ویژگی های نامزد اصلح ۱۳۸۸/۰۳/۲۱ - ۳۰۹ بازدید

در انتخاب رییس جمهور باید به چه نکاتی توجه کنیم و راههای شناخت صادقانه هر کاندیدا چیست؟

در پاسخ به سوال فوق گفتنی است ؛ مقام معظم رهبری در مناسبت های مختلف ضرورت و اهمیت حضور در انتخابات و ملاکها و معیارهای رئیس جمهور اصلح را به زیبایی بیان فرمودند که بیانات و شاخص های مطرح شده از سوی ایشان می تواند فرا روی تمامی مردم به ویژه دانشجویان در انتخاب رئیس جمهور اصلح قرار بگیرد در حقیقت ایشان آنچه در این زمینه لازم بود و باید مردم از آن اگاهی پیدا می کردند را به خوبی بیان فرمودند و اگر دانشجویان و عموم مردم این سخنان و معیارهای ترسیم شده در آن را نصب العین خویش قرار دهند تحت تاثیر هیچ جنجال و تبلیغاتی قرار نخواهند گرفت . در اینجا به برخی از ملاکهایی که ایشان برای انتخاب فرد اصلح بیان فرمودند اشاره می می شود؛ 
« خصوصیّات یک رئیس‌جمهوری را که به نظر میرسد رئیس‌جمهور مطلوب باید دارای این خصوصیّات باشد، من میگویم، شما نگاه کنید ببینید واقعاً همین جور است یا نه؛ یعنی این نظر شخص من نیست؛ به نظر میرسد هر کسی که به دنبال سعادت کشور است یک چنین رئیس‌جمهوری میخواهد. اوّلاً باکفایت باشد، دارای مدیریّت و کفایت مدیریّت باشد. ثانیاً باایمان باشد؛ اگر بی‌ایمان بود، نمیشود به او اعتماد کرد؛ آدم بی‌ایمان کشور را، منافع کشور را، مردم را یک وقتی میفروشد؛ پس باایمان باشد. بعد، عدالت‌خواه باشد، ضدّفساد باشد؛ این یکی از مهم‌ترین خصوصیّاتی است که بایست در رئیس‌جمهور وجود داشته باشد که به معنای واقعی کلمه به دنبال اجرای عدالت باشد و به معنای حقیقی کلمه با فساد بخواهد مبارزه کند. دارای عملکرد انقلابی و جهادی باشد؛ یعنی با عملکرد اُتوکشیده نمیشود کار کرد؛ با این همه مسائل اساسی‌ای که در کشور وجود دارد، یک حرکت جهادی و انقلابی لازم است؛ بایستی عملکردش این جوری باشد.
به توانمندی‌های داخل معتقد باشد. بعضی‌ها هستند داخل را اصلاً قبول ندارند؛ همان حرف قدیمی را میگویند که در داخل، فقط لولهنگ را میتوانند [بسازند]؛ نمیدانند که در داخل چه خبر است. یک وقتی یکی از آقایان یک چیزی راجع به مسئله‌ی دفاعی گفته بود، من گفتم یک تور دفاعی بگذارید تا آقایان بیایند یک خرده‌ای بچرخند و ببینند از لحاظ دفاعی در کشور چه خبر است. توانمندی‌های کشور را واقعاً مطمئن باشند و معتقد باشند به توانمندی‌ها. و به جوانان معتقد باشند، جوانها را قبول داشته باشند، جوانها را به عنوان پیش‌ران حرکت عمومی کشور بشناسند و به آنها اعتماد کنند. بنده از سابق با جوانها مرتبط بودم و سالها است که به اینها در مسائل گوناگون اعتماد میکنم؛ واقعاً هر جایی که جوانها وارد میشوند -من نمیخواهم حالا عناوین و مانند اینها را اسم بیاورم- این جوری است که گره‌های سخت را باز میکنند و مشکل‌گشایی میکنند. خود این رئیس‌جمهور به جوانها معتقد باشد. مردمی باشد. امیدوار باشد؛ آدمِ مأیوس و بدبین و با نگاه تلخ به آینده و تاریک به آینده نباشد.»(۱۴۰۰/۰۱/۰۱) و؛ «چه کسی را انتخاب بکنیم؟ خب ما آدم معرّفی نمیکنیم. هرگز در هیچ انتخاباتی رسم بنده نیست که حتّی اشاره کنم به کسی تا انتخاب بشود، امّا این خصوصیّات به نظر من در منتخب [باید] وجود داشته باشد: اوّلاً مؤمن باشد. کسانی را انتخاب کنید که دارای ایمان باشند. ایمان است که از کج‌روی و انحراف و پای غلط گذاشتن و پای کج گذاشتن جلوگیری میکند؛ ایمان، نمیگذارد که وسوسه‌ها در انسان اثر بکند. بعضی‌ها ابتدای کار، آدمهای خوبی هستند، منتها وقتی وارد عرصه‌هایی میشوند، وسوسه‌ها اینها را به این طرف و آن طرف میکشاند؛ اگر ایمانِ قوی باشد، از این انحرافها مصون میمانند. [پس]، مؤمن باشند.
