وهابیت و ذهبی ۱۳۹۴/۷/۲۷ - ۱۴۱۹ بازدید

small_0001.png
شمس الدین محمد بن احمد بن عثمان ذهبی(م ۷۴۸هـ.ق) نیز از علما و اکابر اهل تسنن می‌باشد و از جمله علمایی است که به شدت "ابن تیمیه" و نظرات او را رد کرده است؛ چنان چه می‌گوید: " ... من بسیار در بررسی احوال او زحمت کشیدم و درباره او به این نتیجه رسیدم که علت کنار گذاشتن او بین اهل مصر و شام و تنفّر مردم از او و سرزنش و تکذیب و تکفیر او به جهت تکبر و خودخواهی و شدت علاقه به رهبری علما و توهین نسبت به بزرگان بوده است... . (بیان زغل العلم و الطلب، ص ۱۷ – ۱۸)"

ذهبی درباره ابداعات عقیدتی و فکری ابن تیمیه ردیه می‌نویسد و او را به توبه فرا می‌خواند؛ احادیث بسیاری نیز در مناقب امیرالمؤمنین علیه السلام نقل می‌کند، مثل حدیث منزلت و حدیث: «لا یحبک الا مؤمن و لا یبغضک الا منافق - ای علی غیر از مؤمن کسی تو را دوست نمی دارد و غیر منافق کسی با تو دشمنی نمی‌کند»، اما در عین حال در نقل برخی از احادیث، جانب حفظ حرمت خلفای یپشین را نیز رعایت کرده و با احتیاط نقل می‌کند.

مرحوم آیت الله مرعشی نجفی در کتاب احقاق الحق ده‌ها روایت که در مورد فضایل امام علی علیه السلام از زبان پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم ـ نقل شده را از کتاب های ذهبی نقل می کند هم چون نزول آیه تطهیر در شأن اهل بیت ـ علیهم السلام ـ و اینکه امام علی علیه السلام جزء اهل پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بوده است و ... (ذهبی، شمس الدین، تاریخ الاسلام، بیروت، دارالکتاب العربی، ۱۴۱۳ق، ج۳، ص۴۴)

این که شمس الدین ذهبی، معروف به «امام ذهبی»، بخاری را "لین الحدیث" گفته باشد، نمی‌دانیم، اما ذیل برخی از احادیث منقول از بخاری گفته است که «هذا من أوهام البخاری – این از اوهام بخاری است« (تاریخ الاسلام [سال ۱۰۰] ص ۱۱۲)

ذهبی از علماء بزرگ اهل سنت می گوید: دعا نزد قبر ابوشعیب واسطی از علماء اهل سنت مستجاب است.تاریخ الاسلام للذهبی،ج۶،ص۷۵۹ ط دار الغرب الاسلامی
آیا وهابیت ذهبی را هم مشرک و قبرپرست و دعوت کننده به شرک و اهل بدعت خواهند خواند یا فقط شیعیان را مشرک می دانند؟

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.