وهابیت و شعارهای مذهبی ۱۳۸۹/۸/۸ - ۲۱ بازدید

وهابیت از مذهب چه بهره ای در گسترش موقعیت خود برده است؟

از عوامل دیگر موفقیت وهابیان، استفاده محمد بن عبدالوهاب از شعارهای مذهبی در جنگ با مخالفان بود، این حربه همیشه مورد توجه مسلمانان بود و امتیازهای زیادی را برای آنان داشت و دارد. در این روش مرموزانه تمامی اختلافات و درگیری ها ریشه مذهبی به خود می گیرند و در نتیجه مسلمانان و پیروان فرقه های اسلامی شرکت د ریان درگیری ها و دامن زدن به این اختلافات را به قصد قربت فرییضه دینی می پندارند بر این اساس با احساس رضایت از رفتار خود غریزه معنوی خود را هم ارضا می کنند.
ابن عبدالوهابو نجدیان با نسبت دادن کفر و شرک و بدعت به مسلمانان به قتل و غارت مسلمانان پرداختند. وهابیان با دستاویز قراد دادن عقاید باطل برخی و نیز دروغ پراکنی در مورد مذاهب مختلف بالاخص شیعیان مردمان نجد را به جهاد بر می انگیختند. در واقع القای روحیه جهادی، بدعت زدایی، و مبارزه با کافران و مشرکان، عوام الناس را پیرامون ابن عبدالوهاب و محمد بن سعودی گرد می آورد و زمینه ساز گسترش وهابیت می شد.(وهابیت و ریشه های تاریخی وهابیگری, ص ۱۰۳-۱۱۱)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.