بعد، انقلابی باشند؛ واقعاً به معنای واقعی کلمه، دل به انقلاب داده باشند و انقلاب را به معنای واقعی کلمه پذیرفته باشند؛ اینها را انتخاب کنید. بعد، شجاع باشند. آن نماینده‌ای که از حرف زدن علیه فلان قدرت خارجی هم میترسد، لایق این نیست که بیاید [برای] مردم ایران، با این عزّت،‌ با این شجاعت نمایندگی کند. البتّه نمایندگان کنونی مجلس کار خوبی کردند؛ این آخر، بعد از شهادت شهید سلیمانی، علیه آمریکا حرکت خوبی را انجام دادند. بایستی باشجاعت [عمل کرد]؛ چون هیچ کاری با ترس و لرز و خوف و هراس پیش نخواهد رفت. باید شجاعانه، البتّه مدبّرانه و عاقلانه عمل کرد.
دارای روحیه‌ی جهادی باشند؛ شب و روز نشناسند. کارآمد باشند؛ به معنی واقعی کلمه طرف‌دار عدالت باشند. کشور ما به عدالت احتیاج دارد، بشریّت به عدالت احتیاج دارد؛ منتها عدالت در دنیا مهجور و غریب است. جمهوری اسلامی پرچم عدالت را بلند کرده؛ نگذاریم که این پرچم بخوابد. به معنای واقعی کلمه دنبال عدالت باشیم؛ هم عدالت اقتصادی، هم عدالت حقوقی، هم عدالت سیاسی؛ در همه‌ی زمینه‌ها عدالت باید وجود داشته باشد.»(۱۳۹۸/۱۱/۱۶)
همچنین در مورد شاخص های رئیس جمهور اصلح فرمودند: مردم سعی کنند صالح ترین را انتخاب کنند. آن کسانی که نامزد ریاست جمهوری می شوند و در شورای نگهبان صلاحیت آنها زیر ذره بین قرار می گیرد و شورای نگهبان صلاحیت آنها را اعلام می کند، اینها همه شان صالحند. اما مهم این است که شما در بین این افراد صالح، بگردید و صالح ترین را پیدا کنید. این جا جائی نیست که من و شما بتوانیم به حداقل اکتفاء کنیم؛ دنبال حداکثر باشید؛ بهترین را انتخاب کنید.اولین کار این است که ما مسئولین کشور را، افرادی انتخاب کنیم که مردمی باشند، ساده زیست باشند، درد مردم را بدانند و خودشان از درد مردم احساس درد کنند. من نسبت به شخص، هیچ گونه نظری ابراز نمی کنم؛ اما شاخصهائی وجود دارد. بهتر ن، آن کسی است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمی باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگری خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگری و تجمل پرستی است؛
فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگری باشد، مردم را به سمت اشرافیگری و به سمت اسراف سوق خواهد داد ( بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع مردم سنندج, روزنامه کیهان 23/2/88) همچنین فرمودند : کسانی را روی کار بیاورید که راه امام و ارزشها و اصول آن بزرگوار را ادامه دهند و ایستادگی در مقابل زورگویان جهانی را، «ارزش» بداننداگر در پی انتخابات ، کسانی در مراکز گوناگون سیاسی و اقتصادی روی کار بیایند که بجای ادامه راه امام و ترویج اصول و ارزشهای امام و انقلاب، بخواهند با تملق گویی دولتهای مستکبر غربی، به خیال خود موقعیتی برای ایران دست و پا کنند، این برای ملت یک مصیبت است . ( بیانات مقام معظم رهبری در اجتماع مردم بیجار, روزنامه کیهان 29/2/88) همچنین ر.ک: https://farsi.khamenei.ir/newspart-index?tid=2551 
در ادامه جهت تکمیل موضوع مطالبی ارائه می گردد :
در نظام اسلامی و اصولا براساس جهان بینی اسلام، تمامی اعمال انسان می باید متکی به عنصر «شناخت» و دانایی باشد و این موضوع در رفتارهای اجتماعی و سیاسی خود، به دلیل تبعاتی که بر جامعه و نظام اسلامی به دنبال دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است و شناختی صحیح و معتبر است که براساس معیارها و سوابق دقیق مشخص به دست آمده باشد. 
