ولایت علی ع میزان سنجش اعمال ( درمنابع اهل سنت) ۱۳۹۲/۰۳/۱۷ - ۱۰۶۹ بازدید

مطابق روایات صحیح، ارزش کردار انسان ها با شناخت ولایتی که در روز غدیر اعلام شد سنجیده می شود. به عبارت دیگر، با شناخت هرچه بیشتر صاحب غدیر، اعمال ما از کاهی به کوهی تبدیل می گردد. تمام خوبی ها و کمال ها از چشمه سار غدیر جاریست؛ و در اثر پیروی از صاحب غدیر، تمام کمال ها و خیرات و سعادات دنیا و آخرت پدیدار می گردد.

مطابق روایات صحیح، ارزش کردار انسان ها با شناخت ولایتی که در روز غدیر اعلام شد سنجیده می شود. به عبارت دیگر، با شناخت هرچه بیشتر صاحب غدیر، اعمال ما از کاهی به کوهی تبدیل می گردد. تمام خوبی ها و کمال ها از چشمه سار غدیر جاریست؛ و در اثر پیروی از صاحب غدیر، تمام کمال ها و خیرات و سعادات دنیا و آخرت پدیدار می گردد.لذاست که خاتم انبیاء و پیامبر نور و رحمت «حضرت محمد مصطفی» صلی الله علیه و آله و سلّم می فرماید: «یا علىّ لَوْ اَنّ عّبداً عَبَدَ الله عزّوجلّ مثل ما اَقَامَ نُوحُ فى قومِهِ وکانَ لَهُ مِثلُ اُحُدٍ ذَهَباً، فأنفَقَهُ فى سبیل الله ومُدَّ فى عمرِهِ حتى حجّ الفَ عامٍ على قَدَمَیْهِ ثُمّ قُتِلَ بین الصَّفا و المَروَةِ مظلوماً ثُمّ لم یولِکَ یا عَلِىُّ، لَم, یَشُّم رائحة الجّنّةِ وّلَم یَدْخُلها ». یعنی: «یا علی! اگر شخصی به اندازه عمر حضرت نوح خدا را بندگی و عبادت کند؛ و به اندازه ی کوه اُحد طلا داشته و همه ی آن را در راه خدا انفاق کند؛ و عمرش آنقدر طولانی شود که هزار مرتبه با پای پیاده حجّ به جای آورد؛ سپس در میان صفا و مروه به شهادت برسد؛ اما ولایت تو را نداشته باشد بوی بهشت به مشام وی نخواهد رسید و داخل بهشت نخواهد شد» (این حدیث در بسیاری از منابع و کتب اهل سنت نقل شده است؛ از جمله: 1 ـ مقتل الحسین (ع) علامه خوارزمی جلد 1 ص260. 2 ـ المناقب علامه خوارزمی ص38. 3 ـ ینابیع المودة علامه شیخ سلیمان حنفی جلد 1 ص252. 4 ـ لسان المیزان علامه ابن حجر عسقلانی جلد 5 ص219. 5 ـ مناقب المرتضویّه علامه کشفی ترمذی ص109. 6 ـ مودة القربی علامه شافعی همدانی ص64 چاپ لاهور).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.