یحیی در زبان امام حسین (ع) ۱۳۹۳/۰۹/۲۹ - ۲۴۱۰ بازدید

چرا امام حسین(ع) در طول سفر به کربلا از حضرت یحیی(ع) زیاد یاد میکردند؟

روزی به حضرت یحیی خبر رسید :هرود عاشق دختر برادر خود بنام هرودیا شده است و قصد ازدواج با او را دارد ان حضرت با این ازدواج غیر قانونی مخالفت کرد .خبر مخالفت یحیی به هرود رسید. هرودیا سر یحیی را به عنوان مهریه طلب نمود . شاه با این درخواست موافقت کرد و دستور داد سر یحیی را ببرند. سپس سر او را در ظرفی زرین به هرودیا تقدیم کرد.حضرت یحیی بن زکریا(ع) یکی از پیامبران بنی اسرائیل است که نام مبارکش پنج بار در قرآن آمده است.زندگی نامه اجمالی حضرت یحیی
حضرت زکریا(ع) با بانویی به نام ایشاع ازدواج کرد. سالها گذشت ، هر دو به سن پیری رسیدند ولی دارای فرزند نشدند.حضرت زکریا(ع)با این که ۱۲۰ سال از عمرش گذشته بود و همسرش ۹۸ سال داشت [۱] ازدرگاه خداوند تقاضای فرزند کرد. فرشتگان به اوبشارت دادند که خداوند پسری به نام یحیی(ع) به تو عطا خواهد کرد، و چنین نامی تاکنون کسی نداشته است. [۲] [۳]
نبوت و کتاب حضرت یحیی(ع)
حضرت یحیی (ع)در کودکی به مقام نبوت رسید و خداوند در همین سن آن چنان او را از عقل و درایت و هوش برخوردار نمود که شایستگی مقام نبوت را پیدا کرد.
مقام یحیی(ع)در پیشگاه خداوند آن چنان در سطح بالایی است که خداوند می‌فرماید: «وَ سَلامٌ عَلَیهِ یوْمَ وُلِدَ وَ یوْمَ یمُوتُ وَ یوْمَ یبْعَثُ حَیا؛ و سلام بر او آن روز که تولد یافت، و آن روز که می‌میرد، و آن روز که زنده و برانگیخته می‌شود.» [۴]
از امتیازات حضرت یحیی (ع)این که: خداوند او را به عنوان تصدیق کننده نبوت حضرت مسیح (ع)و به عنوان رهبر و بسیار عفیف و پرهیزکار و پیامبری از صالحان، معرفی می‌کند [۵] گر چه از ظاهر آیه ۱۲ سوره مریم استفاده می‌شود که او دارای کتاب مستقل بوده، ولی منظور از کتاب در این آیه، همان تورات است. او مروج آیین حضرت موسی(ع)بود، وقتی که عیسی(ع)به مقام نبوت رسید، به او ایمان آورد و مروج آیین حضرت مسیح(ع) گردید. حضرت یحیی(ع)سه سال یا شش ماه از حضرت عیسی(ع)بزرگتر بود. [۶]
شباهت عیسی (ع)و یحیی (ع)
حضرت یحیی(ع)و حضرت مسیح(ع) نسبت به هم شباهتهایی در امور زیر داشتند:
زهد و پارسایی فوق العاده. ترک ازدواج،‌ که آنها براثر شرایط خاص زندگی برای تبلیغ احکام الهی مجبور به سفرهایی بودند و ناچار مجرد زندگی می‌کردند.
تولد اعجاز آمیز، که یحیی در سنین پیری پدر و مادر، از آنها به دنیا آمد، و عیسی(ع)بدون پدر متولد شد.
یحیی و عیسی، با همدیگر خویشاوندی نزدیک داشتند (یحیی پسر خاله حضرت مریم(ع)مادر عیسی(ع)بود.)شباهت دیگر این که هر دو در کودکی به مقام نبوت رسیدند.