شیخ مفید در کتاب امالی روایتی را نقل می کند: »حارث به آن حضرت (علی »ع «) عرض کرد: پدر و مادرم فدایت باد! کاش زنگار از دل های ما بزدایی و در این موضوع (قضیه ی طلحه و زبیر در جنگ جمل ) و این که گروهی فکر می کردند حق با آن دو است , ما را از بینش لازم برخوردارسازی «. امام علی (ع ) فرمودند: بس کن ! تو دچار شبهه شده ای . همانا دین خدا با موقعیت اشخاص شناخته نمی شود; بلکه با معیار و نشانه ی حق شناخته می گردد. پس حق را بشناس , تا اهلش را بشناس »فاعرف الحق تعرف اهله «, (محمدی ری شهری , میزان الحکمه , ج 3, ص 1237). حضرت بر این نکته تأکید می ورزند که باید اول ملاک های تشخیص حق را شناخت , تا براساس آنها بتوان اهل حق را باز شناخت . در جامعه کنونی ما هم گاهی شرایطی پیش می آید که انسان در تشخیص حق از باطل یا انتخاب گزینه صحیح درمی ماند; بنابراین نیاز به شناخت ملاک هایی است که از نظر اسلام برای تشخیص و شناخت حق معرفی شده اند. البته در مسأله انتخابات - چه ریاست جمهوری و چه مجلس و... - تعبیر حق و باطل چندان صحیح نیست و در واقع تشخیص فرد اصلح از میان سایر افراد مورد نظر است ; اما در هر صورت در مسأله انتخابات دو نکته , مهم می باشد: یکی مربوط به انتخاب کنندگان و دیگری مربوط به شرایط انتخاب شوندگان. الف ) دو وظیفه بسیار حساس بر عهده انتخاب کنندگان می باشد که اگر آنها را رعایت نکنند, وظیفه دینی خود را انجام نداده و در پیشگاه خداوند مقصر می باشند: - یک , انتخاب کاندیدای اصلح فقط برای رضای خدا و مصلحت امت اسلامی باشد و امیال نفسانی , روابط دوستی , گروه گرایی , تعصبات نژادی و محلی و قومی و قبیله ای وجود نداشته باشد. حضرت علی (ع ) می فرماید: «انما اخاف علیکم اثنین : اتباع الهوی و طول الامل اما اتباع الهوی فیصتدعن الحق ; از دو چیز بر شما می ترسم : یکی از پیروی هوای نفس و دیگری آرزوی دراز. زیرا پیروی هوای نفس , انسان را از حق باز می دارد...». مرحوم علامه امینی در کتاب «الغدیر» از رسول خدا(ص ) نقل می کند: «من استعمل عاملا من المسلمین و هو یعلم ان فیهم اولی بذلک منه و اعلم بکتاب الله و سنه نبیه فقد خان الله و رسوله و جمیع المسلمین ; هر کس از بین مسلمانان عامل را بر سر کار بیاورد و بداند که در بین مسلمین فردی وجود دارد که او برای این کار سزاوارتر و به کتاب خدا و سنت پیغمبر(ص ) آشناتر است , آن کس به خدا و رسول خدا و جمیع امت اسلامی خیانت کرده است » (الغدیر, ج 8, ص 291). - دو, وظیفه دوم این است که فردی را که می خواهند انتخاب کنند, کاملا شناخته باشند و از دیانت , صداقت , توان انجام مسؤولیت و میزان کارآیی او را برای کاری که انتخاب می کند.
مطمئن باشند برای رسیدن به این تشخیص نیاز به شناخت معیارها و ملاکات تشخیص اصلح می باشد و نمی توان به شرایطی که در قانون اساسی برای رئیس جمهوری یا نمایندگان ذکر شده , اکتفا نمود; زیرا آنها حداقل شرایط می باشد, حال آن که در اسلام , امر زعامت بسیار مهم است و کسی که عهده دار زعامت مسلمین می شود, باید واجد بیش ترین شرایط باشد.
در اسلام برای زمامداران و مسؤولین حکومت , شرایط بسیاری هست که نمونه هایی از آنها را ذکر می کنیم : پیامبر(ص ) می فرماید: « امامت و پیشوایی (ریاست بر مردم ) جز برای شخصی که در او سه خصلت باشد شایسته نیست : اول ,اهل ورع و پارسایی است که او را از نافرمانی خدا باز دارد. دوم , حلم و بردباری است که بتواند خشم خود را مهار کند.
