پوشش در اسلام ۱۳۹۳/۰۵/۳۰ - ۲۹۶ بازدید


نظر اسلام در مورد لباس و پوشش وکفش و ظاهرمناسب چیست حد عرف نظر اسلام چیست ؟

با سلام؛ از مجموع آیات و روایات در مورد آراستگی ظاهر مرد و زن مسلمان موارد ذیل استفاده می شود که به صورت خلاصه متذکر می شویم:
1. تمیز بودن بدن و لباس و مرتب بودن آنها.
2. منظم بودن موهای سر و صورت و شانه زدن به آنها.
3. استفاده از عطر و مواد خوشبو کننده بدن و لباس. البته در مورد زنان استفاده از عطر برای نامحرمان جایز نیست و نباید به گونه ای باشد که موجب جلب توجه نامحرم شود.
4. استفاده از سرمه و مالیدن روغن به بدن. استفاده از سرمه و یا هر زینت دیگری برای زن به مانند مورد قبل نباید برای نامحرم باشد.
5. کوتاه کردن ناخن و موهای زائد بدن.
6. تمیز بودن دندان ها و استفاده از مسواک و خلال دندان.
7. استفاده از لباس های غیرتنگ و غیرنازک به خصوص برای زنان و استفاده از رنگ های روشن و سفید؛ و سیاه نبودن آن به جز در مورد عبا و چادر، کلاه یا عمامه و کفش. در مورد زنان لباس باید به گونه ای باشد که بدن را به جز گردی صورت و دست ها از مچ تا نوک انگشتان را بپوشاند و پوشش آنان باید به گونه ای باشد که موجب جلب توجه نامحرم نباشد.
8- پوشدن هر پوششی که موجب شهرت و انگشت نما شدن در جامعه باشد در روایات مورد نهی اکید واقع شده.
و به نظر همه مراجع اگر استفاده از کفش روشن برای زنان باعث جلب توجه نامحرم و مفسده نشود، اشکال ندارد. تبصره: اگر لباس زنان به گونه اى باشد که زینت محسوب شود، پوشاندن آن از نامحرم واجب است.
توضیحی درباره‌ی پوشش اسلامی:
در هر جامعه اى نوع و کیفیت لباس زنان و مردان، علاه بر آن که تابع شرایط اقتصادى، اجتماعى و اقلیمى آن جامعه است، تابع جهان بینى و ارزش هاى حاکم بر فرهنگ آن جامعه نیز مى باشد. لذا باید در انتخاب لباس مناسب شرایطی به قرار زیر مراعات گردد:
الف- لباس دست کم پاسخ گوى سه نیاز آدمى است.
1- او را از سرما و گرما حفظ کند.
2- در جهت حفظ عفت و شرم، به او کمک کند.
3- به او آراستگى و وقار بخشد.
ب- کیفیت لباس پوشیدن نه تنها حاکى از شخصیت انسان است، بلکه در شکل گیرى و تحول شخصیت اونیز نقش دارد.
کیفیت و چگونگى لباس هم از نظر رنگ و هم از نظر مدل و هم از نظر آراستگى و تمیزى، نشانه نوع شخصیت انسان است و چه بسا افرادى که با پوشیدن نوع خاصى از لباس ها، دچار مسخ شخصیتى مى شوند و به کلى رفتار و اعمالشان تغییر پیدا مى کند.
بعضى از موارد ارتباط نوع پوشش و شخصیت آدمى به قرار زیر می باشد:
1-استفاده از رنگهاى شاد در لباس، اثرات غیرمستقیمى در افزایش حرکت و فعالیت و پیشرفت کار افراد دارد و در سلامت روانى و شخصیتى افراد مؤثر خواهد بود. پیامبر خدا(ص) مى فرماید: لباس سفید رنگ بپوشید که سبب آرامش و پاکیزگى شماست. (وسائل، ج 3، ص 355)
2- پرهیز از لباس فرهنگ هاى بیگانه؛ کسى که فرهنگ اسلامى و ملى خود را رها کند و به رنگ و لباس بیگانگان (که مظهر آن دنیاى غرب است) درآید، نشانه نداشتن استقلال و نشانه وابستگى به آنان است. چنین فردى، دچار احساس خودکم بینى شده است و شخصیتى ذلیل دارد. امام على(ع) مى فرماید: همواره حال این امت نیکو خواهد بود تا زمانى که لباس بیگانگان را نپوشند و غذاهاى آنان را نخورند و آن زمان که چنین کنند، خداوند آنها را ذلیل خواهد کرد. (وسائل، ج 3، ص 356)
3- لباس نباید غیرمتعارف و به اصطلاح لباس شهرت باشد:
گاهى انسان بر اساس خودخواهى و تکبر، لباسى را انتخاب مى کند که نظیرش در هیچ کس نبوده باشد. امام صادق(ع) مى فرماید: براى انسان از نشانه هاى خفت و خوارى همین بس که لباسى بپوشد که به آن مشهور شود. (بحار، ج 78، ص 252)
4- لباس مناسب، انسان را در میان مردم عزیز مى کند. امام على(ع) مى فرماید: براستى نیکوترین لباس، آن لباسى است که تو را با مردم همسان سازد و موجب آرایش تو در میان آنان شود و زبان هاى آنان را از بدگویى تو باز دارد. (غررالحکم، ص 152)
5- لباس تمیز، باعث ذلت و خوارى دشمنان مى شود و انسان را در مقابل آنان سربلند مى کند. امام صادق(ع) مى فرماید: لباس پاکیزه، دشمن را ذلیل مى نماید. (وسائل، ج 3، ص 346)
امام على(ع) مى فرماید: لباس تمیز، غم و ناراحتى را برطرف مى کند و براى نماز، یک نوع پاکیزگى است. (وسائل، ج 3، ص 346) بنابراین یکى از عوامل نشاط و شادابى روانى، پوشیدن لباس تمیز است.
6- لباس زیبا، باعث تقرب به خداست. امام صادق(ع) مى فرماید: خود را به وسیله لباس زیبا کنید؛ زیرا خدا زیباست و زیبایى را دوست دارد. (وسائل، ج 3، ص 340) بنابراین وقتى انسان احساس کند خدا او را دوست دارد، تأثیر مثبتى برشخصیت او مى گذارد.
7- لباس انسان، باید معرف جنس او نیز باشد؛ بنابراین لباس مردان باید با لباس زنان تفاوت داشته باشد و هر کدام لباس مخصوص خود را بپوشند. پیامبر خدا(ص) مردانى را که لباس زنان و زنانى را که لباس مردان مى پوشند، از رحمت خدا دور دانست. (سنن ابى داود، ج 4، ص 60)
درمورد پوشش لباس مردان باید متوجه این نکته بود که لباس ابریشمی خالص و لباس طلا بافت برای آنها حرام است.
در کل می توان گفت انسان چه زن و چه مرد می تواند لباسی را که 1- لباس شهرت نباشد 2- لباس مختص جنس مخالف نبوده 3- مهیج نباشد 4- لباس مختص کفار نبوده و5- غصبی نباشد و حد پوشش شرعی را نسبت به جنس موافق و مخالف رعایت کند تهیه کرده و بپوشد.
موفق و پیروز باشید.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.