ولادت و عروج مسیح ۱۳۹۶/۱۰/۰۴ - ۵۶۶۳۵ بازدید

ولادت و عروج مسیح چه زمانی بوده است ؟

خداوند در آیه ۵۹ سوره «آل عمران» به خوبى پاسخ این سؤال را داده است.«مثل عیسى نزد خدا همچون مثل آدم است که او را از خاک آفرید، سپس به او فرمود: موجود باش، او نیز بلافاصله موجود شد» (إنَّ مَثَلَ عیسى عِندَاللهِ کَمَثَلِ آدَمَ خَلَقَهُ مِنْ تُراب ثُمَّ قَالُ لَهُ کُنْ فَیَکُونَ).خداوند با این استدلال کوتاه و روشن، به ادعاى آنها که بدون پدر بودن حضرت مسیح(علیه السلام) را دلیل بر فرزندى او نسبت به خدا مى داشتند پاسخ مى گوید که اگر مسیح بدون پدر به دنیا آمد، جاى تعجب نیست، و دلیل به فرزندى خدا یا عین خدا بودن نمى باشد; زیرا موضوع آفرینش آدم(علیه السلام)، از این هم شگفت انگیزتر بود، او بدون پدر و مادر به دنیا آمد، سپس به غافلان مى فهماند: هر کارى در برابر اراده حق، سهل و آسان است تنها کافى است بفرماید: «موجود باش! آن هم موجود مى شود»!(تفسیر نمونه، جلد ۲، صفحه ۶۶۹.) عروج حضرت عیسی علیه السلام آنچه از اناجیل استفاده می شود به صلیب کشیده شدن حضرت عیسی(ع) است و اینکه ایشان عروج نکرده است. قرآن کریم در این مورد مى فرماید: إِذْ قالَ اَللَّهُ یا عِیسى إِنِّی مُتَوَفِّیکَ وَ رافِعُکَ إِلَیَّ وَ مُطَهِّرُکَ مِنَ اَلَّذِینَ کَفَرُوا...؛ (به یاد آورید) هنگامى را که خدا به عیسى(ع) فرمود «من تو را برمى گیرم و به سوى خود، بالا مى برم و تو را از کسانى که کافر شدند پاک مى سازم و...»، (آیه ۵۵ سوره آل عمران). معروف در میان مفسران اسلام، به استناد آیه ۱۵۷ سوره نساء این است که مسیح(ع) هرگز کشته نشد. و از توطئه اى که یهود با همکارى بعضى از مسیحیان خیانتکار براى او چیده بودند رهایى یافت و خداوند او را به آسمان برد. وَ ما قَتَلُوهُ وَ ما صَلَبُوهُ وَ لکِنْ شُبِّهَ لَهُمْ...(سوره نساء آیه ۱۵۷) بنابراین غیبت عیسى(ع) و عروج آن حضرت به آسمان بخاطر جریان توطئه قتل عیسى(ع) توسط یهودیان بود که خداى سبحان حضرت عیسى(ع) را با عروج دادن به آسمان از دست یهودیان نجات داد. و جریان قتل و به صلیب کشیدن حضرت عیسى(ع) نیز از نظر قرآن درست نمى باشد چنانکه آیات ۵۵ و ۱۵۷ سوره آل عمران و سوره نساء صراحتاً این موضوع را متذکر شده است.
براى آگاهى بیشتر ر.ک: ۱. تاریخ ادیان و مذاهب جهان، مبلّغى آبادانى، صص ۷۲۳ - ۷۲۷ ۲. درآمدى بر تاریخ و کلام مسیحیت، محمدرضا زیبایى نژاد ۳. ادیان بزرگ جهان، حسین توفیقى

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.