چرا امام حسین(ع) پس از شنیدن خبر شهادت مسلم از مسیر برنگشت؟ ۱۳۹۹/۰۶/۱۸ - ۷۵۲ بازدید

ممنون اما لطفا توضیحات اضافه ندهید. من جوابم متاسفانه نگرفتم ، در یک قسمت گفتید ما مامور به وظیفه ایم نه نتیجه ، این درست اما بحث اینجاست که امام اگر علم غیب داشت چرا تا منطقه زباله پیش رفت و آنموقع فهمید چه اتفاقاتی در کوفه افتاده و میخواست برگردد به حجاز که حر جلویش را گرفت. چرا قبل از اینکه به زباله برسد و نر جلویش را بگیرد برنگشت؟؟

وقتی حکومت در تعقیب حضرت هستند به هرقیمتی بیعت بگیرند شما بفرمایید حضرت به کجا برگردند؟
برخلاف تصور همگان، نه تنها کوفه که در آن زمان عاملان حکومت یزید همه جا را برای امام حسین (علیه السلام) ناامن کرده بودند تا جایی که خود حضرت بنابر نقلی منتسب به ایشان فرمودند: «اگر در لانه‌ی مرغی باشم، مرا در خواهند آورد تا با کشتن من به هدف خود برسند و به خدا سوگند! همان گونه که قوم یهود احترام روز شنبه را در هم شکستند، اینها نیز احترام مرا در هم خواهند شکست.» به همین خاطر مدینه هم دیگر برای ایشان امن نبود؛ چون یزید به محض نشستن بر تخت حکومت در یک نامه به حاکم مدینه فرمان داد که از امام برای خلافتش بیعت بگیرد و اگر از بیعت سرپیچی کرد، سرِحضرت را از بدن جدا کرده و برای او به دمشق بفرستد.
به غیر از مدینه امام حتی در مکه هم جانشان در خطر بود برای همین می‌گویند یکی دلایلی که باعث شد تا اباعبدالله وارد مکه نشوند و مناسک را کامل به جا نیاورند این بود که به حضرت خبردادند، مأموران حکومتی قصد دارند تا ایشان را حین انجام اعمال حج به قتل برسانند. از آنجایی که امام نمی‌خواستند تا خونشان در حرم خدا ریخته و احکام الهی درباره امن بودن این مکان شکسته شود به آنجا هم پا نگذاشتتند و با اشاره به این موضوع فرمودند: اگر یک وجب دورتر از مکه کشته شوم، بهتر است از این که داخل آن به قتل برسم و اگر دو وجب دورتر کشته شوم، بهتر از یک وجب است.

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد:

نظرات

 

در صورتی که قصد ثبت سوال دارید، می توانید از طریق صفحه جستجو اقدام به ثبت سوال نمایید. در غیر اینصورت با استفاده از فرم زیر نظر خود را برای ما ارسال نمایید.