پشیمانی از ارتباط با دختر و تلاش برای فراموش کردن او ۱۳۹۳/۰۴/۰۱ - ۲۵۲۰ بازدید

بنده به طور کاملا رسمی و از طریق خانواده به دنبال فرد مناسبی برای ازدواج هستم. علاوه بر خانواده خودم هم از طریق دوستان متاهل و محیط دانشگاه اگر مورد مناسبی به نظر برسه به خانواده پیشنهاد میدم. چند وقت پیش دختری رو دیدم که مناسب بود و بعد تحقیقات متوجه شدم شرایط تقریبا مناسب هستش. در مرتبه اول خواستگاری موفق نبودیم. در این حین من و دختر خانم با هم صحبتی کردیم. صحبت هامون بدون اینکه خانواده اطلاع داشته باشن داشت زیاد میشد. من هدفم پیداکردن راهی بود که دوباره ماجرا رو شروع کنم و خواستگاری بریم. اما شاهد بودم که دختر خانم از بنده توقع رفتار عاطفی داشتن. من در اوایل اعتنا نمیکردم و امتناع کردم. ایشون اصرار کردن. در نهایت من حداقل رفتار رو به صورت کلامی نشون میدادم. اما ایشون اصرار داشتن که تنها کلامی نباشه. ایشون توقع داشتن رفتار من بروز و ظهور بیشتری داشته باشه. از من میخواستن دستشون رو یگیرم یا در آغوششون بگیرم و هر از گاهی اصرار بوسه از من داشتن. من به ناچار چون تهدید به ترک میکردن قبول میکردم. چون ایشون رو دوست داشتم و نمیخواستم از دستشون بدم. پسری نیست که بدش بیاد اما من دوست نداشتم قبل محرمیت این اتفاق ها بیفته. اما ایشون کمتر تمایل داشت در مورد مسائل جزئی تر زندگی حرف بزنیم. چندین مرتبه از جواب دادن به سوال های من در میرفتن و جواب نمیدادن. با توجه به مذهبی بودن ایشون و خانوادشون و اینکه طبق بررسی خانواده خوبی به نظر میرسیدن این رفتارها برای من عادی نبود اما به حساب اینکه ایشون هم به من دل بستن میذاشتم. اما شاهد بودم که برای طرح مسائل خواستگاری و راضی کردن خانوادشون کمترین تلاش رو میکردن. من به ایشون ابراز می کردم که دوستشون دارم اما ایشون نه. علی ای حال به سبب گیردادن های مادر ایشون ماجرا از سمت خانواده بنده تموم شد. من بنا داشتم که کمی مقاومت کنم اگه دل دخترخانم هم با من باشه اما نه تنها چیزی نگفتن بلکه رفتارشون طردگونه بود...سوال مهمی که ذهن من رو گرفته اینه که من همیشه شنیدم پسرها هوس گونه رفتار میکنن اما در اینجا برای خودم چنین که نبود هیچ بلکه مقداری از علائم رو در دخترخانم میدیدم. دخترها هم مانند پسرها هوس باز میشن؟ ممکنه چون ایشون خواستگار زیاد داشتن من رو بازیچه خودشون قرار داده باشن؟ این قضیه برای من جا نیفتاده. میگن بروز رفتار عاطفی از سمت پسرها هیچوقت از ذهن دخترها نمیره اما من تو این مورد دیدم که ایشون خیلی راحت فراموش کرده و من هنوز نتونستم فراموش کنم...خیلی ممنون میشم که راهنماییم کنید...با تشکر...

زدست دیده و دل هر دو فریاد // که هر چه دیده بیند دل کند یادبسازم خنجری نیشش ز فولاد // زنم بر دیده تا دل گردد آزاددانشجوی ارجمند؛ از حسن اعتماد شما و اینکه چنین مساله مهمی از زندگیتان را با ما در میان گذاردید، مسروریم. خوشحالیم که می‌توانیم با شما گفتگو کنیم و درباره سوالی که مطرح کرده‌اید، در حد توان، راهنمایی‌تان نماییم.برادر گرامی در مورد صلاحیت این دختر برای ازدواج و دارا بودن معیارها و ملاکهای همسر مناسب چیزی نمی گوییم بلکه فقط توجه شما را به متن زیر جلب می کنیم و تشخیص این مطلب را به عهده خودتان می گذاریم.
