پرچم امام زمان(عج) ۱۳۹۱/۰۴/۱۸ - ۸۹۰۶ بازدید

پرچم وقت ظهور حضرت چه رنگی است؟

هر حکومتی دارای پرچمی است که به وسیله آن شناخته می شود. هر قیام و انقلاب نیز پرچمی خاص با شعاری خاص دارد. انقلاب جهانی حضرت مهدی نیز پرچم مخصوص دارد که در آن زمان، نمایانگر انقلاب و اهداف آن حضرت است و شعاری نیز بر آن نوشته شده است اما رنگ این پرچم در روایات بیان نشده است . در روایتی آمده است که بر روی آن پرچم نوشته شده است: گوش شنوا داشته باشید و از حضرتش اطاعت کنید.و در جای دیگر آمده است: شعار پرچم امام زمان (عج) «البیعة لله» بیعت مخصوص خداوند است.( مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج52، ص305.2. اثبات الهداة، ج3، ص582 ) البته بر اساس روایات امام مهدی همراه با پرچم رسول خدا صلى الله علیه وآله که از پارچه مخمل و چهار گوشى که در آن سنگى قرار دارد قیام میکند ، آن پرچم از زمان رحلت رسول الله صلى الله علیه وآله باز نشده و تا قیام حضرت مهدى علیه السلام نیز باز نخواهد شد . خداوند آنحضرت را به سه هزار فرشته یارى کرده که از پشت سر و روبرو ، مخالفین آن حضرت را میزنند. ابو حمزه ثمالی از امام باقر علیه السلام روایت می کند که فرمود:« گویا قائم علیه السلام را می بینم که بر نجف و کوفه مسلط شده است. هنگامی که بر نجف مشرف شد، پرچم رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را می‌گستراند و فرشتگان بدر بر آن فرود می‌آیند. عمود آن پرچم از ستون‌های عرش و رحمت خداست، و فرشتگان به یاری و پیروزی خدا آن را حرکت می‌دهند. مهدی علیه‌السلام با آن پرچم به جنگ هیچ گروهی نمی‌رود مگر این که خداوند آنان را هلاک می‌کند.» ابوحمزه پرسید:« آیا این پرچم نزد شما مخفی است تا قائم علیه السلام ظهور کند، یا برایش آورده می شود؟» امام فرمود:« جبرئیل آن را نزد حضرت مهدی علیه السلام می آورد.»
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم نیز در روایتی فرمود: حضرت مهدی علیه السلام پرچمی دارد که وقتی زمان ظهورش فرا می رسد، آن پرچم خود به خود باز می شود و خداوند آن را به سخن در می‌آورد. آن پرچم به حضرت مهدی علیه السلام ندا می‌دهد: « ای ولی الله! خارج شو و دشمنان خدا را بکش.» بحار الانوار 52 / 320 حدیث 41 - ص 328 حدیث 48 - ص 361 حدیث 130
امام صادق (ع) فرمود: «مَعَهُ رَایَةُ رَسُول اللّه (ص)؛ همراه او پرچم پیامبر اکرم است.»آن گاه آن حضرت در پاسخ شخصی که پرسید: «آیا نزد او است یا این‌که برای او آورده می شود؟ فرمود: «بلکه جبرئیل آن را خواهد آورد.»سپس فرمود: با آن پرچم، بر هیچ [قوم ستمگری] نمی گذرد، مگر آن‌که خداوند آن‌ها را هلاک می سازد.( نعمانی، الغیبة، ص309، ح4؛ و ر.ک: کمال الدین و تمام النعمة، ج2، ص672، ح23)
شبیه همین روایت از امام سجاد علیه السلام نیز نقل شده است.اهمیّت این امر، به قدری است که در غیبت نعمانی بابی تدوین شده است با این عنوان که پرچم پیامبر(ص) بعد از جنگ جمل، باز نخواهد شد؛ مگر به دست قائم . امام صادق علیه السلام دربارة آن پرچم به ابوبصیر فرمود:ای ابا محمد! به خدا سوگند! آن پرچم نه از پنبه است و نه از کتان و نه از ابریشم و نه از حریر. سپس در پاسخ از جنس آن، فرمود:از ورق (برگ) بهشتی است. رسول خدا صلی الله علیه و آله روز بدر، آن را برافراشت و بعد، آن را در هم پیچید و به علی علیه السلام داد. همچنان نزد علی علیه السلام بود، تا هنگامی که روز بصره فرا رسید، آن را برافراشت. و خداوند پیروزی را نصیب او ساخت. سپس آن حضرت آن را در هم پیچید و آن این‌جا نزد ما است. هیچ کس آن را نخواهد گشود، تا آن گاه که قائم (عج) قیام کند و چون او قیام نمود، آن را برخواهد افراشت.همان، ص307، ح2
و از امام علی علیه السلام روایت شده است:آن‌گاه که مهدی پرچم خویش را به اهتزاز در آورد، بین مشرق و مغرب برای او روشن خواهد شد. کمال الدین و تمام النعمة، ج2، ص653، ح17.
در هر حال درباره رنگ این پرچم مطلب خاصی ذکر نشده است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

