نسخه آزمایشی

وهابیت و اعتقاد به مهدویت ۱۳۹۱/۱۰/۳۰

در رابطه با رویکرد وهابیت نسبت به مهدویت و امام زمان(عج)، توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که وهابیت و اهل سنت حدود ۹۹ درصدشان در رابطه با مهدویت ، پنجاه ـ شصت درصد با شیعه هم عقیده هستند . یعنی این‌ها معتقد هستند که آقا رسول اکرم بشارت داده به وجود آقا حضرت مهدی سلام الله علیه که آن نازنین وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد ؛ همان گونه که از ظلم و ستم لبریز شده است . در این زمینه ما اختلاف آن‌چنانی با اهل سنت حتی با وهابیت هم نداریم .
در رابطه با رویکرد وهابیت نسبت به مهدویت و امام زمان(عج)، توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که وهابیت و اهل سنت حدود ۹۹ درصدشان در رابطه با مهدویت ، پنجاه ـ شصت درصد با شیعه هم عقیده هستند . یعنی این‌ها معتقد هستند که آقا رسول اکرم بشارت داده به وجود آقا حضرت مهدی سلام الله علیه که آن نازنین وجود خواهد آمد و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد ؛ همان گونه که از ظلم و ستم لبریز شده است . در این زمینه ما اختلاف آن‌چنانی با اهل سنت حتی با وهابیت هم نداریم .
نکته جالب توجه این است که ابن تیمیه ، بزرگ تئورین وهابیت هم وقتی در برابر انبوهی از روایات در صحاح سته و حتی در صحیح بخاری و مسلم در باره حضرت مهدی مواجه می‌شود ، صراحتاً می‌گوید :
احادیثی که می‌توانیم احتجاج کنیم بر آن احادیث بر قیام حضرت مهدی ،‌ این احادیث صحیح هستند . این روایات را ابو داود ، ترمذی و احمد نقل کرده‌اند . (منهاج السنة النبویة ، ج ۴ ، ص۲۱۱ .)
خود آقای ابن قیم ، شاگرد و ناشر افکار ابن تیمیه هم در این زمینه مفصل بحث کرده است و می گوید احادیث مربوط به حضرت مهدی ، احادیث حسن و صحیح هستند .
جالب‌تر از این‌ها آقای بن باز مفتی اعظم سابق وهابیت در عربستان سعودی، عبارت خیلی ظریفی دارد :مسئله حضرت مهدی علیه السلام واضح است و احادیث پیرامون آن مستفیضه بلکه متواتر است و تعداد زیادی از اهل علم متواتر بودن احادیث حضرت مهدی علیه السلام را نقل کرده اند . و تواتر آن تواتر معنوی است به خاطر کثرة طرق احادیث آن، و اختلاف در لفظ احادیث و راویان و الفاظ بحق دلالت بر این دارد که این شخص موعود امر ثابتی دارد و خروج او حق است.و ما دیده ایم که علما مسائل زیادی را با روایاتی کمتر از این ثابت کرده اند . و قول حق از علما بلکه اتفاق علما بر ثبوت مسئله مهدویت است و همین قول حق است و به حق که او در آخر الزمان خارج خواهد شد . و اما عده قلیلی از علما (در این مسئله) توجهی به صحبت درباره او نکرده اند .)مجلة الجامعة الإسلامیة بالمدینة المنورة ، العدد ۳ ، السنة الأولى ۱۳۸۸ ، فی ذیل محاضرة عبد المحسن العباد (.
همچنین آقای ناصر الدین البانی که از او به بخاری دوران تعبیر می‌‌کنند ، شبیه این عبارت را دارد . در مجلۀ التمدن الإسلامی الدمشقیة ، شماره ۲۷ و ۲۸ ، سال ۲۲ ، ص ۶۴۲ .
رابطة العالم اسلامی که در حقیقت مرکز فرهنگی وهابیت است ، در برج می ۱۹۷۶ رسماً اعلام کرد :
فإنّ الاعتقاد بظهور المهدی یعتبر واجباً على کل مسلم وهو جز من عقائد أهل السنة والجماعة ولا ینکر ذلک إلاّ کلّ جاهل أو مبتدع .
اعتقاد به ظهور حضرت مهدی ، یک امری است واجب بر همه مسلمان‌ها . این عقیده ، جز عقائد اهل سنت و جماعت است و جز جاهل و نادان و بدعت گذاری کسی نمی‌تواند این عقیده را انکار کند .
