چاکرا ۱۳۹۱/۶/۱۷

چاکراها از جمله ادعاهایی است که در بعضی از مکاتب کهن ادعا شده و تاکنون پزشکی مدرن به این صورت آن را تأیید نکرده است. اما به ادعای قائلین به آن گردابهایی هستند که انرژی از طریق آنها به بدن وارد و از آن خارج می شود. در مباحث مربوط به یوگا، معمولاً از هفت چاکرا نام برده می شود که محل تجمع انرژی اند. یکی از انرژی هایی که این گردابها را به کار می اندازد، کندالینی است. دیگری نیروی روحانی نهفته در وجود آدمیان است. چاکراها نسبت به دریافت انرژی هم توانمندند؛[۱] چون انسان ها از دیگران انرژی می گیرند.
چاکراها از جمله ادعاهایی است که در بعضی از مکاتب کهن ادعا شده و تاکنون پزشکی مدرن به این صورت آن را تأیید نکرده است. اما به ادعای قائلین به آن گردابهایی هستند که انرژی از طریق آنها به بدن وارد و از آن خارج می شود. در مباحث مربوط به یوگا، معمولاً از هفت چاکرا نام برده می شود که محل تجمع انرژی اند. یکی از انرژی هایی که این گردابها را به کار می اندازد، کندالینی است. دیگری نیروی روحانی نهفته در وجود آدمیان است. چاکراها نسبت به دریافت انرژی هم توانمندند؛[۱] چون انسان ها از دیگران انرژی می گیرند. این انرژی ممکن است مثبت باشد و به قدرت چاکرا کمک کند؛ نیز ممکن است نیرومند باشد و بعضی از چاکراها را از کار بیندازد و اثر منفی داشته باشد.
جهت آشنایی بیشتر با این مبحث و نقد آن مراجعه شود به کتاب کاوشی در معنویت های نوظهور، تألیف حمزه شریفی دوست، بخش یوگا؛ چاپ بهداشت معنوی.


________________________________________
[۱]ـ کندالینی و چاکراها، ص ۱۱۵.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق این صفحه اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.