وظایف زن ۱۳۹۹/۰۱/۱۴ - ۵۷۴ بازدید

با سلام وقت بخیر بنده در خصوص وظایف یک مادر سوال داشتم
قبلش بنده موافقم این هستم که یک زن و یا همسر وظیفه در انجام کاراهای خانه ندارد و اگر هم انجام میدهد لطف و محبت همسر است.
اما موضوع اصلی من این است وقتی در یک زندگی مشترک یک بچه میاید و ان زن و شوهر بچه دار می شوند انجام کارهای مهم بچه مانند غذا دادن از وظایف زن است یا خیر ؟ یا اینکه غذا دادن به فرزند هم وظیفه مادر نیست و اگر این کارو میکند از سوی محبت و یا مهر مادری است ؟

وظیفه حتمی زن تمکین در مسایل زناشویی در مقابل شوهر و اطاعت از او در خروج از خانه است. همانطور که ذکر کردید از نظر قانونی و احکام فقهی زن وظیفه خانه داری یا آشپزی ندارد و حتی می تواند بابت کارهای منزل و شیر دادن به فرزند نیز طلب اجرت نماید. لکن وجود چنین احکام فقهی و حقوقی برای زن در جهت دفاع از موقعیت حقوقی و جلوگیری از سوء استفاده برخی از مردان است نه اینکه وجود این احکام سبب سوء استفاده زن شود.احکام شرعی از دو دسته مقررات فقهی (قانونی ) و مقررات اخلاقی تشکیل می شود. بعضی از موارد مانند خانه داری یا حتی شیر دادن به فرزند ممکن است از نظر حقوقی تکلیف زن محسوب نشود ولی مسلما از وظایف اخلاقی همسر است.از نظر شرع مقدس اسلام نظام خانواده مبتنی بر حسن معاشرت و تقسیم کارها است. الگوی این نظام در فرمایشات نبی مکرم اسلام به امیرالمومنین و حضرت زهرا سلام الله علیهما ارایه شده است. در این الگو حضرت امیر علیه السلام مامور کارهای بیرون خانه و حضرت زهرا سلام الله علیها مامور وظایف داخل خانه شدند.
از نظر قانونی هم بر طبق ماده ۱۱۰۳ قانون مدنی
« زن و شوهر مکلف به حسن معاشرت با یکدیگرند»
و بر اساس ماده ۱۱۰۴ قانون مدنی :
«زوجین باید در تشیید (تحکیم)مبانی خانواده و تربیت اولاد خود به یکدیگر معاضدت نمایند».
به عبارت دیگر این دو ماده قانون مدنی زن و شوهر را به حسن معاشرت و معاضدت در امور خانواده الزام می نماید. مقتضای این دو ماده آن است که زن و شوهر بایستی به صورت معقول کارهای زندگی و خانواده را تقسیم نموده و براساس الگوی متعارف و معقول عمل نمایند. ضمانت اجرای این مواد اسقاط حق نفقه و یا امکان درخواست طلاق است.
برای مطالعه بیشتر مراجعه کنید به:
آیین همسرداری، ابراهیم امینی
ازدواج و حقوق و وظایف متقابل زوجین در فقه شیعه. زهرا پزنده
حقوق خانواده، دکتر حسین صفایی.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.