پیشرفت اقتصادی-اقتصاد خانواده ۱۳۸۷/۰۷/۳۰ - ۱۰۵۴ بازدید

می خواستم نظرات اقتصاد دانان را در پیشرفت اقتصادی فرد در زندگی رو بدونم.

در این زمینه دیدگاههای بسیار متعددی وجود دارد برخی از این نظرات بر تأثیر موضوعاتی نظیر ، تحصیلات ، تلاش و پشتکار، میزان و نحوه بکارگیری سرمایه ، مدیریت ، تکنولوژی ، نحوه و الگوی مصرف فرد ، تاکید داشته همچنین ازدواج به پیشرفت اقتصادی فرد می‌انجامد. یکی از اساتید اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی درباره تأثیر راحت طلبی و کم کاری در چرخه اقتصاد فردی، معتقد است: «فرد در اثر تن پروری بازدهی تولید کارش کم می شود و در نتیجه روی دستمزد شخص تأثیر می گذارد. بدیهی است کارآمدی کم و افت میزان دستمزد روی معیشت خود و خانواده فرد نیز اثرگذار می شود.» و از منظری شکوفایی اقتصاد فردی با همکاری، تعاون و تشکیل تیم و سازمان با سایر افراد امکان پذیر است.در ادامه به توضیح نحوه و الگوی مصرف فرد می پردازیم:
اولین پرسشی که برای هر فرد مطرح می‌شود این است که کدام کالا را باید مصرف کند؟ در مصرف یک کالا به کدام ویژگی‌ها و مطلوبیت آن می‌اندیشیم و ارضای کدام نیازمندی‌ها را از مصرف یک کالا انتظار داریم؟
باید توجه داشت که جواب هرکسی به این سؤالات متفاوت خواهد بود و این امری طبیعی است چرا که نیازهای افراد بر اساس عادات، محل زندگی، سطح درآمد و... با یکدیگر فرق می‌کند.
نیازمندی‌های انسان را می‌توان به نیازهای زیستی، اجتماعی، روانی و اخلاقی طبقه‌بندی کرد و بیشتر نظریه‌پردازان معتقدند که تا نیازهای مادی انسان برآورده نشود، وی قادر به تأمین نیازهای معنوی نیست. انسان تا زمانی‌که نیازهای مادی دارد به دنبال نیازهای معنوی نمی‌رود. پس طبیعی است که برخی از نیازهای انسان که برای آن‌ها هزینه می‌کند، مادی نباشند.
از میان نیازهای مادی انسان هم همیشه نیازهایی اولویت دارند که درصورت نداشتن آن‌ها زندگی برای افراد امکان‌پذیر نباشد؛ به عبارتی کالاهای ضروری هستند. اغلب خانواده‌های با درآمدهای بالا به‌طور ناخودآگاه الگوی مصرفی خانواده‌های با درآمد پایین می‌شوند و از آن‌جا است که مشکلات مالی و اقتصادی در خانواده ایجاد می‌شود؛ چرا که ممکن است با این انتخاب نادرست الگوی مصرفی، به نان‌آور خانواده فشار بسیاری وارد شود و این به‌نوبه خود می‌تواند مشکلات خانوادگی و اجتماعی بسیاری را برای آن‌ها ایجاد کند.
اولین راه یافتن الگوی مناسب مصرف این است که باورها و ارزش‌های خودمان را بکاویم و از خودمان بپرسیم به راستی چرا اینگونه می‌اندیشیم؟ آیا هر خانواده ثروتمندی از لحاظ مصرفی درست مصرف می‌کند؟ پاسخ این سؤال را خودتان بدهید؛ به این فکر کنید که علیرغم ضرر و زیانی که به شما در خانواده به خاطر از دست رفتن آرامش گذشته وارد می‌شود، مصرف بیش از حد ضرورت شما چه زیان‌هایی می‌تواند به اقتصاد جامعه از دیدگاه کلان وارد کند؟!!
اگر شما در مهمانی جشن تولدفرزندتان از لامپ‌های متعدد و پرمصرف استفاده کنید، کسی شما را تحسین نمی‌کند؛ اما انرژی برق که محدود و گران است بیهوده نلف می‌شود و ممکن است با این کار شما عده‌ای هم در آن شب از این نعمت خدادادی که حق همه مردم است، محروم شوند. یا اگر شما برای عقب نماندن از دوستتان مدام مبلمان و لوازم لوکس خانه مثل یخچال و فریزر را عوض کنید، باعث مصرف بیش از حد نیاز واردات و ایجاد هزینه‌هایی می‌شوید که به جیب عوامل تولید خارجی برود و از چرخه تولید داخلی خارج شود. پس برای مصرف خودتان همیشه خودتان و بر اساس نیازهای ضروری تان بیندیشید، نه بر اساس نیازهای دیگران!
یادتان باشد هیچ‌گاه کسی شما را به خاطر مثل دیگران اندیشیدن تحسین نمی‌کند، همانطور که اگر شما بر اثر مصرف بیش از حد توانتان ورشکسته شوید کسی کمکتان نخواهد کرد. کسی نزد دیگران احترام بیشتری دارد که هیچگاه محتاج آن‌ها نشود. شما با دنبال کردن الگویی که با درآمدهایتان سنخیت دارد و می‌تواند جوابگوی مهم‌ترین نیازهایتان باشد، می‌توانید به همه نیازهایتان برسید در عین اینکه هرگز مجبور به دادن قسط یا قرض کردن از دیگران نباشید. (اقتصاد خانواده ، مریم سلیمانی موحد‌ ، بانک مقالات فارسی)
منابع
1. مبانی و اصول علم اقتصاد ، یدالله دادگر ، بوستان کتاب قم .
2. حائریان، محمود؛ مدیریت خانه، انتشارات دانشگاه الزهرا(س)، 1381
3. افشاری، زهرا؛ اقتصاد خانواده، تهران، دانشگاه الزهرا(س)، 1380
4 . رزاقی،ابراهیم؛ الگوی مصرف و تهاجم فرهنگی،چاپ اول، 1374

ممکن است این مطلب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.