چادر ملی در دیدگاه مقام معظم رهبر ۱۳۹۱/۰۴/۱۲ - ۲۰۸۸ بازدید

آیا چادرملى ازنظر مقام معظم رهبرى موردقبول است؟

جواب اجمالی:همه مراجع معظم تقلید و از جمله مقام معظم رهبری از نظر فقهی قبل از اینکه مصداق خاصی برای پوشش پیشنهاد کنند به مشخصات پوشش و حجاب اشاره می کنند. حجاب اسلامی از نظر این بزرگواران آن است که همه احکام اسلامی در این رابطه را پوشش دهد. بنابراین هر حجابی که غیر از وجه و کفین همه اعضاء بدن را بپوشاند، تحریک کننده نباشد، باعث شهرت و انگشت نماشدن نشود ، رنگ مناسب و غیر محرک داشته باشد و... از نظر این بزرگواران قابل تایید است. لکن در مورد لباس ملی مقام معظم رهبری بیانی دارند که نشان دهنده این است که در صورتی که یک لباس علاوه بر مشخصات فقهی دربردارنده فرهنگ ملی نیز باشد اولویت دارد. از نظر ایشان چادرهای سنتی جزء این دسته از لباس ها قرار می گیرند لذا اولویت دارند. چادر ملی نیز در صورتی که همه برتری های چادر سنتی را داشته باشد و در عین حال به عنوان نمادی از فرهنگ اسلامی ایرانی تلقی شود ، نسبت به بقیه پوشش ها اولویت خواهد داشت. بگذریم که متاسفانه برخی مدلها یا سایزهای چادر ملی متاسفانه تنگ و بدن نما یا محرک است که تخصصا از موضوع بحث ما خارج است . جواب تفصیلی:
همچنانکه می‌دانید لباس و نوع پوشش هر اجتماعی نشانگر فرهنگ و آداب و ارزشها و عقاید آن کشور و نمادی از فرهنگ عمومی وملی آن سرزمین است .
رهبر معظم انقلاب نیز در چند سخنرانی به لباس ملی اشاره کردند به عنوان نمونه بیانات در دیدار با اعضای گروه اجتماعی صدای جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۹/۱۱/۱۳۷۰ فرمودند :لباس ملی را در برنامه ی خودتان مطرح کنید.لباس ملی را در برنامه ی خودتان مطرح کنید. آیا این لباسی که الان تن شماست، لباس ملی ماست؟ هندیها که لباس ملی خودشان را دارند، ضرری کرده اند؟ آفریقاییها که لباس ملی خودشان را دارند، ضرری کرده اند؟ لباس ملی ما چیست؟ می فرمایند کت و شلوار! آیا لباس ملی ما این است؟ لباس ملی شما این نیست؛ اشتباه می کنید. کت و شلوار، لباسی است که آوردند تن ما کردند! البته من تعصبی روی کت و شلوار ندارم؛ من خودم گاهی که لازم باشد، کت و شلوار هم می پوشم؛ در جبهه هم لباس فرم می پوشیدم؛ ممکن است کاپشن هم بپوشم؛ اما یک ملت باید در این مسأله تعصب داشته باشد؛ یعنی یک روح ملی در این جا وجود داشته باشد. چند سال قبل در زمان ریاست جمهوری، من این قضیه را به دستگاهی محول کردم، اما نتوانستند؛ خیلی خوب، شما این را بیاورید در ذهن مردم مطرح کنید. مردم، مثل همین برادری که گفتند کت و شلوار لباس ملی ماست - که اشتباه هم کردند - خیال می کنند که واقعاً کت و شلوار لباس ملی ماست؛ این لباس ملی ما نیست؛
البته ایشان چادر در شکل سنتی و معروف خود را نیز لباس ملی می‌دانند
زنان ما می خواهند حجاب خودشان را حفظ ُکنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملی ماست. چادر، پیش از آن که یک حجاب اسلامی باشد، یک حجاب ایرانی است. مال مردم ما و لباس ملی ماست. سخنرانی در جمع خواهران پرستار ۲۰/۰۷/۱۳۷۳
در فرهنگ ما ایرانیان نیز چادر به عنوان بهترین پوشش زنان شناخته شده است در سالهای اخیر طراحان لباس در صدد برآمدند با توجه به علاقه زنان ایران به چادر و محفوظ بودن بدن از انظار، چادری را طراحی کنند که علاوه بر کارایی چادر در طرح و پوششی که دارد آزادی عمل بیشتری و راحتی بیشتری برای زنان داشته باشد مثلا دارای آستین و کش بوده که نگهداشتن آن ساده تر و دستها آزادتر باشد.
به هر حال طراحان لباس نیز در صدد برآمدند برای چادر در شکل معروف آن نیز مدل هایی ایجاد کنند و این طرح مورد پسند‌ برخی بانوان قرار گرفت و در ابتدا مورد توجه واقع شد بسیاری از سوالات دوستانی مانند شما نیز از این مرکز درباره نظر مراجع درباره این نوع پوشش بوده و هست ولی برخی بانوان نیز به طرح آن اشکالاتی وارد کردند از قبیل نمایان ساختن برجستگی های بدن و نیز گفتند که این نوعی مانتو است نه چادر . به هر حال از نظر مراجع عظام این پوشش در صورتی که درست استفاده شود مشکلی ندارد و می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. و این بستگی به علایق و سلیقهِِ‌های مردم دارد.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.