وهابیت در جمهوری آذربایجان ۱۳۹۲/۳/۶ - ۳۲ بازدید

وهابیت در آذربایجان چه فعالیت هایی انجام می دهد؟

رهبر جمعیت جعفری ترکیه خبر داد؛ترویج وهابیت در جمهوری آذربایجان با هدف تغییر در ترکیب جمعیتی و مقابله با جریان شیعی
خوبان خبر: وهابیت در جمهوری آذربایجان صرفا با هدف تغییر در ترکیب جمعیتی و مقابله با جریان شیعی صورت می گیرد. رهبر جمعیت جعفری ترکیه روز گذشته گفت: تلاش کشورهای طرفدار وهابیت جهت ایجاد رویارویی در زمینه دینی در آذربایجان واقعیتی انکار ناپذیر است.
به گزارش خوبان به نقل از بولتن نیوز، ” صلاح الدین اوز گوندوز ” رهبر جمعیت جعفری ترکیه روز گذشته در گفتگو با روزنامه باکو خبر گفت:تلاش کشورهای طرفدار وهابیت جهت ایجاد رویارویی در زمینه دینی در آذربایجان واقعیتی انکار ناپذیر است.
به گفته وی، در واقع با اسم تسنن صرفاً وهابیت به آذربایجان صادر می‌شود و هدف آنان تغییر در ترکیب جمعیتی آذربایجان می‌باشد.
وی در مورد دلایل گسترش وهابیت در آذربایجان گفت که وهابیون که خودشان را سلفی می‌نامند، هنگام آغاز فعالیت خود در کشورهایی که اسکان می‌یابند، خودشان را بسیار مطیع وانمود می‌کنند و با تعریف و تمجید از حکومت‌های این کشورها بر تعداد خود می‌افزایند. پس از تقویت موقعیت خود در این کشورها تبدیل به گرگ می‌شوند. آنها هنوز به تازگی شروع به فعالیت در آذربایجان کرده اند. از این رو، از دولت تعریف و تمجید می‌کنند. ولی، پس از مدتی برای براندازی این حکومت تلاش خواهند کرد. ما این تجربه را در سایر جاها شاهد بوده ایم.
وی افزود: البته آنها یک استراتژی دارند یعنی هنگام سفر به آذربایجان در نزد مقامات رسمی‌برای “حیدر علی اف” رهبر فقید ملت آذربایجان دعا می‌کنند، به محض ترک این کشور می‌گویند که آنها کافر هستند و شروع به انجام اقدامات علیه دولت می‌کنند. این دولت متعلق به دولت شهروندان آذربایجان است. بهتر است شهروندان و دولت با کسانی که سعی در رسوخ افکار بیگانه بر جامعه کشور را دارند، مبارزه کنند.
بر اساس این گزارش، نتایج یک نظرسنجی انجام گرفته توسط مرکز مطالعات استراتژیک وابسته به نهاد ریاست جمهوری آذربایجان نشان می‌دهد که تعداد وهابیون در آذربایجان به حد کافی افزایش یافته است. در حالی که هنگام کسب استقلال آذربایجان، وهابیت در این کشور وجود نداشته است.
شایان ذکر است دولت آذربایجان از مدت‌ها قبل با سفارش برخی قدرت‌های فرامنطقه ای و منطقه ای طرفدار وهابیت محدودیت‌های زیادی فراروی فعالیت شیعیان ایجاد نموده و در مقابل حمایت‌های غیر آشکاری از وهابیت به عمل می‌آورد که البته طی چند سال گذشته متوجه اشتباه بودن این سیاست گردیده و در حال حاضر با چالش فعالیت وهابیون مواجه شده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.