یوگا و شیطان پرستی ۱۳۹۳/۰۵/۱۶ - ۲۲۰۹ بازدید

سلام حکم ورزش یوگا چیست؟ آیا حرکات آن شیطان پرستی است؟

ورزش یوگااز نظر شرعی مورد تایید نیست ولی چنانچه همراه آن گناهی صورت نگیرد و مفسده ای هم نداشته باشد اشکال ندارد. در واقع، تکنیک های جسمی یوگا به خودی خود خلاف شرع نیست؛ اما بعضی از مبانی و ریشه های عقیدتی یوگا که در بین یوگی های هند وجود دارد، مانند تقدس شیوا و کالی و اذکاری که جهت تقرب به این خدایان در هند بین یوگی ها متداول است، با مبانی اسلامی قابل جمع نیست و ناسازگار است و حتی شرک محسوب میشود. همچنین، بعضی ریاضت ها و حبس های سفارش شده در یوگا، مخالف بعضی مبانی اسلامی است. اسلام رهبانیت را نفی کرده است و اگر این مراقبت ها، باعث شود انسان از سیر عادی و طبیعی زندگی خارج شده و گوشه گیر شود تا به قدرت و مقام معنوی برسد، خلاف دستورات اجتماعی اسلام است. در اسلام زندگی با مردم و جامعه و رسیدن به قرب خدا از کانال زندگی با خانواده و مردم توصیه شده است و هر گونه کار افراطی در اسلام مذمت شده است.
پیرامون حرکات یوگا و تشابه آن با شیطان پرستی نیز باید گفت، کالی خدایی است که نماد شرارت و هلاکت است که جایگاهی خاصی در یوگا دارد و چنین نگاهی به کالی، با نگاه شیطان پرستان به شیطان یکی است. البته منظور این نیست که یوگی‌ها شیطان پرستند اما نگرش هر دو به یک قطب شر که در عرض خدا عرض اندام می کند مشترک است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.