یحیی و عیسی(ع) با همدیگر الفت و انس خاصی داشتند، و هم چون دو برادر عرفانی، ارتباط تنگاتنگی در میانشان بود. تا آن جا که در روایت آمده:
مدتی پس از فوت حضرت یحیی(ع) ، حضرت عیسی(ع) که از فراق او دلتنگ شده بود، کنار قبر یحیی (ع)آمد و از درگاه خدا خواست تا یحیی(ع)را زنده کند.
دعایش به اجابت رسید، یحیی(ع)زنده شد و از میان قبر بیرون آمد و به عیسی (ع)گفت:
«از من چه می‌خواهی؟»عیسی (ع)گفت: «اُرید ان تؤبسنی کما کنتُ فی الدنیا؛ می‌خواهم با من انس و الفت بگیری همان گونه که در دنیا با هم مأنوس بودیم.»
یحیی(ع)گفت: «ای عیسی! هنوز از مرارت و سختی مرگ، آرامش نیافته‌ام، می‌خواهی مرا به دنیا برگردانی! تا بار دیگر به سختی مرگ مبتلا شوم.» این را گفت و سپس به قبر خود بازگشت. [۷]
در روایات معراج آمده، پیامبر اسلام فرمود: در شب معراج هنگام سیر در آسمانها، وقتی که به آسمان دوم رسیدم، ناگاه دو مرد شبیه هم را دیدم، به جبرئیل گفتم: اینها کیستند؟ گفت: «دو پسرخاله همدیگر، یحیی و عیسی(ع)هستند.» بر آنها سلام کردم، و آنها بر من سلام کردند، برای آنها از درگاه خدا طلب آمرزش کردم، آنها نیز برای من طلب آمرزش نمودند، و به من گفتند: «مرحباً بالاَخِ الصالح و النبی الصالح؛ آفرین بر برادر شایسته و پیغمبر شایسته.» [۸]
از شباهتهای یحیی(ع)با عیسی(ع)این که یحیی(ع)را طاغوت زمانش کشت و سرش را از بدنش جدا کرد.در مورد حضرت مسیح(ع)نیز طاغوتیان زمان می‌خواستند او را به دار آویزان کنند، که اشتباهی رخ داد و شخص دیگری را به جای عیسی(ع)کشتند، و عیسی(ع)به سوی آسمانها صعود نمود.
پیامبری حضرت یحیی (ع)در خردسالی
در آیه ۱۲ سوره مریم می‌خوانیم؛ خداوند می‌فرماید:«یا یحْیى خُذِ الْکِتابَ بِقُوَّهٍ وَ آتَیناهُ الْحُکْمَ صَبِیا؛ ای یحیی! کتاب (خدا) را با قوت بگیر و ما فرمان نبوت را در کودکی به او دادیم.»
حضرت زکریا(ع) وقتی که به شهادت رسید، حضرت یحیی(ع)خردسال بود، مقام نبوت به او رسید. [۹]این قول بنابر آن است که زکریا(ع)در این هنگام از دنیا رفته است. و این از امتیازات حضرت یحیی (ع)است که نخستین پیامبری بود که در کودکی به پیامبری رسید.درست است که دوران شکوفایی عقل انسان معمولاً حد و مرز خاصی دارد، ولی می‌دانیم که همیشه در میان انسانها افراد استثنایی وجود دارند. چه مانعی دارد که خداوند در شرایط خاصی، بعضی از پیامبران یا امامان ـ علیهم السلام ـ را در همان خردسالی، شایسته مقامات عالی کند.
شهادت جانسوز حضرت یحیی(ع)
در بیت المقدس پادشاهی هوسباز به نام «هیرودیس» (یا هردوش) بود، که از طرف قیاصره روم در آن جا فرمانروایی می‌کرد، برادرش بهنام دختری به نام «هیرودیا» داشت. پس از آن که فیلبوس از دنیا رفت، هیرودیس با همسر برادرش ازدواج کرد.
