پیامبر(ص) و اعزام مبلغ ۱۳۸۸/۰۸/۱۷ - ۳۱۷ بازدید

آیا پیامبر اسلام برای تبلیغ و پیشرفت اسلام به خارج از حجاز،مبلّغ فرستاد؛ اولین اقدام حضرت در این باره چه بود؟

پس از صلح حدیبیه و اطمینان از متوقف شدن تجاوز مشرکان، پیامبر اندیشه تبلیغ خارج از حجاز را عملى ساخت و با اعزام نماینده و ارسال نامه، همگان را به یکتاپرستى و پذیرش دین اسلام فراخواند و این دعوت فراگیر، تا هنگام وفات حضرت ادامه یافت. شاهان بزرگ، مقامات مذهبى مسیحى و رؤساى قبایل معروف، مخاطبان اصلى این نامه ها بودند.ر.ک: تاریخ طبرى، ج ۲، ص ۸۸۲؛ الکامل فى التاریخ، ج ۱، ص ۵۹۱. پیامبر در یک روز، شش نامه براى شش زمامدار و حاکم بزرگ آن روز جهان، ارسال داشت. قیصر روم، خسرو پرویز (شاه ایران) مقوقس (شاه مصر)، نجاشى، (شاه حبشه)، حارث بن ابى شمر غسانى (حاکم شام) و هوذه، (شاه یمامه) برخى از حاکمان معروفى بودند که پیامبر با آنان مکاتبه کرد.طبقات الکبرى، ج ۱، ص ۲۵۸ - ۲۶۲ .
پیامبر اکرم(صلى الله علیه وآله)، نامه اى به اسقف نجران (ابوحارثه) در یمن نوشت و طى آن نامه، ساکنان نجران را به آیین اسلام دعوت کرد. این دعوت، موجب مذاکرات فراوانى بین نمایندگان مسیحیان با پیامبر(صلى الله علیه وآله) شد.جعفر سبحانى، فرازهایى از تاریخ پیامبر، ص ۴۹۷؛ ر.ک: محمد ابراهیم آیتى، تاریخ پیامبر اسلام؛ على احمدى میانجى، مکاتیب الرسول(صلى الله علیه وآله).

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.