میهمان
سلام اگه میشه بگویید رنگ پرچم امام زمان (عج) چه رنگی هست
پرسمان
سلام علیکم، همان گونه که اشاره شد ُ در روایات مطلبی درباره رنگ پرچم امام زمان نیامده و صرفا در مورد ویژگی ها و نوشته های آن مطلب نقل شده است. به همین جهت کسی از رنگ پرچم امام زمان اطلاعی ندارد. انقلاب جهانی حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز پرچم خاصی دارد و بر آن شعاری نقش بسته است. از روایات اسلامی ـ اعم از شیعه و سنی ـ استفاده میشود که پرچم پرافتخار حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف هنگام ظهور، همان پرچم حضرت رسول الله صلی الله علیه وآله است.

امام صادق علیه السلام فرمود: «مَعَهُ رَایَهُ رَسُول اللّه صلى الله علیه وآله». آنگاه حضرت در پاسخ شخصى که پرسید: آیا نزد او است یا اینکه براى او آورده مىشود؟ فرمود: «بلکه جبرئیل آن را خواهد آورد». بعد از آن ایشان فرمود: «با آن پرچم بر هیچ [قوم ستمگرى] نمى گذرد، مگر آنکه خداوند آنها را هلاک مى سازد». شبیه همین روایت از امام سجاد علیه السلام نیز نقل شده است. اهمیت این امر به قدرى زیاد است که در غیبت نعمانى بابى تدوین شده با این عنوان که پرچم پیامبر بعد از جنگ جمل، هرگز باز نخواهد شد؛ مگر به دست قائم علیه السلام .امام صادق علیه السلام درباره آن پرچم به ابوبصیر فرمود:«یا اَبا مُحَمَّدٍ ما هِىَ وَاللَّهِ قُطْنٌ وَلاکَتانٌ وَلاقَزٌّ وَلاحَریرٌ. قُلْتُ: فَمِنْ اَىِّ شَىْءٍ هِىَ قالَ مِن وَرَقِ الجَنّهِ نَشَرَها رَسُولُ اللّهِصلى الله علیه وآله یَومَ بَدرٍ ثُمَّ لَفَّها وَدَفَعَها اِلَى عَلىٍعلیه السلام فَلَمْ تَزَلْ عِنْدَ عَلىٍّ حَتَّى اِذا کانَ یَوْمَ البَصْرَهِ نَشَرَها اَمیرُالمُؤمِنینَ فَفَتَحَ اللَّهُ عَلَیهِ ثُمَّ لَفَّها وَهِىَ عِندَنا هُناکَ لا یَنْشُرُها اَحَدٌ حَتَّى یَقُومَ القائِمُ فَاِذا هُوَ قامَ نَشَرَها…» «اى ابامحمد! به خدا قسم آن پرچم نه از پنبه است و نه از کتان و نه از ابریشم و نه از حریر، عرض کردم: پس از چه چیزى است؟ فرمود: از ورق (برگ) بهشتى است. رسول خدا صلی الله علیه وآله در روز بدر آن را برافراشت، و بعد آن را در هم پیچید و به على علیه السلام داد. پس همچنان نزد على علیه السلام بود تا هنگامى که روز بصره فرا رسید، آن را برافراشت. پس خداوند پیروزى را نصیب او ساخت. سپس آن حضرت آن را در هم پیچید و آن اینجا نزد ما است. هیچ کس آن را نخواهد گشود تا آن گاه که قائم علیه السلام قیام کند و چون او قیام نمود، آن را برخواهد افراشت.» و ... . ر.ک: عصر ظهور علی کورانی

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.