پوشش مشکی ۱۳۹۵/۰۷/۱۱ - ۹۱۰ بازدید

چرا پوشش بانوان مشکی است؛ با این‌که پوشیدن لباس مشکی در اسلام مکروه است؟

آیات عظام امام، بهجت، تبریزی، صافی، فاضل، نوری و وحید: پوشیدن لباس سیاه، هر چند مکروه است؛ ولی عبا از آن استثنا شده و چادر مشکی نیز داخل عنوان عبا است و مکروه نیست.[ امام، فاضل و صافی، توضیح المسائل مراجع، م865؛ نوری، توضیح المسائل، م866؛ وحید، توضیح المسائل، م872؛ تبریزی، استفتاءات، س1617؛ دفتر: بهجت.]
آیات عظام سیستانی و مکارم: به‌طور کلی پوشیدن لباس سیاه مکروه نیست؛ افزون بر آن‌که چادر مشکی داخل عنوان عبا است و عبا استثنا شده است.[ مکارم، استفتاءات، ج1، س119 و ج2، س152؛ سیستانی، sistani.org، لباس، س2 و دفتر.]

نظرات

میهمان
چادر مشکی باعث بروز مشکلات شدید روحی روانی در شخص ودر نهایت اجتماع میشود ‌. بجث تحمیل رنگ مشکلی ب زنان جامعه یک بحث دینی نیست بلکه بحثی روانشناسیت! همه روانشناسان متفق القول رای ب این مهم داده اند ک لباس مشکی باعث افسردگی و دلسردی زنان از زندگی شده و حتا روی جنین ایشان نیز تاثیر بسیار بدی میگذارد ‌. درکل تحمیل چادر مشکی ب زنان یک سیاست سرکوبگرایانه است
پرسمان
سلام علیکم، الزامی در رنگ مشکی چادر نیست. آنچه در شرع و دین اسلام مطرح است، وجود حجاب و پوششی است که مانع تحریک جنس مخالف باشد. البته بهترین رنگ برای چنین هدفی رنگ مشکی است ولی در این زمینه الزامی وجود ندارد.
اما در مورد انتخاب رنگ مشکی برای چادر باید گفت: امروزه در روان‌شناسی رنگ ها، رنگ مشکی خاموش و غیرفعال شناخته شده است و باعث تحریک و جلب توجه نمی شودV}[ ر.ک : روان‌شناسی رنگ ها، دکتر ماکس لوتر ترجمه ویدا ابی‌زاده، ص۹۷.]{V.
وقتی خانمی در بیرون منزل چادر مشکی بر سر می کند می خواهد نشان دهد که نامحرم حق ندارد به این حریم نزدیک شود، زیرا این حریم،‌ حریم حیا و عفت است.
در روایات نیز کراهت رنگ مشکی برای چادر استثناء شده است پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) سه چیز را از لباس های مشکی استثناء نمودند که شامل عمامه و چکمه و عبا می گردیدV}[ الخصال، ج ۱، ص ۱۴۸.]{V.
علاوه بر این‌که شخص پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) با زنان انصار را که پس از نزول آیه حجاب با چادرهای مشکی سر خود پوشاندن مخالفتی ننموده و در اصطلاح فقهی این نوع رنگ پوشش را «تقریر» نمودند که خود دلیل دیگری بر عدم کراهت رنگ مشکی چادر می باشد.V}[ از عایشه نیز روایت شده که گفت: «رحم الله نساء الأنصار لما نزلت یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِأَزْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنِینَ الآیة شققن مروطهن فاعتجرن بها فصلین خلف رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) کأنما علی رؤوسهن الغربان»؛«خداوند رحمت خویش را بر زنان انصار نازل فرماید. هنگامی‌که آیه (یا ایها النبی قل لازواجک... ) نازل شد، پارچه های ندوخته خویش را شکافته بر سر کردند. آنها پشت سر پیامبر نماز خواندند و گویی کلاغ سیاه بر سرشان نشسته بود. (الدر المنثور فی تفسیر المأثور، ج ۵، ص ۲۲۱)]{V
بر همین اساس صاحب جواهر روایات مربوط به کراهت سیاه پوشی را شامل زنان ندانسته و می فرماید: «طبق تصریح کتاب های متعددی از علمای امامیه، کراهت پوشش سیاه مختص مردان است، زیرا شارع مقدس پوشش غلیظ تر و بیشتری برای زنان هنگام مواجهه با نامحرم قرار داده است،‌ و رنگ مشکی در مقایسه با رنگ های دیگر به نحو بهتری پوشش غلیظ تر و بیشتر را تأمین می کند»V}[ جواهر، ج۸، ص۲۳۵.]{V.
در پایان خوب است به این نکته نیز اشاره نماییم که چنین بهانه تراشی هایی از سوی مخالفان حجاب قابل پذیرش نمی باشد زیرا گاهی این افراد حتی در مراسم عروسی که از شادترین مجالس می باشد با افتخار از لباس های مشکی استفاده می نمایند و هزینه های گزافی نیز از بابت مُد بودن این رنگ پرداخت می نمایند بدون اینکه نسبت به کراهت لباس مشکی و یا آثار منفی روانی آن احساس نگرانی نمایند.

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.