سوم , حسن سلوک و خوش رفتاری با مردم است . به طوری که برای ملت , مانند پدری مهربان باشد»(اصول کافی , ج 1, ص 407). حضرت علی (ع ) در عهدنامه خود به مالک اشتر درباره روش انتخاب و صفات کارمندان و کارگزاران چنین می فرمایند: »ثم انظر فی امور عمالک فاستعملهم اختیارا ولا تولهم محاباه واثره فانهما جماع من ثعب الجور والخیانه و توخ منهم اهل التجربه والحیاء من اهل البیوتات الصالحه والقدم فی الاسلام المتقدمه ...; در امور و کارهای کارمندان و کارگزاران خود دقت کن و پس از این که آنها را امتحان نمودی , به کار بگمار و در تعیین آنان چنین کن : قبل از این که آنها را به کار بگماری , آنان را مورد آزمایش و امتحان قرار بده . به سبب تمایل به شخص , کسی را به کاری منصوب مکن . 
خودسرانه و بدون مشورت و یا استبداد رأی , آنها را به کار مگمار; زیرا این گونه انتخاب خود ظلم و خیانت است«. برای انتخاب کارمندان و کارگزاران دولت , این گونه افراد را انتخاب کن : افرادی که اهل تجربه اند و در کشاکش کارها, ساخته و پرداخته شده اند. دارای صیانت نفس و اهل شرم و حیا و عفت و از خاندان های پاک دامن و صالح باشند و حسن سابقه آنها در اسلام , بیش از دیگران باشد.
چون این افراد با این صفات شایسته اند, از نظر فضایل اخلاقی در درجه اعلای کرامت نفس قرار دارند و آبرومندند و دارای شخصیت و علاقمند به حفظ صیانت و پاکی نفس و روح خویشند و کم ترین طمع را دارند. مدیر و دوراندیشند و در کارها و مسائل عمیق و ژرف نگرند«, (نهج البلاغه , نامه 53). با مراجعه به آیات و احادیث و روایات ائمه معصومین (ع ) می توان شرایط ذیل را برای تشخیص کاندیدای اصلح بیان نمود: 1- با تقوا و پرهیزکار, عادل و پارسا و پرهیز از هرگونه معصیت و گناه.
2- دارای حلم و بردباری و حسن اخلاق و خوش رفتاری با مردم و زیردستان. 
3- دارای زندگی ساده و بی آلایش و بی اعتنا به جلوه های فریبنده دنیا, توأم با رعایت عفت و پاک دامنی در خانواده . امام علی (ع ) می فرمایند:« و ان عملک لیس بطعمه و لکنه فی عنقک امانه ; حکمرانی برای تو طعمه و خوراک نیست , بلکه برگردن تو امانت است» .(نهج البلاغه , نامه 5). 
4 پای بند به اجرای سنت های دینی و انجام واجبات الهی.
5- دارای دانش کافی و آگاهی از فقه اسلامی همراه با بینش عمیق سیاسی و مدیریت کافی و حسن تدبیر برای اداره امور جامعه.
6- از اسباب نامشروع (تخریب , اسراف در تبلیغات و...) برای پیروزی بر رقیب استفاده ننماید. حضرت علی (ع ) در مقابل کسانی که پیشنهاد می دادند برای جذب افراد و جلوگیری از خطر احتمالی به بعضی از آنها سهم بیشتری از بیت المال بدهد, می فرمایند: »اتأمرونی ان اطلب النصر بالجور فیمن ولیت علیه ; به من دستور می دهید که با جور طلب یاری نمایم «, (نهج البلاغه , خطبه 126). 
7- در همه حال مصلحت نظام اسلامی , وحدت و منافع و امنیت ملی را بر مصالح گروهی و جناحی و شخصی خود, مقدم بدارد.
8- براساس آیه کریمه »اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم «, (نساء, آیه 59) همیشه مطیع محض ولایت فقیه بوده , در راستای خط امام و رهبری قدم بردارد. 