مشکل ما با وهابیت ، نسبت به وجود حضرت ولی عصر ارواحنا له الفداه،پیرامون ولادت آن حضرت و این که آیا حضرت مهدی سلام الله علیه از نسل امام عسکری علیه السلام است و در سال ۲۵۵ هـ به دنیا آمده یا نه ، مورد اختلاف با وهابیت است که این‌ها قاطعانه در برابر این عقیدۀ شیعه ایستاده‌اند . علمای زیادی از اهل سنت صراحتاً در کتاب‌های خودشان گفته‌اند که حضرت مهدی سلام الله علیه در سال ۲۵۵ یا در سال ۵۸ از نرجس خاتون و امام عسکری به دنیا آمده است .آمار ۱۲۰ نفر از علمای اهل سنت جمع آوری شده است که همگی اعتراف دارند بر ولادت حضرت ولی عصر اواحنا له الفداء
نظرات علمای بزرگ اهل سنت معترف بر ولادت حضرت مهدی در سال ۲۵۵ هجری
در رابطه با شخصیت‌های اهل سنت که در رابطه با ولادت آقا حضرت مهدی سخن گفته‌اند ، فقط چند نمونه از علمای انساب که حرف اول را آن‌ها می‌زنند و بعد چند نفر از شخصیت‌های برجسته را عرض می‌کنم .
جناب ابو نصر سهل بن عبد الله از اعلام قرن چهارم در کتاب سر السلسلة العلویة صراحت دارد بر این که آقا حضرت مهدی فرزند امام عسکری به دنیا آمد و او را قائم و حجت می‌دانند .
سر السلسلة العلویه ص ۳۹
بعد می گوید : هیچ اشکالی در نسب آن حضرت نیست ؛ ولی به خاطر برخی از مسائل سیاسی برادرش جعفر آمد و ادعا کرد میراث امام عسکری را .
فخر رازی از شخصیت‌های برجسته اهل سنت ، صاحب کتاب تفسیر کبیر ، متوفای ۶۰۶ هـ صراحت دارد :
امام عسکری (علیه السلام) دو تا دختر و دو تا پسر داشتند . یکی از فرزندان آن‌ها صاحب الزمان و دیگری موسی بوده که در زمان حیات پدرش از دنیا رفته است .
الشجرة المبارکة فی انساب الطالبیة ، ص۷۸ .
محمد امین که از شخصیت‌های بلند آوازه اهل سنت در شناخت انساب و قبائل عرب است ، صراحت دارد:
عمر حضرت مهدی ، هنگام وفات پدرش پنج سال بوده است .( فی معرفة قبائل العرب ، ص۳۶۴(
جناب عمری در کتاب المجزی فی انساب الطالبین ، ص۱۳۰ و دیگر بزرگان ابن عنبه در عمدة الطالب فی أنساب آل أبی طالب ، ص۱۹۹ این تعبیر را دارند .
جالب این است آقای ابن اثیر جزری ، صاحب الکامل فی التاریخ ، ج۷ ،‌ ص۲۷۴ صراحت دارد بر ولادت آقا امام زمان در سال ۲۵۵ هـ که در هنگام وفات آقا امام عسکری حضرت مهدی در قید حیات بوده است .
آقای ابن خلکان از استوانه‌های علمی اهل سنت میگوید :
ولادت حضرت مهدی ، روز جمعه نیمۀ شعبان ، سال ۲۵۵ هجری بوده است.( وفیات الأعیان ، ج۴ ، ص۱۷۶( .
آقای ذهبی در کتاب‌های متعددش در این زمینه سخن گفته است . در تاریخ اسلام ، دارد :
وأما ابنه محمد بن الحسن الذی یدعوه الرافضة القائم الخلف الحجة ، فولد سنة ثمان وخمسین وقیل سنة ستة وخمسین .
تاریخ اسلام ، در وفیات ۲۵۱ تا ۲۶۰
همین تعبیر را در سیر اعلام النبلاء ، ج۱۳ ، ص۱۱۹ دارد . شبیه این عبارت در کتاب العبر فی خبر من غبر ، ج۵ ، ص۳۷ دارد .
حضرت مهدی ، فرزند امام عسکری سال ۲۵۸ یا ۲۵۶ به دنیا آمده است .
آقای زرکلی وهابی که در حقیقت تراث وهابیت را در کتاب الأعلامش زنده کرد ، که از وهابیون معاصر ما نیز هست ، می‌گوید :
ولد فی سامرا ومات ابوه وله من العمر خمس سنین . و قیل فی تاریخ مولده لیلة نصف شعبان سنة خمس و خمسین و مأتین
حضرت مهدی در سامرا به دنیا آمد ؛ در حالی که پنج سال بیشتر نداشت ، پدر خود را از دست داد . می‌گویند او در نیمه شعبان سال ۲۵۵ به دنیا آمده است .
(برای اطلاع بیشتر مراجعه کنید به سایت موسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصر قسمت شبکه سلام تی وی بحث مهدویت ۱،۲،۳)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.