پیامدهای نفوذ «پهپاد ایرانی» به سرزمین‌های اشغالی / سایه‌ی حزب‌الله بر سرِ دیمونا ۱۳۹۱/۷/۲۲ - ۲۸ بازدید

ورود پهپاد ایرانی به سرزمین‌های اشغالی تبدیل به کابوسی وحشتناک برای سران رژیم صهیونیستی خواهد شد. هراس صهیونیست‌ها از قابلیت حمل مواد منفجره توسط این پهپاد است. با توجه به اینکه این هواپیما توانست نقاط ضعف راداری این رژیم را شناسایی و مخابره کند، صهیونیست‌ها در کابوس احتمال حمله به مرکز هسته‌ای «دیمونا» به سر خواهند برد.
ورود پهپاد ایرانی به سرزمین‌های اشغالی تبدیل به کابوسی وحشتناک برای سران رژیم صهیونیستی خواهد شد. هراس صهیونیست‌ها از قابلیت حمل مواد منفجره توسط این پهپاد است. با توجه به اینکه این هواپیما توانست نقاط ضعف راداری این رژیم را شناسایی و مخابره کند، صهیونیست‌ها در کابوس احتمال حمله به مرکز هسته‌ای «دیمونا» به سر خواهند برد.
بامداد شنبه ۱۶ مهر هواپیمایی بدون سرنشین (پهپاد) از فراز دریای مدیترانه عبور و با پیمودن صدها کیلومتر وارد حریم هوایی رژیم صهیونیستی شد. این پهپاد که موفق شده بود از سپر دفاعی معروف و پیشرفته‌ی «گنبد آهنین» عبور و خود را به نزدیک مهم‌ترین مرکز هسته‌ای صهیونیست‌ها، یعنی «دیمونا»، برساند با شلیک دومِ یک جنگنده‌ی f۱۶ منفجر شد (شلیک اول به هدف اصابت نکرد).

از فردای این حادثه گمانه‌زنی در مورد ماهیت این پهپاد شروع شد تا اینکه سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان، در سخنرانی پنج‌شنبه خود( ۲۰ مهر) ابعاد این عملیلات پیچیده را تشریح کرد. وی این پهپاد را متعلق به حزب‌الله دانسته که قطعات آن ساخت ایران بوده و توسط جوانان لبنانی مونتاژ شده است.

سرنگونی این هواپیما امری کاملاً طبیعی و قابل پیش‌بینی بود، ولی دستاورد مهم این عملیات این بود که آسیب‌پذیری سیستم‌های دفاعی رژیم صهیونیستی را آشکار و به صورت آنلاین اطلاعات خود را به پایگاهی که از آن به پرواز درآمده بود مخابره کرد.

رژیم صهیونیستی ارتش و سیستم‌های راداری و دفاعی خود را به عنوان یکی از منابع اصلی قدرت و امنیت خود تلقی می‌کند. این رژیم از ابتدای تأسیس همواره برای حفظ و پایداری خود بر ۳ محور تأکید کرده است: ایجاد فضای مناسب برای شهروندان و ایجاد رغبت برای مهاجرت یهودیان به آنجا، تأمین امنیت و قدرت نظامی و ایجاد روابط بین‌المللی و اخذ مشروعیت. این ۳ محور اصلی به گونه‌ای اهمیت دارد که فقدان هر یک از آن‌ها، مقدمات فروپاشی این رژیم را فراهم ساخته و آن را در سراشیبی سقوط قرار می‌دهد. اکنون با شکست امنیتی در برابر «پهپاد ایرانی» این رژیم در لاک دفاعی فرورفته و هراسان منتظر غافل‌گیری‌های وعده داده شده‌ی بعدی حزب‌الله است.