« یک سال قبل با دختر خانمی آشنا شدم که به مغازه ام رفت و آمد داشت. او با بازی چشمانش دلم را ربود و من شیفته و خاطر خواهش شدم.
من از خانواده ام خواستم هرچه زودتر به خواستگاری او بروند. پدر و مادرم از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شدند اما آنها پس از انجام تحقیقات از محل زندگی دختر مورد علاقه ام مخالفت شدید خود را با این ازدواج اعلام کردند.
این مسئله با مقاومت لجوجانه ای که من نشان دادم باعث شد تا اختلافات شدیدی در خانواده ما به وجود بیاید.
از آن جا که او هر روز به دیدنم می آمد و می گفت اگر دیر بجنبم با فرد دیگری ازدواج خواهد کرد دچار افسردگی شدیدی شدم و دست به خودکشی زدم.
من چند ثانیه بیشتر تا مرگ فاصله نداشتم که نجاتم دادند و فرصت دوباره ای برای زندگی یافتم. در این شرایط خانواده ام به ناچار با این ازدواج موافقت کردند و من و سولماز پای سفره عقد نشستیم. ما با هم نامزد شدیم و چون خیلی عجله داشتم زندگی مشترک خود را آغاز کردیم. اما از همان روز اول زندگی متوجه حرکات و رفتار مشکوک همسرم شدم. او هر روز بدون اجازه من از خانه بیرون می رود و تلفن های مشکوک دارد.
حدود ۲هفته قبل تعقیبش کردم و با چشمان خودم دیدم که سوار موتورسیکلت مردی غریبه شد و با هم رفتند. موضوع را پیگیری کردم و تا الان متوجه شده ام او با چند پسر دیگر نیز رابطه دارد و حالا می فهمم وقتی که پدر و مادرم گفتند این دختر اصالت خانوادگی و فرهنگی ندارد منظورشان چه بوده است. من به خاطر او، احترام پدر و مادرم را زیر پا گذاشتم و حتی دست به خودکشی زدم اما پس از گذشت ۳ماه فهمیدم چه اشتباه بزرگی کرده ام و ای کاش به حرف های دلسوزانه پدر و مادرم گوش می دادم.
حالا می خواهم همسرم را طلاق بدهم و از او بدم می آید.»
اکنون از شما می پرسیم : دختری که قبل از ازدواج به سادگی با پسری نامحرم ارتباط برقرار می کند و در این رابطه پا را از حدود شرعی فراتر گذاشته و درخواست بوسه و هم آغوشی می کند آیا می تواند همسر مناسبی برای شما که مقید به دستورات اسلامی هستید باشد؟ آیا می تواند مادر شایسته ای برای فرزندان شما باشد؟ آیا یقین دارید این رفتارها را با شخص دیگری بجز شما انجام نداده یا در آینده انجام نخواهد داد؟
به نظر می رسد شما خودتان هم به پاسخ این سوالات رسیده اید و می دانید او لایق همسری نیست. پذیرش این مسئله کمک بزرگی به شما برای فراموش کردن او خواهد کرد. در رابطه با علت رفتارهای وی و دلیل طرد شما نمی توان نظر قاطعی داد اما به یقین می توان گفت وی علاقمند به شما و خواستار ازدواج با شما نبوده است و تنها برای وقت گذرانی و پر کردن تنهایی هایش مدتی را با شما گذرانده است.
اما در حال حاضر بهترین کار و البته تنها راه عاقلانه تلاش برای فراموش کردن وی و بازگشت به زندگی عادی است. لذا برای کمک به شما برای برون رفت از موقعیتی که در آن هستید مطالب زیر را تقدیمتان می کنیم.
