحیه جهادی روحیه‌ای بر‌آمده از متن دین است. از این‌رو سعی در بسط و گسترش فرهنگ جهادی در میان نوجوانان و جوانان یکی از مهم‌ترین ابعاد اردوهای ‌جهادی است. آشناسازی دانش‌آموزان و دانشجویان با این فرهنگ آنان را برای حل مشکلات و معضلات اجتماعی آماده‌تر می‌کند.
خودسازی
یکی از ارکان اردوهای جهادی هجرت است. جدایی از زندگی روزمره و حضور در محیطی با حداقل امکانات زندگی، این بستر را فراهم می‌آورد تا شرکت‌کنندگان بیش از پیش ضعف‌های فردی و تعلقات به زندگی روزمره را درک کنند. محیط اردوی‌جهادی بستر مساعدی برای تمرین ترک تعلق است.
خدمت‌‌رسانی
یکی دیگر از اهدافی ‌‌که در اردوهای جهادی پیگیری می‌‌شود؛ خدمت رسانی به محرومین است. این اردوها تلاشی در جهت اداء دِین به مناطق محروم و کمتر توسعه‌‌یافته کشور است‌‌. ‌‌و در این راستا بنیاد با بهره‌‌گیری از تخصص و تعهد حاضران در امر خدمت‌‌رسانی به مناطق‌‌محروم حرکت می‌‌نماید. ‌‌هرچند به خاطر کوتاه‌‌مدت بودن این ‌‌اردوها حجم فعالیت‌های عمرانی و خدماتی که در طی آنها ارائه می‌‌گردد محدود است ، اما به خاطر آشنایی حاضران با مشکلات و نیازمندی‌های این مناطق، خدمات‌‌رسانی و ارسال کمکهای مادی و معنوی در طی سال نیز ادامه پیدا می‌‌کند‌‌. برگزاری دوازده دوره اردوی جهادی دانش‌‌آموزی و نه دوره اردوی جهادی دانشجویی و نیز چهار دوره اردوی خواهران نتایج مطلوبی در جهت محرومیت‌‌زدایی از روستاهای کشور داشته است و به طور متقابل اثرات بسیار مطلوبی نیز در میان شرکت‌‌کنندگان بر جا گذاشته است؛ به‌طوری‌که هر ساله بر تعداد افرادی که تمایل به حضور در اردو یا کمک‌‌رسانی مادی و معنوی به مناطق محروم دارند، افزوده می‌شود.
درانتها بگوییم که رهبر معظم انقلاب در دیدار ۳۱ شهریور سال ۱۳۹۱ با جوانان جهادگر، اردوهای جهادی را همطراز با جهاد سازندگی اوایل انقلاب دانسته و تآکید کردند: «یک روز نیازِ حرکت دفاعى در درون جامعه بود، یک روز نیازِ حرکت دفاعى در مرزهاى کشور بود، یک روز نیازِ به علم و دانش است، یک روز نیازِ به تحکیم عقاید و ایمان‌هاست، یک روز نیازِ به خدمتگزارى است... شما سفیران کار و تلاش خواهید شد. وقتى شما در یک محیطى حاضر می‌شوید؛ در کویر، در کوهستان، در نقاط دور از دسترس، در میان مردم محروم مشغول کار می‌شوید، جوانى که در آن‌جاست، از شما الهام می‌گیرد و شما می‌شوید سفیر تلاش و کار و خدمت و جهاد و مجاهدت.»

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.