وظیفه دانشجویان ۱۳۹۱/۱۲/۱۵ - ۳۳۳ بازدید

مهمترین وظیفه یک دانشجو در حال حاضر(که دغدغه کار فرهنگی هم دارد)از نظر مقام معظم رهبری چیست؟

یک دانشجوی مسلمان علاوه بر جدیت در درس ها، وظایف دیگری نیز دارد و آن خودسازی و توجه به مسایل معنوی و مسایل سیاسی و اجتماعی کشور و دانشگاه است.«شما باید در محیط دانشگاه مسئله علم و تحقیق را جدی بگیرید ... بدون پیشرفت علم نمی شود کشور را پیش برد. امروز حتی دشمنان بشریت از علم استفاده می کنند. ما برای آرمانهای والا برای ارزشهای حقیقی برای فضایل انسانی و گسترش آنها ناگزیریم از علم و شرافت ذاتی علم استفاده کنیم.» (پاسخ و پرسش رهبر معظم انقلاب با دانشجویان)
اما این که «چگونه یک دانشجوی مذهبی بهم به وظایف درسی و علمی خویش برسد وهم به سایر وظایف فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی بپردازد؟» به نظر ما هر دو مهم هستند یعنی هم خوب درس خواندن و هم اهتمام به سایر مسائل فرهنگی ، سیاسی و.. داشته باشد . اما با توجه به این که هر فصلی از دوران زندگی انسان از جهتی می تواند سرنوشت ساز باشد باید عرض کنیم دوره دانشجویی یک دوره زودتر گذر، موقتی و محدود است یعنی دیری نمی پاید که شما این فرصت را از دست می دهید و باید به صورت قهری بعد از چند سال با دانشگاه خداحافظی کنید و جای خود را برای ورودی های جدید بدهید و فصل دیگری در زندگی شما گشوده می شود که آن فصل کار، تلاش، فعالیت های اجتماعی و بالاخره پذیرش مسؤولیت های شغلی، خانوادگی و اجتماعی - سیاسی است از این رو دوره دانشجویی از جهت رشد و پیشرفت علمی برای یک دانشجو دوره سرنوشت ساز است بنابراین هدف اصلی او باید دانش افزایی و کسب مهارت های لازم علمی و عملی باشد البته نباید از مسائل فرهنگی ، ارزشی و اجتماعی، سیاسی نیز غفلت کند بلکه باید در عین حال که خوب درس می خواند و وظیفه اصلی خویش را انجام می دهد به این گونه مسائل نیز توجه داشته باشد تا در دام جریان های سیاسی و انحرافات فکری و دیگر مسائل نیفتد و در مواقع حساس بتواند با بصیرت و بینش لازم موضع گیری صحیح داشته باشد و مورد سوء استفاده گروه ها قرار نگیرد چنانکه مقام معظم رهبری می فرماید: «فعالیت سیاسى، براى پیدا شدن قدرت تحلیل در دانشجوست. این دانشجو اگر قدرت تحلیل سیاسى نداشته باشد، فریب مى خورد؛ و فریب خوردن دانشجو، درد بزرگى است که تحملش خیلى سخت است. بالاخره اگر دانشجویان بخواهند قدرت تحلیل پیدا کنند، باید فعالیت سیاسى بکنند؛ باید سیاست را بخوانند، بنویسند، بگویند، مذاکره و مباحثه کنند. تا این کار نشود، دانشجویان توانایى پیدا نمى کنند. عقیده ى من، هنوز هم همین است.»
و انجام چنین کاری یعنی انجام تمامی وظایف مختلف دانشجویی مستلزم برنامه ریزی صحیح و استفاده بهینه از اوقات شبانه روزی است ؛تاانشاء الله بتوانید ضمن انجام وظایف فرهنگی و سیاسی و اجتماعی خویس از متخصصین متعهد و آگاه بشوید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.