وهابیت درتایلند ۱۳۹۰/۴/۲ - ۲۴ بازدید

نفوذ وهابی ها در بین اهل سنت تایلند چگونه بوده است؟

وهابیت در تایلندوهابی ها در بین اهل سنت تایلند، گروهی جدید شناخته می شوند. تا سی سال قبل کسی از وهابیت اطلاع چندانی نداشت، اما اندیشه‌های این فرقه به دست دانشجویانی که به مصر و عربستان رفته بودند، وارد جامعه مسلمانان شد و باعث بروز شکاف بزرگی بین اهل سنت گردید. آنان موفق شدند پیروان بسیاری را جذب خود کنند. وهابی ها در تایلند هم مانند دیگر وهابی ها، از کشور عربستان تغذیه می شوند. هم اکنون دانشگاه های عربستان، مثل «جامعة مدینه» و «جامعة ام القراء»، هر ساله حدود سی دانشجو از تایلند می پذیرند که این دانشجویان با شرکت در آزمون ها پذیرفته می شوند و قطعاً بعد از فارغ التحصیلی با افکار سلفی گری به این کشور باز می‌گردند و برای این تفکرات فعالیت می کنند. در سال گذشته (۱۳۸۱) توفیق پیدا کردم به حج مشرف شوم. در آنجا به «جامعة مدینه» هم سری زدم و با چند تن از دوستان تایلندی که در آنجا تحصیل می کنند گفتگو کردم. آنان اظهار می‌داشتند که شاید تمامی دانشجویان این دانشگاه تا قبل از ورود به آن تفکرات دیگری داشته اند، ولی با ورود به این دانشگاه تمام این تفکرات را از دست می دهند و تفکر سلفی گری جایگزین آن می شود. از گفته‌های این دانشجویان برمی‌آمد که از حدود ۱۲۸ نفر تایلندی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند، اکثر آن ها در دورة لیسانس، سه نفر در دورة فوق لیسانس و یک نفر در دورة دکتری مشغول تحصیل‌اند. با این روند که مشاهده می شود، با گذشت زمان شافعی های سنتی نیز کم کم به سلفی گری تمایل پیدا می کنند ـ چون مراکز علمی قوی ندارند که بتواند از آن ها حمایت کند ـ . احتمال دارد که در آینده همین شافعی های سنتی نیز تفکر سلفی گری پیدا کنند و فقط در فقه شافعی باقی بمانند.
در حال حاضر وهابی ها تلاش بسیاری می کنند که در بین اهل سنت تایلند بیشتر نفوذ یابند و از طرف دیگر تبلیغات شدیدی علیه شیعیان انجام می دهند. اما پس از حادثة یازده سپتامبر، دولت تایلند بیشتر مراقب فعالیت های آن هاست.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.