1. باید قبول کنید که فراموش کردن فردی که انسان به او علاقه دارد و دائم یاد او در ذهنش تداعی می شود، کاری سخت و دشوار است. انسان مثل کامپیوتر یا آدم آهنی نیست که با تغییر یک برنامه، رفتارش تغییر کند. انسان موجودی است پر از عواطف و احساسات و همین احساسات و عواطف هستند که گاهی اوقات او را در تصمیم گیری ها و اجرای برنامه هایش با مشکل مواجه می سازند. بسیاری از اوقات فرد از لحاظ عقلی و منطقی به تصمیمی می رسد، ولی به راحتی نمی تواند آن تصمیم را عملی کند. شما الآن خودتان به این نتیجه رسیده اید که باید این فرد را فراموش کنید اما اجرای این تصمیم برایتان مشکل است؛ ولی مطمئن باشید که این کار شدنی است و هرگز غیر ممکن نیست. گمان نکنید که در صورت فراموشی او دنیا به آخر می رسد. طبیعتاً در مدتی هم که او را فراموش کنید کاملا بر خودتان و فکر و ذهنتان مسلط می‌شوید و بهتر می‌توانید در مورد آینده تان تصمیم بگیرید. البته انجام کارهای مهم و بزرگ بدون تحمل سختی‌ها و مشکلات امکان‌پذیر نیست، اما دیری نمی‌پاید که شهد شیرین پیروزی و موفقیت، خستگی را از تن انسان بیرون می‌کند.
2. فراموشی فردی که مدتی به او علاقه داشته اید و دائماً فکر و ذکرتان یاد او بوده است، نیاز به زمان دارد. نباید از خودتان انتظار داشته باشید به راحتی بتوانید یاد او را از صفحه ذهنتان پاک کنید. چه بسا حداقل همین میزان زمان لازم باشد که بتوانید به طور کل او را فراموش کنید. پس عجله نکنید و مأیوس هم نشوید. یکی از مصادیق صبر و شکیبایی، صبر در سختی هاست. پس بر خودتان مسلط باشید و باور داشته باشید که با توکل بر خدا می توانید این راه را طی کنید.
این مسیر را از توصیه هاى زیر تعقیب نمایید:
1- سعی کنید هیچ آثاری از ایشان را جلوی دید خود نداشته باشید مانند عکس، شماره تلفن و یادگاری ها و... ، آنها را محو کنید. همچنین سعی کنید از حضور در مکانهایی که احتمال برخورد با او را دارید خودداری کنید. مثلا سعی کنید درسهای ترم آینده تان را به گونه ای انتخاب کنید که کمتر با او همکلاس شوید.
2- افرادی که در وضعیت شما قرار دارند به هیچ وجه نقاط منفی و بدی ها و آسیب هایی که از طرف مقابل متحمل شدند را نمی بینند و به همین دلیل علاقه و وابستگی آنها ثابت می ماند. شما لیستی از نقاط منفی ایشان و مشکلاتی که الان و بعد از ازدواج با ایشان برای شما ایجاد خواهد کرد را بنویسید و هر روز مرور کنید تا نگرشتان نسبت به ایشان منطقی تر شده و احساس ناراحتی و یا به عبارتی تنفر از ایشان ایجاد شود.
3- درباره امتیازات این جدایی و خوبی های جدا شدن از ایشان نیز با خود فکر کنید و سعی کنید با خوشحالی از اینکه با ایشان ازدواج نکرده اید مطالبی را یاد داشت کنید.
4 - انجام کارهایی مانند ورزش های دست جمعی، تعاملات اجتماعی، سرگرمی و تفریح و پرهیز از تنهایی بسیار مفید هستند.
5- هنگام هجوم افکار و تصاویر ایشان در ذهن بدون پرورش و فکر کردن مکان را ترک کرده و یا توجه و تمرکزتان را به چیزی جلب کنید مثلا با قطع کردن افکار مشغول گفتگو با فرد دیگری شوید، با عجله آن مکان را ترک کنید، با روشن کردن تلویزیون سعی در تمرکز دیداری و شنیداری نسبت به نوع برنامه و حتی نوع لباس های مجریان و بازیگران و اسامی آنها کنید.
6- ساعات و لحظاتی که شما ارتباط داشته اید بسیار وسوسه برانگیز خواهند بود؛ مانند معتادی که ترک کرده اما مکان و زمان های مصرف در روزهای اولیه برای او وسوسه انگیز بوده و ممکن است رفتاری مانند عصبانی شدن و تحریک پذیری و یا رفتن به طرف مصرف زیاد باشد. بنابراین شما نیز باید با تغییر موقعیت فیزیکی و سرگرم شدن به یک کاری که عمدا در این ساعات در نظر خواهید گرفت و با آرام سازی ذهنی سعی می کنید با این وسوسه ها مبارزه کنید.
