پند و موعظه-موانع پذیرش حق ۱۳۸۷/۰۶/۲۱ - ۱۰۴۴ بازدید

علت اینکه افراد پند نمی گیرند از نظر قرآن و آیات و روایات و سخن بزرگان چیست؟

اگر شرایط درونی و عوامل باطنی که زمینه ساز تاثیر پند و موعظه و پذیرش سخن حق وحقیقت است فراهم نباشد و موانع موجود بر سر راه قبول نصیحت و موعظه در وجود انسان بر طرف نگردد پند و اندرز در وجود انسان تاثیر نمی کند ومورد قبول واقع نمی شود . در روایتی حضرت باقر –ع- می فرماید : مواعظ أبی جعفر محمد بن علی الْمُؤْمِنُ یَحْتَاج إِلَى ثَلَاثِ خِصَالٍ تَوْفِیقٍ مِنَ اللَّهِ وَ وَاعِظٍ مِنْ نَفْسِهِ وَ قَبُولٍ مِمَّنْ یَنْصَحُهُ انسان مومن به سه ویژگی نیازمند است : توفیق الهی و واعظی درونی و قبول نصیحت از ناصحان بحارالأنوار ج ۷۵ ص ۳۵۸.
در روایتی دیگر تاکید شده که اگر آمادگی درونی و زمینه مناسب و به تعبیرروایات واعظ درونی وجود نداشته باشد پند و اندرز صاحبان پند بی حاصل و بی ثمر خواهد بود .حجاب های ناشی از گناهان و جرم ها و آلودگی ای روحی و باطنی وآثار و ملکات زشت و تیره ای که از اعمال و اخلاق و خصلت های شیطانی و حیوانی در وجود انسان نقش بسته است و نیز خود خواهی ها و خود پرستی ها ودل بستن در حد عشق و شیفتگی به دنیا وجاه ومنزلت و قدرت دنیا هر کدام از اینها عواملی هستند که مانع پذیرش سخن حق و قبول نصیحتمی گردند و در آیات و روایت فراوانی به آنها اشاره شده است .خداوند در آیه ۲۷ سوره مبارکه نمل در مورد قوم فرعون می فرماید : و جحدوا بها و استیقنتها ظلما و علوا ؛ آنها آیات و نشانه های حقانیت موسی –ع- را دیدند و به آنها یقین کردند ولی ستمگری و برتری جویی آنها مانع پذبرش و قبول آنها و تسلیم شدنشان در برابر حق گردید و به همین خاطر این آیات روشن را انکار کردند و نپذیرفتند .

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.