چاه جمکران ۱۳۹۸/۱۱/۱۵ - ۶۷۲ بازدید

سلام.خسته نباشید.
چرا مردم خواسته هاشون رو روی کاغذ مینویسند و در چاه جمکران میندازند?

چاه جمکران فلسفه یا مو ضوعیت خاصی ندارد و دلیل خاص روایی و تاریخی هم برای آن ارایه نشده است . عریضه نوشتن به امامان در بعضی از منابع توصیه شده است و می توان عریضه را در همه آبهای روان و چاهها از جمله چاهی که در مسجد جمکران است انداخت .
چاه جمکران یا چاه عریضه موضوعیتی ندارد ؛ بلکه براساس بعضی از نقلها سفارش شده که اگر حاجتی داشتی ، آن را در برگه ای بنویس و در آب جاری بینداز . البته در بعضى از شهرها معمولاً محلى به نام چاه صاحب الزمان ( مثل چاه جمکران ) موجود است که برخى گمان مى کنند حضرت دستور حفر آن را داده یا ایشان در آنجا دیده شده اند و یا از آب آن چاه نوشیده اند؛ ولى هیچ یک از این نکات صحیح به نظر نمى رسد. قضیه چاه امام زمان علیه السلام در مسجد مقدس جمکران و شهرهاى دیگر، از این قرار است که در مفاتیح الجنان مرحوم شیخ عباس قمى از کتاب تحفةالزائر از حضرت صادق(ع) نقل شده است : هرگاه حاجتى داشته باشید و یا از امرى مى ترسید این دعا را در کاغذى بنویس و در آخر حاجت خود را ذکر کرده و سپس آن را در گلوله اى از گِل قرار داده و در میان آب جارى یا چاهى بینداز. خداوند به زودى گشایش در کار شما ایجاد مى کند، (مفاتیح الجنان، ص ۹۷۴).]در این نقلها صحبت از چاه خاصى مثل چاه جمکران نشده است و در این خصوص مستندی نداریم. این حاجت خواهی در واقع توسل جستن به امامان در محضر الهی است .
علامه مجلسى نیز در روایتى مى فرماید: «اگر حاجت و گرفتارى داشتى با حضرت حجت (عج) چنین مکاتبه کن و حاجت خود را بنویس و در چاه یا نهر بینداز».بحارالانوار، ج ۱۰۲، ص ۲۳۴.
معناى عریضه نویسى این نیست که حضرت حجت آن نوشته را باز مى کند یا مى خواند؛ بلکه خدا و رسول او و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام از نیت هاى ما و آنچه در ذهن و دل ما مى گذرد، آگاهند؛ چه رسد به نوشته هاى ما، آن هم در صورت گرفتارى و توسّل به آن عزیزان. در واقع خواسته اند به ما یاد دهند که با محبوب و صاحب خود ارتباط برقرار کنیم و همان طور که براى محبوب هاى دنیوى ابراز علاقه و محبت مى نماییم، بتوانیم با مولاى خود هم نامه نگارى کنیم. این مساله هم اشکالی ندارد که انسان خواسته خود را به طرق مختلف ابراز دارد .
اما در اینکه حتماً به دست امام عصر(عج) مى رسد یا نه، خدا مى داند و بر فرض که چنین باشد معلوم نیست هر نامه اى که نوشته شود و در آب انداخته شود مورد نظر حضرتش قرار گیرد. گرچه از نظر عقیده شیعه آن حضرت به اذن خدا از همه امور مطلع و واسطه فیض خدا به بندگانش مى باشند، (اعلام الدین، ص ۲۷۰ - ۲۶۹) V

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.