نسخه آزمایشی

پیامدهای غرب‏گرایی-گرایش به غرب ۱۳۸۹/۲/۷ - ۳۳ بازدید

پیامدهای گرایش به فرهنگ غرب چیست؟
پیامدهای گرایش به فرهنگ غرب می تواند درابعاد گوناگون اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و روانی مطرح باشد.
الف- از لحاظ اقتصادی: تغییر در الگوی مصرف یک جامعه و ازدیاد تمایل به تجملات و مصرف گرایی افراد :گرایش به فرهنگ غربی، افراد را مصرف گرا وتجمل گرا می کند.
در همین راستا امام خمینی (ره)فرموده اند: اکنون بازارهای کشورهای اسلامی، مراکز رقابت کالاهای غرب شده است و سیل کالاهای تزیینی مبتذل و اسباب بازی ها و اجناس مصرفی به سوی آن ها سرازیر است و همه ملت ها را آن چنان مصرفی بار آورده اند که گمان می کنند بدون این اجناس آمریکایی و اروپایی و ژاپنی و دیگر کشورها زندگی نمی توان کرد در چنین وضعی، نشر فرهنگ غربی و استفاده از کالاهای پرزرق و برق خارجی در کشور به عنوان رسالتی برای متمدن کردن مردم به شمار می آید.
مقام معظم رهبری فرموده اند: گرایش به برخی از شکلهای غلط مصرف و تجمل، از گذشته هم وجود داشته است. اما با ورود فرهنگ اروپایی[غربی]، این مدگرایی و نوگرایی در مصرف، به شکل عجیبی تشدید شده است .( بیانات در دیدار با اعضای شورای فرهنگی، اجتماعی زنان ۱۶/۱۰/۱۳۶۹)

ب- از لحاظ اجتماعی:
۱.بحران هویت: با گرایش به فرهنگ غرب،فرد هویت اصلی خود را از دست داده واز فرهنگ وهویت خویش زده می شود.با جامعه وافراد آن همرنگ نخواهد شد،دیگر توان تامین انتظارات جامعه خود را از او نخواهد داشت.
۲. خود باختگی واز خود بیگانگی :یکی از پیامدهای غرب زدگی، از خود بیگانگی است. از خود بیگانگی نقطه مقابل اعتماد به نفس است. از نظر اجتماعی- سیاسی، ایجاد روحیه اعتماد به نفس و تکیه بر خود، می تواند در حفظ هویت و استقلال جامعه مؤثر باشد. فرهنگ غربی همواره القا می کند که هرچه دارید، از صدقه سر غرب است. به دنبال آن، روحیه خود اتکایی را در افراد جامعه از بین برده و حس تسلیم و خودکم بینی افراد را افزایش می دهد در این صورت ،جامعه هرچه بیشتر به پیروی کورکورانه ، به تمایلات غربی مبتلا خواهد شد.مرعوب شدن فرد، خودباختگی و تسلیم در برابر فرهنگ غرب ،مسایلی نظیر گسست فرهنگی، فردگرائی افراطی ،تضاد نسل ها، ناکارآمد جلوه داده نهادهای سیاسی،فرهنگی آموزشی، از دیگر پیامدهای اجتماعی می تواند قلمداد شود.
ج- از لحاظ فرهنگی:
۱.تضعیف باورها و اعتقادات دینی: گرایش به فرهنگ غربی،مخصوصا دربین جوانان موجب سست وکم رنگ شدن آنان به اعتقادات دینی ومذهبی می شود.
مقام معظّم رهبری در این مورد می فرمایند:فرهنگ غربی سعی می کند،جوانان مؤمن را از پای بندی های متعصبانه به ایمان ـ که همان چیزی است که یک تمدن را نگه می دارد ـ منصرف کنند؛مانند همان کاری که در قرن های گذشته در اندلس کردند؛جوان ها را ریختند در عالم فساد، شهوت رانی و می گساری. (بیانات مقام معظّم رهبرى، روزنامه جمهورى اسلامى، ۲۲ مرداد ۱۳۷۲، ص ۳.)
۲.ترویج معیارهای غربی :فرهنگ غرب ،درقبال تضعیف باورهای دینی ،معیارهای غربی را ارائه می کند،که درآن حساسیت درمقابل فرهنگی ملی ودینی وارزشی سست می شود،وانسان را به سوی داشتن رفاه مادی همراه با بهره جویی و لذت بردن بی حد و لجام گسیخته در زندگی ترغیب کرده و سرانجام، زندگی در چهارچوب حیات مادی و حیوانی به دور از معنویات و اخلاق و انسانیت را ترویج می کند.
تمام تلاش های فرهنگ غرب پیرامون محور مادی ساختن انسان ودر مسیر لذت بیشتر، می باشد. ازاین رو انسان را به بی بند وباری وسود جوئی وبی دینی ولامذهبی ...می کشاند.
۳.تخریب و ترور شخصیت های دینی و مذهبی:
گرایش به فرهنگ غرب موجب می شود که مردم نسبت به قهرمانان و شخصیت های ملی ومذهبی بی علاقه ویا کم علاقه شوند، آنها را در رسیدن به اهداف مادی خود ،بی لیاقت قلمداد کرده وبه سمت وسوی شخصیت های کاذب مورد نظر آنها روی آورند که مثلا صاحب فلان نظریه وفلان ایده اند.
راه اندازی اختلافات مذهبی، خرافه گرایی، تمایل به مذاهب دروغین، شبهه پراکنی وشبهه اندازی در بین جوانان ،تحریف مفاهیم ارزشی و... می توانند از پیامدهای فرهنگی گرایش به فرهنگ غرب باشند.
د- از لحاظ سیاسی :ایجاد چالش در رویکردها ومشارکتهای سیاسی افراد ،ایجاد اختلال درپذیرش حاکمیت وشایعات واختلاف افکنی... از پیامدهای گرایش به فرهنگ غرب خواهد بود.

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.