ولایت و موالات و تولا و مودة ۱۳۹۲/۰۸/۲۸ - ۳۱۲ بازدید

تفاوت
 ولایت و موالات و تولا و مودة چیست؟
 تفاوت
 برائت و تبری چیست؟

در پاسخ به نکاتی توجه کنید . ۱. «تولّى » از باب تفعّل بمعنى اعراض و دوست اخذ کردن و سرپرست است. مثل : فَمَنْ تَوَلَّى بَعْدَ ذلِکَ فَأُولئِکَ هُمُ الْفاسِقُونَ آل عمران: ۸۲. هر که پس از اخذ میثاق، از قبول حق اعراض کند آنها فاسقانند .
۲. تولی در مقابل تبری به معنای دوست داشتن دوستان خدا و قبول ولایت انها است و تبری به معنای بیزاری از دشمنان خدا و دشمن داشتن انها است .
۳. ولایت به کسر واو به معنى نصرت و به فتح واو به معنى تولّى امر است و به قولى هر دو یکى و حقیقتش تولّى امر است . قاموس نیز در اوّل هر دو را یکى گرفته است در صحاح از ابن سکّیت نقل کرده ولایت بکسر واو بمعنى تسلّط و بفتح و کسر واو بمعنى نصرت و یارى است . نگارنده گوید: ظاهر آنست که هر دو بمعنى قرابت است چنانکه در اقرب الموارد گفته و مطابق با معناى اوّلى است و مراد از آن در آیه تسلّط و تدبیر است. آیه بعد از آیاتى آمده که راجع بمباحثه، یک مشرک و مؤمن است که بالاخره امید مشرک مبدّل بیأس شده و محصولیکه در مقابل خدا بآن دل بسته بود از بین میرود و تسلّطخدا و اینکه همه چیز با تدبیر خدا است روشن میشود یعنى: آنجا تسلّط و تدبیر حق براى خداست او بهتر است از حیث ثواب و عاقبت نه آنچه مشرک بآن امیدوار بود.وَ الَّذِینَ آمَنُوا وَ لَمْ یُهاجِرُوا ما لَکُمْ مِنْ وَلایَتِهِمْ مِنْ شَیْ ءٍ حَتَّى یُهاجِرُوا انفال: ۷۲. این آیه ولایت و قرابت و آثار آنرا که میان مهاجران و انصار بود از کسانیکه ایمان آورده و هجرت نکرده بودند نفى میکند مگر ولایت نصرت را در ذیل آیه فرموده:وَ إِنِ اسْتَنْصَرُوکُمْ فِی الدِّینِ فَعَلَیْکُمُ النَّصْرُ پس مراد از ولایت، ولایت ارث و ولایت امان دادن و غیره است .
۴. « ودّ » و « وداد » و « مودّة» همه به معنى دوست داشتن است. إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا- الصَّالِحاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا مریم: ۹۶.
۵. برائت و تبری هر دو از ماده برء و در لغت به معنای بیزاری جستن است و در اصطلاح به بیزاری جستن از دشمنان خدا و دین و اهل بیت ع و دشمنی ورزیدن با انها گفته می شود .
ر. ک : قاموس قران ، سید علی اکبر قرشی
 
 
 

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.