پیامبران و منطقه ی خاورمیانه ۱۳۹۴/۱۰/۱۴ - ۲۵ بازدید


همه ی پیامبران الهی در منطقه خاور میانه نبوده اند و ما تعداد زیادى پیامبر داریم که در منطقه شمال آفریقا و در دیگر نقاط دنیا ظهور کرده اند، هر چند که تعداد زیادى از پیامبران در منطقه خاورمیانه مبعوث شده اند که این هم با هدف نهایى مبعوث کردن رسُل که هدایت انسانها است منافاتى ندارد

url.jpg
همه ی پیامبران الهی در منطقه خاور میانه نبوده اند و ما تعداد زیادى پیامبر داریم که در منطقه شمال آفریقا و در دیگر نقاط دنیا ظهور کرده اند، هر چند که تعداد زیادى از پیامبران در منطقه خاورمیانه مبعوث شده اند که این هم با هدف نهایى مبعوث کردن رسُل که هدایت انسانها است منافاتى ندارد زیرا دینى را که پیامبرى مى آورد براى دیگر اقوام هم هست و به همه عالَم عرضه مى شود مثلا خداوند متعال در مورد قرآن می فرماید: «قران براى عالَم انذار دهنده است» (سوره فرقان، آیه ۱) و اگر کسى دنبال حق است، به محض برخورد با او، آن را مى پذیرد، حال مى خواهد از هر منطقه و سرزمینى باشد، چون دینى که خداوند مى آورد بر حقیقت انسانیت و فطرت او مطابقت دارد. آنچه مهم است جهانى بودن زبان دینى است که پیامبر مى آورد. به حکم عقل بر خدای حکیم ضروری است که هدایت را در اختیار همگان قرار دهد ؛ لذا عقل می گوید: یقیناً خدا برای همه ی اقوام هدایت کننده ای فرستاده است ؛ اگر چه ما امروز از نام و نشان آن هدایت کنندگان اطّلاع نداشته باشیم . بر این مبنا خداوند متعال فرمود: « إِنَّا أَرْسَلْناکَ بِالْحَقِّ بَشیراً وَ نَذیراً وَ إِنْ مِنْ أُمَّةٍ إِلاَّ خَلا فیها نَذیر : ما تو را به حق، بشارتگر و هشدار دهنده فرستادیم، و هیچ امّتى نبوده مگر این که در میان آنها هشدار دهنده اى گذشته است.» (فاطر:۲۴) و فرمود: « ... إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِکُلِّ قَوْمٍ هادٍ : جز این نیست که تو فقط بیم دهنده اى! و براى هر گروهى هدایت کننده اى است » (الرعد:۷). طبق بیان نبیّ مکرّم اسلام ، صد و بیست و چهار پیامبر مبعوث شده اند ؛ امّا ما امروز جز تعداد اندکی از آنها را نمی شناسیم ؛ پس این احتمال هست که این تعداد انبیاء در کلّ جهان پخش بوده اند.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.