وهابیت در گیلان ۱۳۹۱/۷/۲۶ - ۲۳ بازدید

تبلیغ وهابیت در استان گیلان چگونه بوده است؟

وهابیت از اوایل انقلاب در استان گیلان تبلیغ می‌کند
بدون شک می‌توان این مسجد را یکی از بزرگترین و مجهزترین مساجد وهابییون در سراسر کشور دانست. این مسجد سه طبقه که به کتابخانه‌ای بزرگ مجهز است، بخش‌های بسیار زیادی دیگری نیز دارد.

به گزارش شیعه آنلاین، حجةالإسلام و المسلمین شیخ «محمد محمود زاده» فعال در امور فرهنگی که از مبلغان استان گیلان است در گفتگو با خبرنگار شیعه آنلاین در مورد فعالیت‌های تبلیغاتی وهابی‌ها در استان گیلان گفت: أیام فاطمیه سال گذشته به همراه تعدادی از دوستان تصمیم گرفتیم برای تبلیغ به مناطق اهل سنت استان گیلان برویم. پیش از رفتن فکر می‌کردیم که کار آسانی باشد و با هیچ مشکلی مواجه نمی‌شویم زیرا این ذهنیت را داشتیم که اهل سنت کشورمان پیرو مذهب شافعی هستند که مشترکات زیادی با تشیع دارند و بسیاری از آنان هم محب اهل بیت (ع) هستند اما متأسفانه پیش بینی ما نادرست بود.
شیخ «محمد محمود زاده» که عضو طرح «نخبه پروری یاران سبز موعود (عج)» نیز است، افزود: جای تأسف دارد، وقتی به مناطق سنی نشین که حتی کمتر از یک ساعت با شهرهای بزرگ و اصلی استان گیلان فاصله دارند رسیدیم، چیز دیگری دیدیم. برای مثال شهرهای پره سر، رضوان شهر، اسالم، تالش و غیره را که می‌نگریم حضور آشکار وهابیت به چشم می‌آید.
این فعال فرهنگی افزود: بررسی‌هایی که ما انجام دادیم نشان می‌دهد پیروان فرقه ضاله وهابیت از اوایل انقلاب اسلامی فعالیت تبلیغاتی خود را در استان گیلان به صورت بسیار نامحسوس آغاز کرده اند. نیروهایشان در پوشش کارگر، نجار، آهنگر و شغل‌های مختلف به استان می‌آیند و در آنجا مستقر می‌شوند و فعالیت تبلیغاتی خود را به صورت چهره به چهره و مستقیم بر روی افراد انجام می‌دهند. آنها در مراحل اول از دورترین روستاهای غیرقابل دسترس تبلیغات خود را آغاز کردند و آرام آرام به سمت شهرهای بزرگ و اصلی تر حرکت کردند.
حجةالإسلام «محمود زاده» گفت: نیروهای اصلی وهابیت که در استان گیلان مستقر هستند از استان سیستان و بلوچستان آمده‌اند. این مسأله را می‌توان از لهجه و حتی لباس پاکستانی آنان فهمید. بودجه فعالیت تبلیغاتی آنان نیز مستقیما از آن استان می‌آید. البته واضح است این بودجه از سوی چهره‌های اصلی وهابیت در کشورهای عربستان، کویت و امارات روانه سیستان و بلوچستان شده است.
عضو طرح «نخبه پروری یاران سبز موعود (عج)» در ادامه افزود: بنده اطلاع دارم این گروه، معلمان طرفدار خود را در تابستان‌ها تحت عنوان سفر عمره تمتع به عربستان می‌برند و دوره‌های فشرده و کوتاه مدت برای آنان می‌گذارند و به آنان روش‌های مختلف تبلیغات و جذب نیرو را آموزش می‌دهند.
حجةالإسلام و المسلمین شیخ «محمد محمود زاده» افزود: در گذشته فردی به نام «قریشی» در استان گیلان وجود داشت که به عنوان رهبر وهابیت در این استان شناخته می‌شد. با تلاش امام جمعه استان گیلان، این فرد به زاهدان تبعید شد. اما اخیرا مشاهده شده که فرزند همان فرد به استان بازگشته و جانشین پدرش شده است.
این فعال فرهنگی در پایان گفت: اخیرا مسجدی بسیار بزرگ و مجهز در شهر اسالم که تقریبا در نزدیکی شهر خلخال است توسط همین وهابییون ساخته شد. بدون شک می‌توان این مسجد را یکی از بزرگترین و مجهزترین مساجد وهابییون در سراسر کشور دانست. این مسجد سه طبقه که به کتابخانه‌ای بزرگ مجهز است، بخش‌های بسیار زیادی دیگری نیز دارد.
منبع:http://www.valiasr-aj.com/fa/page.php?bank=khabar&id=۱۵۴۶

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.