پیشینه تاریخ اسلام و واژه آن ۱۳۹۹/۰۸/۲۰ - ۱۲۱ بازدید

با سلام و خسته نباشید
سوال من این است واژه اسلام و مسلمان از چه زمانی به دین محمد ص گفته شده است؟
با تشکر
حسن

اسلام به معناى وسیع آن یعنى تسلیم مطلق در برابر فرمان خدا و توحید کامل و خالص از هر گونه شرک و دو گانه پرستى است. چنانکه خداى
متعال به ابراهیم مى فرماید: اسلم. (اسلام بیاور) او گفت: اسلمت لربِّ العالمین: در برابر پروردگار عالمیان اسلام آوردم ( بقره/ ۱۳۱) پس اینکه نوشته اید. دین اسلام از چه زمانی بوده است باید گفت: دین اسلام مخصوص پیامبر اسلام و امت ایشان است و قبل از حضرت محمد (ص) این دین اصلا مطرح نبوده است. آنچه راجع به حضرت ابراهیم (ع) آمده است. اسلام به معناى تسلیم است که همان معناى لغوى آن باشد نه اسلام به معناى دین پیامبر اکرم (ص). چنانکه تمام موجودات از اسلام به معناى لغوى آن بهره مندند. خداوند مى فرماید: له اسلم من فى السموات و الاَ رْض ( آل عمران۸۳) اما چرا در بین ادیان الهى دین آخرین پیامبر یعنى حضرت محمد (ص) به نام اسلام معرفى شده است. بدان جهت است که آئین حقیقى در پیشگاه خدا همان تسلیم در برابر فرامین اوست. و چون آئین پیامبر اکرم (ص) از این جهت کاملترین و بهترین دین در تامین سعادت بشری و جامعترین دین در تامین مصالح دنیوی و اخروی انسانهاست. دینی که تمام نیازهای بشر را در امور و نظام های فردی و اجتماعی و سیاسی بر می آورد مى باشد. لذا به این نام معرفى شده است. واززمان ظهوراسلام به این نام بوده است. و به پیروان آن مسلمان گفته شد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.