پوشش نقاب-پوشش روبند ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۱۷۱۱ بازدید

آیا زنان پیامبر(ص) و حضرت زهرا(س) و زنان امامان(ع) از روبند (پوشاندن کامل صورت) استفاده می کردند یا نه؟ و آزادی حضرت زهرا(س) و زنان پیامبر(ص) و امامان(ع) چه بود؟ آیا در خانه حبس بودند و به مهمانی نمی رفتند؟

آن چه مسلم است این است که حضرت فاطمه زهرا(س) پوشش کامل اسلامی را رعایت می کرد و زنان پیامبر(ص) و امام(ع) هم پوشش اسلامی را در حد معرفت خود مراعات می کردند ولی نمی توان گفت که آنان روبند داشتند و ما تاکنون در منابع و مآخذ ندیده ایم که زنان علاوه بر پوشش بدن، یک پوشش دیگری به نام روبند دارند. آن چه ما خوانده ایم و دیده ایم پوشش اسلامی است و پوشش اسلامی حد و حدودش مشخص است. بر این اساس ما نمی توانیم بگوییم لباس خاص دیگری به نام روبند هم در دین اسلام هست. در برخی مناطق برای محفوظ ماندن از گرما و سرما و گاهی برای محفوظ ماندن از دید نامحرمان از روبند استفاده می کنند و این کار خود آن فرد است نه این که دین اسلام توصیه به روبند داشته باشد.
این مطلب را هم تذکر می دهیم که زنان پیامبر(ص) و امامان(علیهم السلام) در خانه محبوس نبودند بلکه به زیارت خویشان و به مسافرت می رفتند و خود پیامبر(ص) خانم هایش را به مسافرت می برد.(برای آگاهی بیشتر به حقوق زن در اسلام نوشته آیت الله مطهری مراجعه کنید.)
اما از مجموع شواهد تاریخی چند نکته به روشنی قابل توجه است:
1. رفتار و پوشش آنان حساسیت برانگیز نبود و مانع از فعالیت خانوادگی و انجام وظایف دینی و اجتماعی آنان نبود.
2. حریم زن و مرد را به طور کامل رعایت می کردند به طوری که هیچ گونه عوارض منفی مشاهده نشده است.
3. کامل ترین و بهترین نوع پوشش و حجاب را انتخاب می کردند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.