هیرودیس شاه هوسباز، عاشق دختر هیرودیا دختر زیبای برادرش شد، به طوری که زیبایی هیرودیا او را در گرو عشق آتشین خود قرار داده بود، از این رو تصمیم گرفت با او که برادر زاده، و دختر همسرش بود، ازدواج کند. این خبر به پیامبر خدا حضرت یحیی(ع)رسید، آن حضرت با صراحت اعلام کرد که این ازدواج برخلاف دستورات تورات است و حرام می‌باشد. سر و صدای این فتوا در تمام شهر پیچید و به گوش آن دختر (هیرودیا) رسید، او کینه یحیی(ع)را به دل گرفت، چرا که او را بزرگترین مانع بر سر راه هوسهای خود می‌دانست و تصمیم گرفت در یک فرصت مناسبی از او انتقام بگیرد.ارتباط نامشروع هیرودیا با عمویش هیرودیس بیشتر شد، و زیبایی او شاه هوسران را شیفته‌اش کرد به طوری که هیرودیا آن چنان در شاه نفوذ کرد، که شاه به او گفت: «هر آرزویی داری از من بخواه که قطعاً انجام خواهد یافت.»
هیرودیا گفت: من هیچ چیز جز سر بریده یحیی(ع)را نمی‌خواهم، زیرا او نام من و تو را بر سر زبانها انداخته و همه مردم را به عیبجویی ما مشغول نموده است. و طبق پاره‌ای از روایات، مادر هیرودیا (که همسر شاه بود) هیرودیا را وادار کرد، که شاه را مجبور به قتل یحیی(ع)کند، به این ترتیب که به شوهرش شراب داد، و دخترش را آرایش کرده با لباسهای پرزرق و برق نزد شاه فرستاد و به او گفت: اگر شاه به طرف تو آمد تمکین نکن. مگر سر بریده یحیی(ع)را در آن جا حاضر کند... [۱۰]
در سالروز جشن تولد هیرودیس پادشاه فلسطین طبق پاره‌ای از روایات،یحیی بن زکریا(ع)در محراب عبادت در مسجد بیت المقدس به سر می‌برد،مأموران جلاد سراغ او آمدند و او را دستگیر کرده و به مجلس شاه بردند، شاه در همان جا فرمان داد سر از بدن او جدا کردند و سر بریده‌اش را در میان طشت طلا نهادند و آن گاه که هیرودیا تسلیم هوسهای شاه گردید، سر بریده یحیی(ع)به سخن آمد و در همان حال نهی از منکر کرد و خطاب به شاه فرمود: «یا هذا اِتَّقِ اللهِ لا یحِل لکُ هذه؛ آی شخص از خدا بترس این زن بر تو حرام است.» به این ترتیب حضرت یحیی(ع)مظلومانه به شهادت رسید. امام حسین علیه السلام از این جهت به یحیی شباهت دارد که هر دو را به شهادت رسانده و در میان تشت گذاشته اند . [۱۱
-------------------------------------------------------------------------
br> ۱. ↑ مجمع البیان، ۱ و ۲، ص ۴۳۹.
۲. ↑ مریم/سوره۱۹، آیه۷.
۳. ↑ آل عمران/سوره۳، آیه۳۹.
۴. ↑ مریم/سوره۱۹، آیه۱۵.
۵. ↑ آل عمران/سوره۳،آیه ۳۹.
۶. ↑ علامه مجلسی،بحار الانوار، ج ۱۴، ص۱۶۹.
۷. ↑ علامه مجلسی،بحار الانوار، ج ۱۴، ص ۱۸۷.
۸. ↑ علامه مجلسی،بحار، ج ۱۸، ص ۳۲۵.
۹. ↑ . نور الثقلین، ج ۳، ص ۳۲۵.
۱۰. ↑ علامه مجلسی،بحار، ج ۱۴،ص ۱۸۱.
۱۱. ↑ اقتباس از تاریخ انبیاء عماد زاده، ص ۷۱۶ -۷۱۷.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.