یاد آوری آیات حفظ شده ی قرآن در قیامت ۱۳۹۳/۹/۱۵ - ۱۴ بازدید

لازم است بدانیم که حافظه دنیوى با حافظه اخروى در تباین نیست؛ یعنى، این گونه نیست که این دو، دو موجود مستقل بوده باشند و به همدیگر هیچ گونه ربطى نداشته باشند. بلکه حافظه اخروى در پوشش روح همان حافظه دنیوى خواهد بود، البته با وجوه کامل تر. به این سبب هر آنچه را که حافظه دنیوى در دنیا ضبط کرده در آخرت بازگو خواهد نمود.

1015.jpgلازم است بدانیم که حافظه دنیوى با حافظه اخروى در تباین نیست؛ یعنى، این گونه نیست که این دو، دو موجود مستقل بوده باشند و به همدیگر هیچ گونه ربطى نداشته باشند. بلکه حافظه اخروى در پوشش روح همان حافظه دنیوى خواهد بود، البته با وجوه کامل تر. به این سبب هر آنچه را که حافظه دنیوى در دنیا ضبط کرده در آخرت بازگو خواهد نمود. مرگ عامل نابود کننده وجود انسانى به شمار نمى آید، بلکه با مرگ در حقیقت به قول استاد مطهرى در کتاب عدل الهى حیات سعه و گسترش پیدا مى کند، لذا چنان که حافظه قبل از خواب با حافظه بعد از خواب یکسان بوده و تغییرى در آن حاصل نمى شود در حافظه قیامت هم مسأله به همین نحو خواهد بود.

افزون بر آن، علت این ثبات، جز غیرمادى بودن روح و مسائل مربوط به آن چیز دیگرى نمى تواند باشد و از اینجا می توانیم به پرسش بالا هم پاسخ دهیم که وقتى دانستیم روح یک امر مجرد است و علمى هم که در قوه حافظه جا مى گیرد به نوبه خود مثل روح امر غیر مادى است به راحتى مى توانیم به این مطلب برسیم که هر آنچه را که آدمى یاد مى گیرد محال است مرور زمان آن را از بین ببرد.

بله، مقدار انباشتگى مطالب بى شمار در حافظه و نوع قدرت حافظه در دسته بندى آنها و محدود بودن توجه به آنها از جانب حافظه و قواى دیگر، خود مى تواند عامل فراموشى به صورت مقطعى محسوب گردد. سپس آیات حفظ شده در قوه حافظه حتى در روز قیامت هم محفوظ خواهد ماند. آنچه که مى تواند در آن روز به انسان کمک نماید. همان ایمان داشتن به خداوند متعال و عمل صالح است. چرا که اگر این امر با روح و دل انسان عجین شود، در روز قیامت همین روح هم زمینه استفاده از قواى خود را از جمله قوه حافظه را به انسان خواهد داد و إلّا با فقدان ایمان حتى حفظ قرآن هم در آن روز دردى را دوا نخواهد نمود.

خلاصه، اگر انسان در کنار حفظ قرآن، واجبات الهى را انجام دهد و از محرمات اجتناب بکند مى تواند به سعادت اخروى هم بسیار امیدوار باشد.

غلامرضا کاویان
آذر ۱۳۹۳

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.