پیامدهای عبور پهپاد ایرانی از گنبد آهنینِ رژیم صهیونیستی

۱. یکی از اصول دکترین نظامی رژیم صهیونیستی برتری نسبت به مجموع توانایی نظامی کشورهای پیرامونی خود است. اگرچه آسیب‌پذیری این رژیم در جنگ ۳۳ روزه‌ی سال ۲۰۰۶ حزب‌الله با این رژیم آشکار شد، ولی این بار ورود یک هواپیمای مونتاژشده به خاک این رژیم، با وجود رادارهای پیشرفته‌ی ناتو و یونیفل، می‌تواند موازنه‌ی قوا را به نفع محور مقاومت تغییر دهد و رژیم صهیونیستی را از حالت تهاجمی به موضعی تدافعی بکشاند که نشانه‌های این موضع در حال آشکار شدن است.

اگر دشمنان مقاومت تا کنون تصور می‌کردند که تنها قدرت بازدارنده‌ی نظامی ایران توانایی موشکی این کشور است، گذشتن این پهپاد از مرزهای رژیم صهیونیستی توانایی‌های ناشناخته‌ی ایران را نشان داد که در صورت احتمال وقوع هر جنگی، می‌تواند دشمنان خود را غافل‌گیر کند.
۲. حزب‌الله توانست با یک هواپیمای بدون سرنشین به عمق سرزمین‌های اشغالی نفوذ کند و اقدامات شناسایی شامل عکس‌برداری و فیلم‌برداری را انجام دهد. عبور این پهپاد از بالای رادارهای فوق پیشرفته ۲ امر را به ذهن متبادر می‌کند: یکی اینکه این رادارها آن گونه که در رسانه‌ها تبلیغ می‌شدند پیشرفته نیستند و دیگر اینکه این رادارها پیشرفته‌اند، ولی تکنولوژی بالای این پهپاد باعث شده است که رادارها موفق به ردیابی آن نشوند. با در نظر گرفتن هر یک از این دو حالت آنچه مشخص گردید این که مرزهای رژیم صهیونیستی در برابر نیروهای مقاومت آسیب‌پذیر هستند.

تصور کنید، اگر حزب‌الله در یک شرایط عملیاتی پهپادهای زیادی را هم‌زمان به پرواز درآورد و وارد خاک سرزمین‌های اشغالی کند، در آن صورت توانایی‌های این رژیم قفل می‌کند و مجبور خواهد شد تمامی جنگنده‌های f۱۶ خود را به پرواز درآورد و به سادگی توانایی برتر هوایی آن در بن‌بست قرار خواهد گرفت.

۳. اگر دشمنان مقاومت تا کنون تصور می‌کردند که تنها قدرت بازدارنده‌ی نظامی ایران توانایی موشکی این کشور است، گذشتن این پهپاد از مرزهای رژیم صهیونیستی توانایی‌های ناشناخته‌ی ایران را نشان داد که در صورت احتمال وقوع هر جنگی، می‌تواند دشمنان خود را غافل‌گیر کند. معمولاً کشورها سیستم‌های پیشرفته‌ی نظامی را به متحدین خود نمی‌دهند. حتی آمریکا آخرین نسل موشک‌های خود را هیچ وقت به رژیم صهیونیستی، به عنوان بزرگ‌ترین متحد خود، به دلایل امنیتی نمی‌دهد و یک سطح پایین‌تر از آن را در اختیار این متحد خود قرار می‌دهد. در مورد این پهپاد ایرانی نیز این قضیه صدق می‌کند و مطمئناً تکنولوژی این پهپاد از پهپادهایی که ایران در اختیار دارد پایین‌تر است.

۴. تا قبل از نفوذ این پهپاد به سرزمین‌های اشغالی، مقامات رژیم صهیونیستی با اعتماد به نفس از توان خود برای حمله به ایران خبر می‌دادند، ولی بعد از این اقدام، در بیان دیدگاه‌های خود در برابر ایران محتاط‌تر هستند و سعی می‌کنند از راه‌های مختلف از تأخیر در حمله به ایران سخن بگویند و آن را توجیه کنند.

