پیامبر(ص) و حسنین(ع) ۱۳۹۸/۲/۹ - ۱۱۴ بازدید

پیامبر ص حسینش ع را در زمان کودکی با چه القابی به اصحاب معرفی می نمودند؟

حضرت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) حضرت امام حسن و حضرت امام حسین (علیهما السّلام) را دو سرور جوانان اهل بهشت نامیدند و بدین اعتبار از مشهورترین لقبهای ایشان گردید. این سخن حضرت رسول الله (صلی الله علیه و آله) از سیادت این دو امام همام در دو جهان خبر می دهد. این فرمایشات پیامبر درسی بود برای مسلمانان که شأن و منزلت این دو امام را با توجه به جایگاه آنان در نزد خدای متعال رعایت نمایند.
رواه جماعة من أعلام القوم منهم العلامة المناوى فی «الجامع الأزهر» روى من طریق الطبرانی فی الکبیر عن جابر قال قال رسول اللّه (ص): حسن و حسین سیدا شباب أهل الجنة.(۱) جماعتی از اهل سنت از جمله آنها علامه مناوی در جامع الأزهر از کتاب الکبیر طبرانی از جابر روایت می کند که رسول الله (صلی الله علیه و آله) فرمودند: حسن و حسین سروران جوانان اهل بهشت هستند.
روى من طریق ابن عساکر عن أبی رمثة قال النبی (صلى اللّه علیه و سلم): حسین منی و أنا منه هو سبط من الأسباط، أحب اللّه من أحب حسینا، إن الحسن و الحسین سیدا شباب أهل الجنة.(۲)
از طریق ابن عساکر از ابی رمثه نقل کرده است که پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند: حسین از من است و من از او هستم و او سبطی از اسباط من است. خدا دوست دارد کسی را که حسین را دوست دارد. همانا حسن و حسین سروران بهشتیان هستند.
رسول خدا، در مورد حسن و حسین فرمود:
«هذان ابنای من احبهما فقد احبنی؛ حسن و حسین، دو فرزند من هستند، هر که آن دو را دوست بدارد، مرا دوست داشته است».(۳)
و نیز پیامبر گرامی(صلی الله علیه و آله) با اشاره به حسن و حسین(علیهماالسلام) فرمود:
«ان ابنی هذین ریحانتی من الدنیا؛ این دو فرزند من، دو ریحانه من از دنیا هستند».[۴]
برگرفته از پایگاه آستان قدس حسینی و مرکزاطلاع رسانی حوزه پی‌نوشت:
(۱) إحقاق الحق، الشوشتری، جلد ۱۹، صفحه ۲۴۴ - جامع الأحادیث، جلد ۸، صفحه ۵۹۴
(۲) إحقاق الحق، الشوشتری، جلد ۱۹، صفحه ۲۴۹ - جامع الاحادیث، جلد۳، صفحه۷۶۴
(۳) تاریخ مدینه دمشق، نگارش ابن عساکر، ترجمة الامام الحسین(علیه السلام): ص ۵۹، ح ۱۰۶، ط ۱ بیروت.
(۴) مدرک سابق: ص ۶۲، ح ۱۱۲.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.