7- از آنجا که تألیف قلوب به دست خداوند است و گاه آدمى بدون دلیل از دیدن کسى احساس خوشحالى مى کند و یا ناخرسند است، لذا از حضرت حق جل جلاله کمک بگیرید و دعا کنید تا محبت آن دختر را از دل شما خارج و در عوض فردى بهتر و شایسته تر از او را نصیب شما فرماید و یقین داشته باشید که خداوند در این کار شما را یارى کرده و دعاى شما را اجابت مى فرماید. تنها کافى است شما از عمق دل این خواسته را از او بخواهید و حداقل چندین مرتبه و به ویژه در مواقع حساس و اجابت دعا این خواسته را از خداوند متعال بخواهید.
8- برادر محترم قبل از آن که اسیر عشق کسى شوید خوب است به یک عشق آگاهانه اقدام کنید تا چراغ همیشگی زندگى شما باشد. براى این کار ابتدا با توجه به معیارهای یک همسر مناسب (که در صورت تمایل می توانید آنها را در مکاتبات بعدی از ما بخواهید) شرایط یک همسر ایده آل را براى خود لیست کنید و آنگاه براساس شرایط مذبور فرد مورد نظر خود را جستجو کنید تا به فرد مورد نظر رسیده و عشق عاقلانه در دل شما لانه کند. اگر چنین عمل نمایید به یقین خواهید فهمید که فردى که شما خواهان او بودید، همسر ایده آل شما نخواهد بود چون او دارای شرایط لازم برای یک همسر مناسب نبوده است. حال که وى فردى نیست تا تمام شرایط همسر ایده آل شما را داشته باشد با بزرگ و مهم تلقى نمودن آن شرایط وى را از نظر خود ساقط ساخته و با تلقین او را فردى نالایق تلقى کنید و با تکرار این حالت و صفات ناپسند خاطر خود را از وجود او پاک کرده و اندک اندک دل خود را از محبت او عارى مى سازید. البته باید با تکرار و تمرین این کار را دنبال کنید تا به نتیجه برسید.
9- روابط اجتماعی و دوستانه بیشتری با همسن و سالان و پسران همکلاس خود برقرار کنید.
10- حتی المقدور از تنها بودن در مکانی برای مدت زیاد اجتناب کنید تا فکر وی به ذهن شما وارد نشود.
11- حتی‌المقدور بیکار نباشید و اوقات فراغت خود را با فعالیت‌های مختلف به خصوص فعالیت‌های دسته‌جمعی پر کنید.
12- به امور مذهبی و عبادات به ویژه نماز اول وقت اهتمام بیشتری نشان دهید.
13- هر روز حداقل ده دقیقه قرآن (با توجه به معنا و ترجمه آن) تلاوت کنید.
14- با افراد مومن، موفق، با نشاط و اهل کار و فعالیت طرح دوستی بریزید که نقش بسیار زیادی در تقویت ایمان و اراده شما دارند.
15- مراقب نگاهتان باشید.
16- آنگاه که او یا کسی را دیدید که دل شما را لرزاند بگویید: «یا خَیرَ حَبیبٍ و محبوبٍ، صلّ علی محمد و آل محمد»
17- توکل به خدا و توسل به ائمۀ اطهار (علیهم السلام) را فراموش نکنید.
و نکته آخر
شاید بهتر باشد یافتن همسر مناسب را به مادر و یا خواهرانتان بسپارید و این مسیر را از طریق روشهای سنتی و آشنایی و ارتباط زیر نظر خانواده ها طی کنید تا آسیب کمتری ببینید. توصیه اکید می کنیم از هرگونه ارتباط با دخترانی که به خواستگاریشان می روید، بدون نظارت خانواده، جدا پرهیز کنید.
ضمنا در مسیر احراز شرایط همسر مناسب سخت دقت کنید و تنها به ظاهر فرد یا خانواده اش اکتفا نکنید تا بعدها دچار حسرت و خسران نشوید.
برادر گرامی؛ یگانه راهی که انسانها را به مقصد بلند موفقیت‌های مادی و معنوی خواهد رساند، عمل به آموزه‌های دین و عقل پاک است.
باز هم با ما بگویید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.