۵. یکی از هزینه‌هایی که پهپاد ایرانی بر رژیم صهیونیست تحمیل خواهد کرد این است که این رژیم ناچار خواهد بود صدها میلیون دلار را صرف بازنگری در طرح‌های دفاعی خود کند. با توجه به وضعیت وخیم اقتصادی این رژیم و برگزاری انتخابات پیش از موعد، به دلیل نگرانی از عدم تصویب بودجه‌ی کلان نظامی در کِنست، هزینه‌ی بازنگری این رادارها می‌تواند منجر به تشدید نارضایتی‌های اقتصادی در بین ساکنان این رژیم شود. در چند ماه گذشته بیش از ۱۰ نفر در این سرزمین در اعتراض به وضعیت بدِ اقتصادی اقدام به خودسوزی کرده‌اند.

معمولاً کشورها سیستم‌های پیشرفته‌ی نظامی را به متحدین خود نمی‌دهند. حتی آمریکا آخرین نسل موشک‌های خود را هیچ وقت به رژیم صهیونیستی، به عنوان بزرگ‌ترین متحد خود، به دلایل امنیتی نمی‌دهد و یک سطح پایین‌تر از آن را در اختیار این متحد خود قرار می‌دهد. در مورد این پهپاد ایرانی نیز این قضیه صدق می‌کند و مطمئناً تکنولوژی این پهپاد از پهپادهایی که ایران در اختیار دارد پایین‌تر است.
۶. ورود پهپاد ایرانی به سرزمین‌های اشغالی تبدیل به کابوسی وحشتناک برای سران رژیم صهیونیستی خواهد شد. این عملیات قدرت بازدارندگی ایران و حزب‌الله را در برابر این رژیم به شدت افزایش خواهد داد. هراس صهیونیست‌ها از قابلیت حمل مواد منفجره توسط این پهپاد است. با توجه به اینکه این هواپیما توانست نقاط ضعف راداری این رژیم را شناسایی و مخابره کند، صهیونیست‌ها در کابوس اینکه احتمال حمله به مرکز هسته‌ای «دیمونا» همواره وجود دارد به سر خواهند برد.

۷. میشل سلیمان، رئیس‌جمهور لبنان، با اشاره به نفوذ پهپادی از سوی حزب‌الله به سرزمین‌های اشغالی، بر تصویب استراتژی دفاعی برای استفاده از توانمندی‌های نظامی مقاومت برای دفاع از لبنان تأکید کرد. این استراتژی می‌تواند راهکاری برای تصویب مقررات لازم برای استفاده از سلاح مقاومت در راستای برنامه‌های ارتش و نیازهای دفاعی و منافع ملی لبنان در هر شرایطی باشد. موفقیت حزب‌الله در اعزام این پهپاد می‌تواند در اتحاد این جنبش با ارتش مؤثر باشد و توانمندی نظامی کشور لبنان در مرزهای رژیم صهیونیستی را بیشتر از قبل کرده و به عنوان عاملی بازدارنده در مقابل زیاده‌خواهی‌های این رژیم به شمار رود.

کمترین دستاوردی که نفوذ این پهپاد برای محور مقاومت در بر خواهد داشت وارد کردن ضربه‌ای اساسی به پرستیژ دفاعی رژیم صهیونیستی است. البته این برای اولین بار نیست که تجهیزات نظامی ایران و حزب‌الله برای شناسایی وارد خاک این رژیم می‌شود و در گذشته ۳ بار در سال‌های ۲۰۰۵، ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ نیز به داخل خاک این رژیم نفوذ شده و شناسایی‌هایی لازم به عمل آمده است.

در شرایطی که پهپاد ایرانی مونتاژشده توسط حزب‌الله به راحتی امنیت هوایی رژیم صهیونیستی و سپر دفاعی «گنبد آهنین» را، که هدیه‌ای آمریکایی برای افزایش قدرت بازدارندگی بود، به چالش کشیده مشخص است که موشک‌های بالستیک و پیشرفته‌ی ایرانی به مراتب راحت‌تر خواهند توانست از این سپر دفاعی عبور کنند و اهداف مورد نظر خود را مورد هدف قرار دهند. (*)

* محمدرضا مرادی؛ کارشناس مسائل بین‌الملل و عضو تحریریه‌ی برهان/ برهان/۱۳۹۱/۷/۲۲

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.