پیشانی حضرت زینب(س) ۱۳۷۸/۱۰/۱۱ - ۳۴۰ بازدید

آیا این که می گویند حضرت زینب (س) سر مبارک خود را به دیوار کوبیدند و خون جاری شد صحت دارد یا نه؟

سؤال را باید به این صورت تصحیح کرد: آیا صحت دارد که حضرت زینب با دیدن سر امام حسین(ع) سر خود را به چوب محمل زد و خون جاری شد؟! نه به دیوار در بعضی روایات غیر معتبر آمده است که وقتی که اسیران را به کوفه وارد کردند و سرها را بر نیزه ها کردند، وقتی که چشم حضرت زینب به سر امام حسین(ع) افتاد از شدت ناراحتی سر خود را به چوب جلو محمل زد و خون از زیر مقنعه ایشان جاری شد و مقصود از سر، پیشانی است. بحار ج ۴۵ چاپ ایران ص ۱۱۵ س : زدن پیشانی به چوب را مسلم جساس نقل کرده است. این فرد برای عبیداله در دارالاماره کار می کرد.شیخ عباس قمی می گوید: ذکر محامل و هودج در غیر خبر مسلم جساس نیست و این خبر را اگرچه علامه مجلسی نقل کرده ولی مأخذ آن منتخب طریحی و نورالعین است که حال هر دو کتاب بر اهل فن حدیث مخفی نیست و نسبت شکستن سر به زینب کبرا[دادن] و اشعار معرفه بعید است از آن مخدره که عقیله هاشمیین و عالمه غیرمعلمه و رضیعه ثدی نبوت و صاحب مقام رضا و تسلیم است منتهی الامال ج اول هجرت بر این اساس نسبت دادن زدن سر به محمل به جناب زینب کبرا نادرست است.
سید هاشم رسولی محلاتی در کتاب خود « زندگانی حضرت فاطمه زهرا(س) و دختران آن حضرت» در ص ۳۲۸ می گوید: برخی از اهل حدیث در صحت مسلم جساس تردید کرده اند و بعید دانسته اند که زینب کبرا با آن دل محکم و آن مقام شامخ به چنین کاری دست زده باشد و علاوه بر این، این حدیث از کتاب معتبری نقل شده است.
بنابراین درست نیست که ما به زینب کبرا چنین نسبتی را بدهیم.
در مؤسسه الامام الحسین ج ۵ ص ۷۸۲ و ص ۷۹۲ حدیث مسلم جساس را آورده اند ولی نقد نکرده است.
بحارالانوار ج ۴۳ ص ۱۱۵ این حدیث را آورده و نقد کرده است. ناسخ التواریخ جزء سوم ص ۵۴ حدیث را بدون نقد آورده است. مقتل الحسین، سید محمد جواد ذهنی تهرانی ص ۸۰۱ حدیث را بدون نقد آورده است در المجالس السنیه یک جلدی و مختصر این حدیث را نیاورده است. در تاریخ طبری ج ۴ حوادث سال ۶۱ حدیث مسلم جساس را نیاورده است. آقای نظری در قضیه کربلا ص ۴۱۹ حدیث را آورده و نقد نکرده است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.