یالثارات الحسین ۱۳۹۱/۰۵/۲۴ - ۴۳۵ بازدید

شعار« یالثارات حسین» یعنی چه؟

این عبارت شعار خونخواهان امام حسین(ع) و کسانی که برای انتقام خون او قیام کردند می باشد. حضرت صادق(ع) در حدیثی در بیان اوصاف یاران امام زمان(ع) می فرماید: و هم من خشیه الله مشفقون یدعون بالشهاده و یتمنون ان یقتلوا فی سبیل الله، شعارهم: یالثارات الحسین(ع) ...(مستدرک الوسائل ‌ج ۲، ص ۲۶۵).. یاران مهدی(ع) از ترس خدا بیمناک و ترسانند و شهادت و کشته شدن در راه خدا را طلب و آرزو می کنند و شعار آنها «یالثارات الحسین(ع)» می باشد.توضیح عبارت بالا این است که از نظر ادبی، این عبارت، برای استغاثه و فریادرس خواستن است. فردی که از او کمک خواسته شود «مستغاث» و کسی که هدف کمک به اوست «مستغاث له» نام دارد. مستغاث معمولا با لام مفتوحه به کار می رود مثل: «یا لزید للمظلوم»، یعنی ای زید به فریاد مظلوم برس.
و گاهی مستغاث با الف به کار می رود، مثل: «یا قوما للمظلوم»،‌ یعنی ای قوم به فریاد مظلوم برسید.(مبادی العربیه، حمید محمدی، قسم نحو، ص ۲۰۹).
حال با توجه به نکات بالا معنای عبارت کمک خواستن و طلب یاور برای انتقام خون حسین(ع) می باشد.
نهضت توابین به رهبری سلیمان بن صرد خزاعی و نیز قیام مختار در کوفه، به انگیزة خونخواهی خون پاک سید الشهداء(ع) بود و شعارشان «یا لثارات الحسین» بوده است. خود خداوند نیز خونخواه حسین(ع) است چنان چه در دعاها وارد شده که «اشهد ان الله تعالی الطالب بثارک» شهادت می دهم که خداوند متعال، خون خواه خون تو است.(مفاتیح الجنان، ص ۵۵۷).
برای آگاهی بیشتر ر.ک: فرهنگ عاشورا،‌ جواد محدثی، ص ۱۲۴. (لوح فشرده پرسمان، اداره مشاوره نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ها، کد: ۱/۱۰۰۱۱۱۶۷۰)

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.