وَاَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَقرَبینَ ۱۳۹۰/۸/۱۹ - ۶۳ بازدید

[کامل از کد۲۸۹۵۴]در آیه ۲۱۴ و ۲۱۵ سوره شعراء می خوانیم «وَاَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَقرَبینَ وَ اخْفِضْ جَناحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤمِنینَ» [خویشاوندان نزدیکت را انذار کن و بال و پر خود را برای مؤمنانی که از تو پیروی می کنند بگستران] این آیات داستان معروفی دارد که تقریباً همة مورخان اسلامی آن را نوشته اند .
[کامل از کد۲۸۹۵۴]
در آیه ۲۱۴ و ۲۱۵ سوره شعراء می خوانیم «وَاَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَقرَبینَ وَ اخْفِضْ جَناحَکَ لِمَنِ اتَّبَعَکَ مِنَ الْمُؤمِنینَ» [خویشاوندان نزدیکت را انذار کن و بال و پر خود را برای مؤمنانی که از تو پیروی می کنند بگستران] این آیات داستان معروفی دارد که تقریباً همة مورخان اسلامی آن را نوشته اند . در تفسیر این آیه روایتی دیده می شود که به گفته «طبرسی» در «مجمع البیان» نزد خاص و عام مشهور است ، و نیز به گفته «حاکم حسکانی» در «شواهد التنزیل» (براء بن عازب) می گوید هنگامی که آیه «وَاَنْذِرْ عَشیرَتَکَ الاَقْرَبینَ» نازل شد ، پیامبر (ص) بنی عبدالمطلب را که چهل نفر بودند جمع کرد و غذایی برای آنها فراهم ساخت و فرمود بنام خدا نزدیک شوید و بخورید، سپس ظرفی از شیر آوردند و فرمود «به نام خدا بنوشید» ، فردا نیز آنها را دعوت کرد و غذا و نوشیدنی فراهم ساخت ، سپس آنها را انذار و بشارت داد ، و فرمود من دنیا و آخرت را برای شما آورده ام ، اسلام بیاورید و اطاعت کنید تا هدایت شوید»، سپس فرمود «وَ مَنْ یُؤاخینی (مِنْکُمْ) وَ یُوازِرُنی یَکونُ وَلیّی وَوَصیّی بَعدی وَ خَلیفَتی فی اَهْلی وَ یَقتضی دَیْنی (...)»[چه کسی از شما حاضر است با من برادری کند و مرا یاری نماید و بعد از من وصی و جانشین من در خانواده ام باشد، و دین مرا ادا کند؟] همه خاموش ماندند ، این سخن را سه بار تکرار فرمود و همچنان همه خاموش بودند، ولی علی (ع) می فرمود «من این کار را می کنم» ، پیامبر (ص) فرمود تو خواهی بود. جمعیّت برخاستند و به ابوطالب می گفتند «برو اطاعت فرزندت (علی) را کن که محمد (ص) او را امیر تو ساخت». (شواهد التنزیل ۱/۴۲۰) ابن اثیر در کتاب «کامل» خود می گوید پیامبر (ص) فرمود «اَیُّکُمْ یُوازِرُنی عَلی هذا الاَمْرِ عَلی اَنْ یَکُونَ اَخی وَ وَصِیّی وَ خَلیفَتی فیکُمْ» [کدام یک از شما مرا یاری در این کار می کند تا برادرم و وصیّم و جانشینم در میان شما باشد]؟ و بعد از آن که همه جواب منفی دادند یا ساکت شدند، علی(ع) عرض کرد «اَنَا یا نَبیَّ الله اَکُونُ وَزیرکَ عَلَیْهِ» و پیامبر (ص) فرمود «اِنَّ هذا اَخی وَوَصِیّی وَ خَلیفَتی فیکُمْ فَاَسْمِعُوا لَهُ وَ اَطیعُوا». (کامل ۲/۶۳) جالب اینکه در این حدیث نیز تعبیر به «خلیفتی فیکم» «جانشین من در میان شما» شده است، و در واقع این یکی از معجزات پیامبر(ص) است که در آن روز که علی(ع) سیزده سال بیشتر نداشت چنین جمله ای را قاطعانه به او گفت . چه کسی می توانست پیش بینی کند که این کودک سیزده ساله در آینده یکی از بزرگترین مردان جهان بشریّت خواهد شد و سزاوار است جانشین پیامبر(ص) گردد، و همه سخن او را بشنوند و سر بر فرمان او نهند. و باز جالب اینکه این سخن را پیامبر (ص) هم در اوائل دعوتش در یوم الانذار بیان کرد، و هم در ماههای آخر عمر مبارکش در غدیر خم ، آیا این سخن بهترین دلیل بر امامت علی (ع) نیست؟ پیام قرآن ج ۹، حضرت آیت الله مکارم شیرازی و سایر همکاران به نقل از سایت تبیان
[پایان کد انتخابی] (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۸/۱۰۰۱۲۶۸۷۵)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.