9- دشمن ستیز, دوستدار حق و مخالف باطل باشد: »یا ایها الذین آمنوا لاتتخذوا الیهود والنصاری اولیاء«, (مائده , آیه 51) »یا ایها الذین آمنوا لاتتخذوا آبائکم و اخوانکم اولیاء«, (توبه , آیه 23) »اشداءح علی الکفار, رحماءح بینهم «, (فتح , آیه 29)
10- رسول خدا(ص ) می فرماید: »من تقدم علی قوم من المسلمین و هو یری ان فیهم من هو افضل منه فقد خان الله و رسوله والمسلمین ; هر کسی خود را بر قومی مقدم بدارد در حالی که بداند در بین آن ملت فاضل تر از او برای آن کار وجود دارد, آن شخص به خدا و رسول و جمیع مسلمانان خیانت کرده است «, (الغدیر, ج 8, ص 291). بنابراین اگر مسلمان متعهد و واجد شرایط لازم , نامزد ریاست شود, ولی رفیق و رقیب خود را از خود متعهدتر و شایسته تر برای تصدی آن مسؤولیت بداند, چه بسا وظیفه و واجب شرعی این باشد که به نفع او کنار برود. دومین مرحله بعد از شناخت معیارها و شرایط کاندیدای اصلح , شناسایی و تشخیص مصداق آن می باشد. برای تعیین مصداق , باید بررسی شود: الف ) تشخیص وجود شرایط و ملاکات اخلاقی , دینی , تعهد و... در فرد مورد نظر و برتری او نسبت به سایر کاندیداها. در این باره باید گفت که شناخت کامل مسائل معنوی , اعتقادی , تقوا و... در افراد کار بسیار دقیق و حساس است . تا انسان بافردی معاشرت طولانی و نشست و برخاست کافی نداشته باشد, و او را در حالت های مختلف و زمینه های گوناگون آزمایش نکرده باشد, نمی تواند به نتیجه برسد; لذا باید با مرور بر سابقه زندگی فرد و کسب اطلاعات از افرادی که او را در این زمینه ها کاملا می شناسند, آگاهی لازم را به دست آورد. ب ) تشخیص میزان کارآیی , تخصص , توان مدیریتی ، برنامه های علمی و واقع بینانه و... برای این کار نیز باید با سوابق علمی و تحصیلی , سوابق اجرایی و... آشنایی کامل داشته باشد و یا از افراد مورد اطمینان و گروه های مطمئن کسب آگاهی نماید. . ج) بررسی رفتارهای تبلیغاتی ، شیوه های مختلف آن توسط کاندیداها خصوصاً برنامه هایی که از صدا و سیما پخش می شود نظیر مناظره ها از اهمیت ویژه ای برخور دار است مقام معظم رهبری در این زمینه می فرمایند : « خودِ نامزدهاى محترم هم مراقب باشند. نمى پسندد انسان که ببیند یک نامزدى، چه در نطقهاى تبلیغاتى، چه در سخنرانى، چه در تلویزیون، چه در غیر تلویزیون، براى اثبات خود متوسل بشود به نفى آن دیگرى، آن هم با یک استدلال هاى گوناگون؛ به نظر من این درست نیست. قبلاً هم من یک توصیه اى در این مورد کردم، حالا هم در این روزهاى آخر عرض میکنم. نامزدها همه براى یک هدف دارند کار می کنند. هر کسى به نظر خودش یک احساس مسئولیتى، تکلیفى دارد، مى آید میدان. من با مناظره و معارضه و گفتگو و انتقاد مخالفتى ندارم؛ اما سعى کنید این در چهارچوبهاى درست شرعى و دینى انجام بگیرد. مردم، مردم بیدارى هستند، میفهمند، میدانند. این چهار نفر نامزدى که از شوراى نگهبان تأیید شده اند و در اجتماعات گوناگون سخنرانى میکنند، خودِ آن نامزدهاى محترم توجه کنند، مراقبت کنند که در این سخنرانى ها، در این اظهارات، جورى نباشد که منتهى بشود به ایجاد دشمنى و ایجاد نقار؛ با برادرى و با مهربانى پیش بروند. البته اختلاف نظر، اختلاف رأى، اختلاف سلیقه، در مسائل گوناگون، در مسائل شخصى، در مسائل عمومى، یک امر طبیعى است؛ اشکالى هم ندارد. نگذارید این به اغتشاش منتهى بشود. این را خود نامزدهاى محترم هم توجه کنند.» (بیانات در بیستمین سالگرد رحلت امام خمینی(ره)۱۳۸۸/۰۳/۱۴ 
در هر صورت , شناخت کاندیدای اصلح , با توجه به شناخت معیار حق و شرایط و صفات نمایندگان اصلح , ممکن می باشد. اگر فردی نتوانست خودش مصادیق را تشخیص دهد, لازم است به آگاهان عادل و خبره مراجعه کند و براساس شناخت و معرفت کامل وظایف اجتماعی خود را سامان دهد. برای آگاهی بیشتر ر.ک : 1- احمدرضا کشوری , اصول سیاسی اسلام در عهدنامه امام علی (ع ) 2- علی اکبر علیخانی , توسعه سیاسی از دیدگاه امام علی (ع ) 3- انتخابات از نظر اسلامی و قانون اساسی , ماهنامه پاسدار اسلام

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.