وهابیت در میان زائران شیعی ۱۳۹۰/۶/۳۰ - ۵۳ بازدید

وهابیت در میان زائران شیعی شهر مدینه از چه شیوه های تبلیغی استفاده می کنند؟

شیوه های نوین تبلیغ وهابیت ویژه زائران شیعی
پخش کتب و جزوات شبهه افکن در میان زائران ایرانی و سخنرانی‌های مغرضانه در بین نماز مغرب و عشاء از شیوه‌های جدید وهابیت برای ترویج افکار انحرافی است.
پخش کتاب‌های ضاله که از چندی پیش در شهر مدینه آغاز شده بود به تازگی گسترش بیشتری یافته و تنوع کتابچه‌ها نیز افزون گشته است.
بر این اساس صبح‌ها و در بین ساعات چهار تا هشت که درب بقیع برای ورود باز است اینگونه فعالیت‌ها رونق زیادی دارد و در نزدیکی محل ورودی، مکانی برای توزیع کتابچه در نظر گرفته شده است.
کتب و بروشور‌هایی تحت عناوین خمس از دیدگاه قرآن و اهل بیت(ع)، گفتگوی آرام و دوستانه، خویشاوندی امام صادق(ع) و ابوبکر، ماجرای غدیرخم و رابطه آن با اصل ولایت، ازدواج موقت، چگونه هدایت یافتم؟، چرا سنی شدم، آنگاه که صحابه را شناختم از جمله مواردی است که به تازگی انتشار یافته و در شمارگان گسترده میان زائران بقیع توزیع می‌شود که در برخی موارد به بیش از پانصد نسخه در روز می‌رسد.
در بعدازظهرها نیز این فعالیت‌ها رونق داشته و توزیع کتب ضاله ادامه دارد و حتی محلی برای مناظره و گفتگو در زیر درب ورودی بقیع در نظر گرفته شده است.
در این محل سه اتاق وجود دارد. یکی از اتاق‌ها به مناظره با شیعیان اختصاص دارد و در آن افراد زبده و با تجربه که علاوه بر آگاهی از مبانی اهل سنت نسبت به کتاب‌ها و منابع شیعی نیز تسلط دارند به گفتگو با افراد می‌پردازند.
برخورد آرام و دوستانه، آشنا بودن خوب با زبان فارسی، استفاده از شیوه‌های روانشناسی و احترام به افراد از جمله ویژگی‌های آنان است.
این افراد همزمان با ارائه جزوات و کتابچه‌ها به صورت ضمنی و زبانی به ترویج عقاید باطل خود می‌پردازند و با به کاربردن عباراتی چون «خمس در اسلام وجود ندارد»، «ازدواج موقت حرام است» زمینه را برای مطالعه این کتابها در افراد مهیا کرده و آنها را نسبت به این موارد کنجکاو می‌کنند.
اگر چه برخی زائران کم اطلاع ایرانی هم با مطالعه این جزوات منحرف، نسبت به برخی مسایل دچار تردید می‌شوند، اما سست بودن استدلال ها، استفاده از منابع غیر معتبر و برداشت‌های عجیب و غریب از آیات قرآن سبب شده است که بیشتر زائران نسبت به این مسایل بی توجه باشند و حتی در بسیاری موارد دانش آموزانی که در قالب کاروان‌های دانش آموزی آمده‌اند به راحتی به شبهات ‌آنان پاسخ می‌دهند که موجب ناراحتی این افراد می‌گردد.
در کنار این موارد، برخی اوقات زائرانی که نسبت به مسائل آگاهی و بینش کافی ندارند با این افراد وارد مشاجره می‌شوند و از الفاظ نامناسبی استفاده می‌کنند که با واکنش دیگر زائران رو به رو می‌شدند.
همچنین سخنرانی بین نماز مغرب و عشاء در فاصله‌ای حدود یک ساعت در جاهای مختلف مسجد النبی(ص) مخصوصا در قسمت‌های توسعه یافته که فضای بیشتری دارد رونق زیادی گرفته است به طوری که در برخی موارد تعداد افراد شرکت کننده به بیش از دو هزار نفر می‌رسد، البته این سخنرانی‌ها به زبان عربی بوده و مخاطبان آن نیز عرب زبانان هستند و هدف متزلزل نشان دادن مبانی شیعی است.
نامگذاری مدارس و مراکز علمی فرهنگی نیز در همین راستا صورت می‌گیرد و چندین مدرسه به نام‌های محمد بن عبدالوهاب و ابن تیمیه مؤسس وهابیت به چشم می‌خورند.
در منطقه خندق که در شمال مدینه واقع شده است، مساجدی به نام های فاطمه الزهرا(س) و حضرت علی(ع) و سلمان فارسی وجود دارد که این مساجد تعطیل شده‌اند و طرح احداث مسجد بزرگی به نام خندق در دستور کار قرار گرفته است
--------------------------------------------------------------------------------
آرشیو اخبار

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.