پس گرفتن هدیه ۱۴۰۰/۰۵/۳۱ - ۵۶۴ بازدید

وقتی کسی چیزی را هدیه میگیرد از این به بعد او صاحب اختیار و مالک حقیقی ان هدیه است؟؟اگر هدیه دهنده بعد از مدتی پشیمان شود و طالب پس گرفتن هدیه شود یا به هردلیلی مثل ایجاد اختلاف بین دو طرف یا خساست و دلبستگی شدید او به اموالش،به طور غیر مستقیم یا مستقیم در اون هدیه اختیار داری کند یا ابراز نارضایتی و پشیمانی از هدیه دادن به اون طرف بکند،
در این صورت ان هدیه چه حکمی برا هدیه گیرنده دارد و باید چه کار کند؟
راستش اگه قرار باشه که هرکس هر وقت دلش خواست چیزی را که بخشیده پس بگیرد یا
منت اش را بدهد دیگر ان فرد نمی تواند برنامه ریزی کند و این دور از عدالت هست.
سوال بعدی اینکه کلا به چه چیز هدیه گفته میشود،ایا رضایت قلبی فرد شرط است؟
و ایا از کسی که اهل منت و سرزنش است یا بشدت وابسته اموالش هست ،اشکال دارد هدیه اش را بپزیریم؟؟با توجه به اینکه اتفاقا اگر درخواست این افراد را رد کنیم بسیار ناراحت و عصبانی میشوند!
من بیشتر میخواهم حکم شرعی و فقهی ان را بدانم.
لطفا راهنمایی کنید🙏

اگر هدیه دهنده از ارحام باشد بعد از دادن هدیه نمی تواند پس بگیرد . 2- اگر هدیه گیرنده تغییری در هدیه بدهد یا بفروشد بعد از تغییر هدیه دهنده نمی تواند باز پس گیرد 3- گرفتن چیز از این افراد مانعی ندارد ولی باید آماده پس دادن بود و یا بلافاصله در آن تغییری ایجاد کرد یا فروخت تا نتواند باز پس گیرد .4- در هدیه رضایت قلبی در موقع دادن لازم است .

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.