وظایف داستان کل کشور ۱۳۹۰/۸/۱۲ - ۱۴ بازدید

دادستانی کل کشور و تشکیلات دادسرا یکی از نهادهای نظارتی تعبیه شده در درون دستگاه قضایی دادسراست که تحت نظارت دادستانی کل کشور به صورت مجموعه‌ای واحد در کشف و تعقیب جرم عمل می کند. ابزار نظارتی قوه قضائیه، تشکیلات دادسرا است که کشف جرم، تعقیب و مجازات مجرمان و اجرای حدود و تمشیت امور حسبی به وسیله آن انجام می شود. دادستانی کل به اعتبارات گوناگون، در وظایف نظارتی شناخته شده است یعنی نظارتی علاوه بر یک نظارت ستادی و اداری. از موارد نظارت دادستانی کل کشور، نظارت این نهاد در پرونده‌های مواد مخدر و احکام صادره در سراسر کشور است.
دادستانی کل کشور و تشکیلات دادسرا یکی از نهادهای نظارتی تعبیه شده در درون دستگاه قضایی دادسراست که تحت نظارت دادستانی کل کشور به صورت مجموعه‌ای واحد در کشف و تعقیب جرم عمل می کند. ابزار نظارتی قوه قضائیه، تشکیلات دادسرا است که کشف جرم، تعقیب و مجازات مجرمان و اجرای حدود و تمشیت امور حسبی به وسیله آن انجام می شود. دادستانی کل به اعتبارات گوناگون، در وظایف نظارتی شناخته شده است یعنی نظارتی علاوه بر یک نظارت ستادی و اداری. از موارد نظارت دادستانی کل کشور، نظارت این نهاد در پرونده‌های مواد مخدر و احکام صادره در سراسر کشور است. همچنین دادستانی کل کشور از نظر انطباق دقیق عملکرد قضایی دادسراها با وظایف و تکالیفی قانونی که برای آنها مقرر شده، نظارت می‌کند تا چنانچه در منطقه‌ای از کشور، جرایم سازمان یافته که امنیت مردم را تحت تاثیر قرار دهد و موجب عدم آرامش و بی‌نظمی و سوءاستفاده مجرمان در جامعه شود رخ دهد، دادستان کل کشور دادستان‌ها را در این راه کمک و تقویت می‌کند که با قاطعیت، ضابطه‌مند و به درستی با جرایم سازمان‌یافته و جرایمی که در رابطه با تامین امنیت اجتماعی است مقابله کنند و جامعه و مردم از این جهت آرامش و آسایش لازم را داشته باشد. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد رهبری، کد: ۱۶/۱۰۰۱۲۹۲۷۶)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.